Grupa Apator zamyka rok 2024 rekordową sprzedażą ponad 1,2 mld PLN
Grupa Apator aktywnie wspiera klientów w transformacji i efektywnym zarządzaniu mediami energetycznymi i wodą. W roku 2024 osiągnęła wyższe obroty i wyniki finansowe.
- Skonsolidowane przychody ze sprzedaży w 2024 r. były na rekordowym poziomie 1.227,6 mln PLN, +8% r/r, dzięki bardzo dobrym wynikom w Energii Elektrycznej (580,1 mln PLN, +13% r/r), odbudowie obrotów w Gazie (273,8 mln PLN, +13% r/r) oraz zbliżonemu r/r poziomowi w Wodzie i Cieple (373,7 mln PLN, -2% r/r).
- Skonsolidowane wyniki finansowe za 1-4Q 2024 r. wyniosły odpowiednio: EBITDA: 141,6 mln PLN (+24% r/r wobec skorygowanej EBITDA 2023 r.), skorygowany zysk netto: 62,2 mln PLN (+73% r/r).
- Wyniki 4 kwartału 2024 r.: przychody ze sprzedaży: 300,5 mln PLN (+6% r/r), EBITDA: 26,8 mln PLN (+13% r/r w stosunku do skorygowanej EBITDA za 4Q 2023), zaś skorygowany zysk netto: 10,4 mln PLN (+36% r/r).
- Zwiększenie w 2024 roku udziału przychodów generowanych w Polsce do 59% sprzedaży ogółem.
- Rekordowe przepływy operacyjne z przełożeniem na zdecydowane obniżenie zadłużenia finansowego na koniec roku – dług netto/EBITDA LTM (skorygowana) na koniec 2024 r. na poziomie 0,69x wobec 1,48x na koniec 2023 r.
Korzystne trendy rynkowe
Dzięki korzystnym trendom rynkowym, wykorzystaniu szans sprzedażowych i konsekwentnej pracy nad poprawą efektywności operacyjnej, Grupa Apator wypracowała w okresie 1-4Q 2024 r. bardzo dobre wyniki finansowe i marże. Postępująca transformacja i cyfryzacja sektora „Energy&Utilities” sprzyja rozwojowi sprzedaży rozwiązań do zdalnego odczytu oraz zarządzania mediami energetycznymi i wodą. Wysoka dynamika rozwoju sektora OZE w Polsce generuje zainteresowanie ofertą Grupy w zakresie zabezpieczeń, sterowników, systemów sterowania i nadzoru przeznaczonych dla farm fotowoltaicznych, farm wiatrowych lub innych źródeł odnawialnych, a także mających zastosowanie w lokalnym zarządzaniu energią (stosowanych w klastrach i spółdzielniach energetycznych). Rośnie także liczba klientów spoza energetyki zawodowej, którzy chcą efektywnie zarządzać wszystkimi rodzajami mediów energetycznych i wodą, aby optymalizować wydatki i kompensować wysokie koszty nośników energii.
Energia Elektryczna na pierwszym miejscu
Przychody Grupy Apator w 1-4Q 2024 r. były wyższe r/r o 8% i osiągnęły poziom 1.227,6 mln PLN, zaś skonsolidowany wynik netto skorygowany o wpływ zdarzeń jednorazowych ukształtował się na poziomie 62,2 mln zł (przed korektą 71,5 mln PLN). Wzrost sprzedaży uzyskano dzięki segmentom Energii Elektrycznej i Gazu oraz porównywalnym r/r przychodom ze sprzedaży w Wodzie i Cieple. Sprzedaż w Polsce wzrosła o 12% r/r, podczas gdy eksport utrzymał się na poziomie zbliżonym do 2023 r. W konsekwencji udział sprzedaży krajowej stanowił ok. 59% przychodów Grupy. Poza Polską, głównymi rynkami sprzedaży Grupy pozostają kraje Unii Europejskiej (w tym Belgia, Niemcy, Czechy, Grecja, Rumunia, Hiszpania, Niderlandy i Węgry) oraz Wielka Brytania.
Zdecydowanie najlepsze wyniki w ub.r. odnotował segment Energii Elektrycznej (580,2 mln PLN przychodów, +13% r/r), a w 4Q ub.r. ponownie została przekroczona granica 150 mln PLN obrotów kwartalnych. Opomiarowanie energii elektrycznej stanowiło w 2024 roku blisko 2/3 obrotów segmentu, a sprzedaż rozwiązań pomiarowych w kraju była wyższa o 32% r/r. Apator kontynuuje dostawy liczników smart w ramach trwającego w Polsce roll-outu i realizuje dostawy rozwiązań w obszarze bilansowania stacji średniego napięcia oraz zapewnienia komunikacji z licznikami zdalnego odczytu. Mimo nieco słabszych w porównaniu do ub. roku obrotów w drugiej największej linii segmentu EE – aparaturze łączeniowej (19% obrotu segmentu), ostatni kwartał roku przyniósł ożywienie sprzedaży specjalistycznych rozwiązań do rozdziału energii elektrycznej oraz zabezpieczania sieci przed skutkami zwarć i przeciążeń. Wzrost sprzedaży nastąpił także w Automatyce (o 28% r/r), przy niższej o 17% r/r sprzedaży w ICT, co ma charakter przejściowy a perspektywy rozwoju sprzedaży rozwiązań software’owych (wobec prowadzonych konsultacji i projektów z klientami) są korzystne.
