LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Aktualności

Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci – przekaż zużyte urządzenia elektroniczne do recyklingu

Ekośmieci

The Global E-Waste Monitor 2024

Czy w drugiej dekadzie XXI wieku potrafilibyśmy żyć bez elektryczności? Pozytywną odpowiedź udzieliliby zapewne tylko mieszkańcy afrykańskiego buszu i rdzenni mieszkańcy Amazonii, a i to nie jest pewne, gdyż cywilizacja trafia w najdziksze rejony naszej planety. Przechadzając się ulicami bardziej cywilizowanych miast nietrudno zauważyć, że znaczna, żeby nie powiedzieć przeważająca, część przechodniów podąża wpatrzona w ekrany smartfonów trzymanych przed oczami lub ma w uszach lub na uszach słuchawki pozwalające oderwać się od otaczającego świata. Nie potrafimy żyć bez Internetu, kuchenki mikrofalowej, światła w domu, a zapewne już w niedalekiej przyszłości przemieszczanie się będzie możliwe wyłącznie pojazdami zasilanymi prądem. I chociaż samego prądu nikt jeszcze na oczy nie widział, to skutki korzystania z niego są widoczne na każdym kroku. Według najnowszego raportu „Global E-waste Monitor 2024” w roku 2022 wytworzono na całym świecie 62 miliardy kilogramów elektrośmieci. To tak, jakby ustawić wzdłuż równika Ziemi 1,55 miliona ciężarówek wypełnionych elektroodpadami. W Polsce szacowana masa gromadzonego sprzętu to blisko 0,5 mln ton zużytych urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Dalsze prognozy przewidują, że do 2030 r. globalna ilość e-odpadów wzrośnie do 82 miliardów kilogramów, co stanowi wzrost aż o 32% w porównaniu do roku 2022. Jest to więc efekt występujący na niewyobrażalną skalę, więc zanim przykryjemy naszą planetę takimi odpadami warto już dziś podejmować odpowiednie środki zaradcze.

Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci

Jedną z takich inicjatyw jest Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci. Jest to wydarzenie mające na celu podniesienie świadomości konsumentów w zakresie prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym.

Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Wytrop z nami elektrośmieci i przekaż je do recyklingu” i ma na celu zwrócenie uwagi na problem nieużywanej elektroniki, którą przechowujemy w naszych domach.

Stare, wyeksploatowane urządzenia elektroniczne nie są jednak wyłącznie bezużytecznymi zwykłymi odpadami, z którymi nie bardzo wiadomo co robić. Elektrośmieci, bo tak się je nazywa, zawierają cenne surowce, które mogą zyskać nowe życie, jeśli tylko oddamy je w odpowiednie miejsca.

Wydarzenie, o którym piszemy,  ma na celu zainspirowanie ludzi do uporządkowania domów z nieużywanych lub zepsutych urządzeń, które latami przechowujemy w szufladach. W ten sposób każdy może przyczynić się do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska, ochrony zasobów naturalnych oraz oszczędności energii i CO2.

W Polsce oficjalnym organizatorem wydarzenia jest „ElektroEko” Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A., która wraz z UNEP/GRID Warszawa realizuje program działań edukacyjnych skierowanych do konsumentów, mediów, instytucji oraz przedsiębiorców.

Gdzie oddać elektrośmieci?

Wiadomo już, że elektrośmieci nie wolno wyrzucać do śmietnika oraz, że nie należy ich gromadzić w domu, by nie tracić cennych surowców, jak: szkło, stal, aluminium, miedź, cynk, ołów, plastik. Możliwe do odzysku są również metale szlachetne:, takie jak: złoto, srebro, platyna, pallad. Jak więc prawidłowo pozbywać się elektroodpadów, by surowce w nich zawarte mogły być ponownie wykorzystane? Możliwości jest wiele.

Zużyty sprzęt należy oddawać do gminnych punktów zbierania (PSZOK) lub oddać go w sklepie, przy zakupie nowego sprzętu. Sklepy wielkopowierzchniowe mają obowiązek przyjąć elektrośmieci bez konieczności zakupu nowego sprzętu. Elektrośmieci można również przekazywać do specjalnych punktów zbierania lub w przypadku dużego sprzętu skorzystać z usługi bezpłatnego odbioru z domu. Drobne elektrośmieci można wrzucić do specjalnych zielonych pojemników. Wykaz tych miejsc dostępny jest na stronie www.elektrosmieci.pl.

Zbiórka w organizacjach i placówkach oświatowych

W tegorocznej edycji wydarzenia do promowania prawidłowego postępowania z elektrośmieciami zostały zaproszone firmy i organizacje z całej Polski, które są aktywne w ramach działań ESG. Mogły one dołączyć do akcji zbierania elektroodpadów z okazji Międzynarodowego Dnia Bez Elektrośmieci i organizować zbiórki zużytego sprzętu wśród pracowników. Swój udział zadeklarowało prawie 200 podmiotów, a blisko 50 tys. osób zatrudnionych w tych firmach/organizacjach zostało objętych edukacją na temat elektroodpadów. Zbiórki wystartowały 1 października i potrwają przynajmniej do końca miesiąca.

Wymień elektrośmieci na ekologiczne gadżety

W dniu 12 października (sobota), w mobilnych punktach zbierania ElektroEko w Warszawie, będzie można oddać zużyte sprzęty elektryczne i elektronicznie, a w zamian otrzymać ekologiczną torbę na zakupy i inne ekologiczne gadżety.

Przejrzyjcie swoje szuflady, czy nie zalegają tam stare ładowarki, popsute telefony lub może przedłużacze? Sprawdźcie, czy wszystkie sprzęty elektryczne są sprawne, a te popsute bądź niepotrzebne przynieście do punktu zbierania, które czynne będą, jak w każdą sobotę, w godzinach od 10:00 do 14:00.

Wykaz lokalizacji można znaleźć na stronie: www.elektroeko.pl/punkty-zbierania-elektrosmieci/

Więcej informacji: www.dzienbezelektrosmieci.pl

Źródło: PAP

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!