LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Aktualności

Hands-on Linux Academy 2024 już za nami – relacja zdjęciowa z warsztatów

W pierwszych tygodniach października odbyła się kolejna edycja warsztatów z serii „Hands-on 2024 Linux Academy Heterogenous Computing w przykładach, na platformie TitanSBC-8Mmini”. Ich organizatorem są firmy SOMLabs i Elhurt Dystrybucja. W celu ułatwienia uczestnictwa jak największej liczbie inżynierów z całego kraju, przyjęto sprawdzoną już wielokrotnie wyjazdową formułę zajęć. Tradycyjnie też udział były bezpłatny.

W tym roku tematyka warsztatów dotyczyła podstaw praktycznego użycia systemów heterogenicznych (wielodomenowych) na przykładzie układów SoC z rodziny NXP i.MX8M mini. Uczestnicy zapoznali się z praktycznymi aspektami wykorzystania w swoich projektach domen: real-time (Cortex-M4) oraz aplikacyjnej (4 x Cortex-A53), zintegrowanych w układzie SoC (System-on-Chip) z rodziny SoC z rodziny NXP i.MX8M mini. Wykonali też ćwiczenia ilustrujące działania mechanizmów komunikacyjnych w platformie heterogenicznej, w tym konfigurację systemu FreeRTOS, yocto i protokołu RPMsg.

Organizatorzy przygotowali łącznie 125 stanowisk dla uczestników. Zgłosiło się 166 osób, a łączna frekwencja wyniosła 119 inżynierów.

Pierwszego dnia zajęć (7.10) swoją wiedzę mogli pogłębiać inżynierowie z Gdańska i okolic. Warsztaty potwierdziły duże zainteresowanie tematyką i ku zadowoleniu organizatorów, wszystkie miejsca były zajęte.

SoMLabs

SoMLabs

W przerwach między ćwiczeniami uczestnicy częstowali się aromatyczną kawą, herbatą lub wodą, według uznania.

Drugi dzień (8.10). Ekipa szkoleniowa przyjechała do Wrocławia i od samego rana wykazała pełną gotowość do prowadzenia zajęć. Przygotowane zostały stanowiska i materiały do ćwiczeń. Sala również była pełna.

SoMLabs

W przerwach uczestnicy mogli zapoznać się z ofertą SoMLABS:

SoMLabs

Trzeciego dnia (10.10) warsztaty odbyły się w Katowicach (Chorzów).

Podczas zajęć zaprezentowano w praktyce współpracę domen w mikroprocesorach heterogenicznych, stosowanych przez SoMLabs m.in. w komputerach TitanSBC-8Mmini z procesorem i.MX8Mmini. Frekwencja dopisała – w ciągu trzech dni w warsztatach uczestniczyło ponad 70 inżynierów.

SoMLabs

Porządku na sali pilnował groźnie wyglądający rycerz, ale nie miał nic do roboty, bo wszyscy byli bardzo skupieni nad ćwiczeniami:

Czwarty dzień (11.10) – Kraków. Odległości między kolejnymi miastami goszczącymi warsztaty były coraz mniejsze. Organizatorzy mogli odetchnąć z ulgą, mając więcej czasu na odpoczynek po zajęciach. Tu frekwencja była naprawdę imponująca.

SoMLabs

SoMLabs

I tutaj bazą sprzętową jest komputer TitanSBC-8Mmini. Uczestnicy z przejęciem obserwowali go w działaniu.

Piąty dzień (12.10) – Warszawa. Jak mówi przysłowie „Wszystko co dobre szybko się kończy”. To był wyczerpujący tydzień, ale satysfakcja organizatorów i zadowolenie uczestników wynagrodziły wszystkie trudy.

Zdjęcia: Piotr Zbysiński

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!