EBITDA segmentu EE wzrosła o 31% r/r, osiągając w 2024 r. niemal 80 mln zł. Poprawa rentowności była spowodowana przede wszystkim dobrym miksem produktowym, poprawą efektywności operacji i pozytywnym efektem dźwigni operacyjnej związanym z wykorzystaniem szans sprzedażowych.
Woda i Ciepło na równym poziomie sprzedaży
Segment Woda i Ciepło wygenerował sprzedaż porównywalną r/r i tradycyjnie zanotował najwyższe w Grupie Apator wskaźniki marżowości. Sprzedaż rozwiązań do pomiaru wody i ciepła przyniosła Grupie w okresie 1-4Q 2024 r. 373,6 mln PLN przychodów (-2% r/r), zaś EBITDA wyniosła 52,4 mln PLN (+1% w porównaniu z 2023 r.). Na przychody segmentu wpłynęło szereg czynników rynkowych m.in. niekorzystny efekt silnego złotego (blisko 60% przychodów pochodzi z eksportu), przesunięcia w harmonogramach planowanych inwestycji u klientów oraz przejściowe utrudnienia w dostępności niektórych komponentów. Jednocześnie prowadzone w 2024 roku działania w zakresie reorganizacji procesowej przynoszą stopniowo pozytywne efekty, choć w 4Q 2024 aktualizacja wartości aktywów obciążyła jeszcze koszty segmentu.
Grupa finalizuje prace rozwojowe nad pełną linią wodomierzy Ultrimis oraz trwają prace nad nowym ciepłomierzem opartym na technologii ultradźwiękowej. Segment konsekwentnie zmienia miks produktowy – rośnie sprzedaż ultradźwięków oraz urządzeń do zdalnej komunikacji. Perspektywy Wody i Ciepła są bardzo dobre, a Grupa Apator ma duże oczekiwania odnośnie do tej części biznesu związane m.in. ze sprzyjającymi trendami rynkowymi i pełną gotowością Grupy (zarówno w odniesieniu do portfolio, jak i zdolności produkcyjnych) do dostarczania klientom zaawansowanych rozwiązań, zarówno na dotychczasowych rynkach, jak również w nowych segmentach i kierunkach geograficznych.
Gaz się ustabilizował
Segment Gazu, wciąż działający w warunkach niepewnego otoczenia polityczno-gospodarczego, odnotował wyższe r/r wyniki, a jego sytuacja – zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Zarządu – uległa pewnej stabilizacji. Segment wygenerował w okresie 1-4Q 2024 r. 273,8 mln PLN przychodów ze sprzedaży (+13% r/r) oraz osiągnął wynik EBITDA na poziomie 13,7 mln PLN (+116% r/r w porównaniu do wartości skorygowanej za 2023 r.). Przeprowadzone w ub. roku działania reorganizacyjne pozwoliły na dostosowanie zasobów i kosztów do wymagającej sytuacji sektora. Segment dostarcza kolejne partie gazomierzy między innymi na rynek belgijski oraz realizuje kontrakty na rynku krajowym. Trwają także prace nad rozwojem sprzedaży i poszukiwaniem nowych kierunków eksportowych, których pozytywnym efektem są wyższe obroty m.in. w Ukrainie, Czechach, Hiszpanii, Litwie i na zupełnie nowym rynku irlandzkim. W omawianym okresie dokonano odpisów związanych z wyjściem Grupy Apator z rynku brytyjskiego (likwidacja i wyłączenie z konsolidacji spółki GWi).
Inwestycje i prace badawczo-rozwojowe
Skonsolidowane nakłady inwestycyjne (CAPEX) wyniosły w ub.r. ok. 59 mln PLN i dotyczyły przede wszystkim wydatków badawczo-rozwojowych na nowe produkty oraz inwestycji w park maszynowy Grupy. Kontynuowano prace nad rozwiązaniami ultradźwiękowymi, nowymi typami liczników ee dla OSD oraz innych grup klientów B2B oraz rozwiązaniami ICT. Spółki Grupy Apator sukcesywnie pracowały nad poprawą efektywności operacyjnej, w szczególności nad optymalizacją kapitału obrotowego (poziom KON niższy o 38 mln PLN, w porównaniu do 2023 roku) i efektywnym zarządzaniem stanami magazynowymi dla zabezpieczenia ciągłości produkcji i terminowej realizacji kontraktów. Dzięki optymalizacji kapitału obrotowego i związanemu z nią ograniczeniu skali kredytowania, zadłużenie finansowe netto Grupy Apator na koniec 2024 r. było znacznie niższe w porównaniu z końcem 2023 r. (o 72,0 mln zł), a wskaźnik dług netto/EBITDA skor. LTM na koniec 2024 r. ukształtował się na bezpiecznym poziomie, tj. 0,69x.
