Udany test nowego silnika SF-1000 – kolejny kamień milowy w rozwoju największej polskiej rakiety PERUN
Firma SpaceForest z siedzibą w Gdyni opracowuje nową komercyjną jednostopniową europejską rakietę sondującą, oferującą prawie cztery minuty czasu eksperymentów w warunkach mikrograwitacji. Rakieta o wysokości 11,5 m będzie w stanie wynieść ładunek o masie 50 kg na wysokość do 150 km, jednocześnie stabilizując go podczas lotu w warunkach mikrograwitacji.
Perun działa na zmodyfikowanej parafinie, powszechnie używanej jako wosk do świec, dzięki czemu jego materiał pędny jest nietoksyczny. Rakieta może być wystrzeliwana na mobilnej platformie startowej, co pozwala na jej łatwe rozmieszczenie na platformach startowych w całej Europie.
Dane badawcze zostały zebrane w nowo dostępnej lokalizacji na poligonie Ustka. Ulepszenia formalnych procedur i protokołów bezpieczeństwa znacznie usprawniły proces testowania. Postępy te mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia sukcesu i niezawodności przyszłych regularnych misji kosmicznych. Osiągnięcie to nie byłoby możliwe bez profesjonalnej i efektywnej współpracy z dowództwem poligonu Ustka – jak się wyraził zespół SpaceForest na swojej stronie internetowej dziękując za wsparcie.
Testy terenowe są ściśle związane z projektem Boost! prowadzonym przez SpaceForest we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną. Projekt ma na celu opracowanie niedrogiego, powszechnego i przyjaznego dla środowiska rozwiązania umożliwiającego dostęp do przestrzeni kosmicznej – do celów naukowych, komercyjnych i testowania nowych technologii.
ESA zaoferowała wsparcie w wysokości 2,4 mln EUR. Środki są przeznaczone na ulepszenie komory spalania, wyprodukowanie rakiety Perun i jej demonstracyjne loty na wysokościach 50 km, 80 km, 100 km i 150 km w celu przetestowania systemu i sprawdzenia parametrów mikrograwitacji.
W ubiegłym roku firma SpaceForest wystrzeliła dwa pełnowymiarowe modele rakiety Perun, które poleciały na wysokość 22 km i 13 km z nadmorskiego miasta Ustka nad Morzem Bałtyckim.
Pierwszy 25-sekundowy test nowej, ulepszonej wersji ekologicznego silnika rakietowego SF-1000, kluczowego elementu systemu lotów suborbitalnych PERUN, odbył się pod koniec 2024 roku i zakończył się sukcesem. Dostarczył kluczowych danych, które odegrają ważną rolę w udoskonalaniu projektu i skalowaniu do produkcji seryjnej. Wyciągnięte wnioski stanowią solidną podstawę dla przyszłych generacji suborbitalnego silnika rakietowego PERUN.
Źródło: SpaceForest, European Space Agency