LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Aktualności

Ariane 6 startuje po raz drugi

Najnowsza europejska rakieta Ariane 6 wystartowała po raz drugi z europejskiego kosmodromu w Gujanie Francuskiej 6 marca o godzinie 13:24 czasu lokalnego (16:24 GMT, 17:24 CET). Był to pierwszy komercyjny lot Ariane 6, lot VA263, dostarczający satelitę CSO-3 na orbitę. Arianespace był operatorem i dostawcą usług startowych dla francuskiej agencji zamówień publicznych (DGA) i francuskiej agencji kosmicznej CNES w imieniu Dowództwa Kosmicznego Francuskich Sił Powietrznych i Komsmicznych (CDE).

Photo: ©ESA

Podczas drugiego startu wszystkie fazy zostały pomyślnie wykonane, włącznie z ponownym uruchomieniem pomocniczej jednostki napędowej (APU), trzecim doładowanie silnika Vinci i deorbitacja górnego stopnia.

Josef Aschbacher, dyrektor generalny ESA, powiedział – Drugi udany lot Ariane 6 oznacza znaczący kamień milowy w podróży Europy w kierunku zwiększonego autonomicznego dostępu do przestrzeni kosmicznej. Ariane 6 jest fundamentem tego przedsięwzięcia, torując drogę dla obiecującej przyszłości europejskiej działalności kosmicznej, wraz z Vegą-C i nowymi europejskimi rakietami nośnymi na horyzoncie. Osiągnięcie to nie byłoby możliwe bez poświęcenia, współpracy i ciężkiej pracy naszych niesamowitych zespołów. Serdecznie dziękuję wszystkim współpracownikom, którzy sprawili, że to monumentalne osiągnięcie stało się możliwe. Razem podnosimy przyszłość Europy – i pamiętajmy, że wszystko zaczyna się od startu.

Photo: ©ESA

Pierwszy komercyjny start Ariane 6 demonstruje to, co stanie się regularne wraz z kilkoma startami Ariane 6 zaplanowanymi na 2025 rok. Górny stopień pokazał również swój pełny potencjał, unikatowy sprzęt, który może zapewnić wszystkie rodzaje misji na orbicie, jednocześnie aktywnie unikając stania się kosmicznymi śmieciami, potwierdzając zaangażowanie Europy w minimalizację kosmicznych śmieci na orbicie – powiedział Toni Tolker-Nielsen, dyrektor ds. transportu kosmicznego ESA.

Ariane 6 to europejska ciężka rakieta nośna i kluczowy element wysiłków ESA na rzecz zapewnienia obywatelom Europy autonomicznego dostępu do przestrzeni kosmicznej. Jej modułowa i wszechstronna konstrukcja pozwala na wynoszenie wszystkich misji z niskiej orbity okołoziemskiej w przestrzeń kosmiczną. Podczas tego startu rakieta została użyta w konfiguracji z dwoma rakietami nośnymi.

Krótko po starcie i separacji boostera, górny stopień oddzielił się od stopnia rdzeniowego. Następnie po raz pierwszy został uruchomiony silnik górnego stopnia. Ariane 6 została po tym wyniesiona na eliptyczną orbitę o wysokości 300 km w punkcie najbliższym Ziemi i 600 km w punkcie najdalszym od Ziemi, osiągając „chill-down”. Nastąpił pierwszy zapłon silnika Vinci i pomocniczego zespołu napędowego. Po fazie „wybiegania” trwającej 37 minut, silnik został uruchomiony po raz drugi.

Photo: ©ESA

Po drugim doładowaniu Vinci, pasażer rakiety, francuski satelita CSO-3, został umieszczony na orbicie synchronicznej ze Słońcem na wysokości około 800 km. Separacja statku kosmicznego nastąpiła godzinę i sześć minut po starcie.

Po udanym dostarczeniu CSO-3, Ariane 6 zademonstrowała pełny potencjał swojego górnego stopnia. Pomocnicza jednostka napędowa zapaliła się zgodnie z oczekiwaniami, a trzecie doładowanie silnika Vinci wprowadziło górny stopień na orbitę powrotną, aby bezpiecznie spalić się w ziemskiej atmosferze, zapobiegając gromadzeniu się kosmicznych śmieci. Potwierdza to pełne możliwości rakiety Ariane 6

Źródło: ESA

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!
Tagi: Ariane 6, ESA