– Pozytywnie oceniamy efekty naszej pracy w 1-4Q 2024 r., zarówno w odniesieniu do wyników sprzedaży, poziomów rentowności, jak i podejmowanych działań poprawiających naszą skuteczność i efektywność operacyjną. Zamknęliśmy rok rekordowym poziomem sprzedaży, a wyniki – pomimo prowadzonych działań reorganizacyjnych powodujących dodatkowe obciążenia zarówno na poziomie wyniku brutto ze sprzedaży, jak i EBITDA – również były bardzo satysfakcjonujące. W samym 4Q ubiegłego roku, bez tych ponadnormatywnych odpisów i obciążeń, kwartalna EBITDA po raz kolejny przekroczyłaby poziom 30 mln PLN – powiedział Maciej Wyczesany, Prezes Zarządu Apator SA.
Co dalej?
– Weszliśmy w kolejny rok z solidnym backlogiem, zabiegamy o kolejne kontrakty w sektorze Energy&Utilities, jednocześnie aktywnie pozyskujemy klientów w grupie przedsiębiorstw i jednostek samorządu terytorialnego oraz działamy w dynamicznym sektorze OZE i energetyki przemysłowej. Kontynuujemy prace rozwojowe, zwłaszcza w zakresie pomiaru ultradźwiękowego oraz skutecznej i bezpiecznej telekomunikacji i transmisji danych. Dostosowujemy naszą infrastrukturę do nowych wyzwań. Ostatnio poinformowaliśmy o nawiązaniu współpracy i rozpoczęciu produkcji nowej, autorskiej linii rozłączników dla firmy Rittal GmbH, globalnego dostawcy szaf sterowniczych oraz systemów rozdziału energii dla przemysłu. Współpraca ta nie tylko wzmocni naszą pozycję na rynku aparatury łączeniowej, ale pozwoli nam dotrzeć z naszymi rozwiązaniami do klientów przemysłowych na globalnych rynkach obsługiwanych przez naszego partnera. Rozwijamy także naszą sieć partnerstw handlowych na rynkach zagranicznych a w styczniu otworzyliśmy nową spółkę we Włoszech, aby jeszcze lepiej wykorzystać potencjał tego rynku dla sprzedaży naszych rozwiązań dla wody. Jednocześnie realizujemy projekty wewnętrzne, nakierowane na usprawnienie działalności Grupy (m.in. upraszczanie struktury Grupy, konsolidacja zakupów, nowy grupowy system ERP) i lepsze wykorzystanie potencjału produkcyjnego poszczególnych spółek (centra produkcyjne). Jesteśmy w pełni gotowi pod względem kompetencji technicznych oraz operacyjnie, aby dostarczać zaawansowane rozwiązania wspierające transformację polskiej energetyki i zamierzamy brać w tym procesie czynny udział – podsumował Prezes Zarządu Apator SA.
*) EBITDA za 2023 r. skorygowana o odpisy wartości niematerialnych i pozostałych aktywów oraz o odpisy zapasów, zysk netto 2023 r. skorygowany dodatkowo o odpis aktywa z tytułu straty podatkowej dotyczące GWi. Zysk netto za I-IVQ 2024 r. skorygowany o podatek odroczony z tyt. ulgi strefowej w Apator SA oraz o wyksięgowaną ujemną wartość aktywów netto GWi.
Apator SA działa jako międzynarodowa grupa kapitałowa doświadczonych producentów urządzeń i systemów pomiarowych, a także dostawców rozwiązań do automatyzacji pracy sieci elektroenergetycznej. W ramach trzech wyspecjalizowanych segmentów biznesowych (Energia Elektryczna, Woda i Ciepło oraz Gaz) Grupa wdraża na rynek zaawansowane technologicznie produkty i usługi, w tym rozwiązania klasy smart oraz systemy do zarządzania sieciami dystrybucji mediów energetycznych. Grupa Apator oferuje także rozwiązania wspierające transformację energetyczną i rozwój energetyki odnawialnej, w tym systemy do automatyzacji i nadzoru OZE, magazyny energii i wiele innych. Spółka jest notowana na GPW w Warszawie od 1997 roku.
Źródło: informacje prasowe