LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Aktualności

Kluczowe zmiany na rynku Second Life BESS

Wycofane z użytku akumulatory do pojazdów elektrycznych (EV) mogą być ponownie wykorzystane w aplikacjach drugiego życia, takich jak stacjonarne magazynowanie energii i elektromobilność o niższej mocy. W niektórych przypadkach ogniwa lub moduły można zastąpić nowymi odpowiednikami, co pozwoliłoby na regenerację akumulatorów EV i wydłużenie ich pierwszego okresu eksploatacji do użytku w pojazdach elektrycznych. Wszystkie te przypadki wydłużają żywotność akumulatora pojazdu elektrycznego i mogą zmniejszyć emisję CO2. Dominują systemy magazynowania energii z akumulatorów drugiego cyklu życia (BESS), a kilka kluczowych firm, zajmujących się ponownym wykorzystaniem akumulatorów, oraz producentów OEM z branży motoryzacyjnej w Europie i Stanach Zjednoczonych stale wdraża te systemy, przede wszystkim  w swoich regionach. Pojawiają się kluczowe trendy wyznaczające kierunek rozwoju rynku akumulatorów drugiego cyklu życia, do jakich będą używane. Jak napisano w niedawno zaktualizowanym raporcie rynkowym „Second-life Electric Vehicle Batteries 2025-2035: Markets, Forecasts, Players, and Technologies”, IDTechEx przewiduje, że do 2035 r. globalny rynek akumulatorów drugiego cyklu życia do pojazdów elektrycznych zostanie wyceniony na 4,2 mld USD.

IDTechEx

Firmy zajmujące się ponownym wykorzystaniem i regeneracją w ramach Second-Life według HQ   (Źródło: IDTechEx)

Kluczowe zastosowania akumulatorów BESS drugiego cyklu życia

Większość firm zajmujących się utylizacją akumulatorów drugiego cyklu życia tworzy kontenerowe akumulatory BESS tej kategorii do zastosowań C&I. Klienci z tego sektora mogą wykorzystywać technologie do optymalizacji energii odnawialnej na własne potrzeby, do oszczędzania energii w godzinach szczytu lub do ładowania pojazdów elektrycznych. Niektóre firmy zajmujące się repozycjonowaniem opracowały również systemy magazynowania energii dla gospodarstw domowych. Przychody generowane przez firmy zajmujące się repozycjonowaniem będą pochodzić głównie ze sprzedaży ich technologii drugiego cyklu życia. Wysyłanie wyrobów klientom oraz instalacja odbywa się za pośrednictwem ich partnerów, tj. dystrybutorów i instalatorów. Przychody z magazynowania energii w akumulatorach C&I mogą również wynikać z ich obsługi lub wykonywania czynności konserwacyjnych w drugim okresie eksploatacji.

Niektóre firmy zajmujące się repozycjonowaniem opracowują technologie mobilnych BESS drugiego cyklu życia. Mogą być one wykorzystywane do ładowania pojazdów elektrycznych lub tymczasowych zastosowań C&I w celu zapewnienia nieprzerwanego zasilania (UPS) na festiwalach, imprezach komercyjnych, placach budowy i scenariuszach pomocy w przypadku katastrof. Firmy te prawdopodobnie wygenerują przychody z wynajmu swoich systemów i pod koniec projektu zbiorą je od klientów, aby powtarzać proces. Wymaga to wewnętrznej infrastruktury do przechowywania baterii. Kluczową firmą, która wynajmuje swoje akumulatory klientom jest Zenobē.

Kluczowi gracze na rynku akumulatorów drugiego cyklu życia

IDTechEx zidentyfikował ponad 20 graczy na całym świecie (z wyłączeniem Chin), którzy ponownie wykorzystują wycofane z użytku akumulatory do pojazdów elektrycznych. W niektórych przypadkach producenci OEM z branży motoryzacyjnej byli również bezpośrednio odpowiedzialni za rozwój własnych projektów związanych z akumulatorami drugiego cyklu życia. Większość firm zajmujących się utylizacją akumulatorów koncentruje się w Europie, a kluczowymi graczami są BeePlanet Factory, Connected Energy, Allye Energy i Zenobē. Biorąc pod uwagę wczesne etapy rozwoju biznesu repurposer, większość wdrożeń magazynowania baterii drugiego życia również znajduje się w Europie lub w krajach, w których znajduje się siedziba firmy repurposer. IDTechEx spodziewa się, że ten trend utrzyma się w perspektywie średnioterminowej.

Jednak w Stanach Zjednoczonych kluczowy gracz B2U Storage Solutions realizuje kilka projektów BESS na skalę użytkową, o łącznej mocy ponad 50 MWh. Ponadto w listopadzie 2024 r. poinformowano, że Element Energy, firma zajmująca się magazynowaniem energii i systemami zarządzania bateriami (BMS), uruchomiła system BESS o mocy 53 MWh. Zastosowano w nim 900 akumulatorów EV. Był to wówczas największy na świecie systemem drugiego cyklu życia. Korzystała z niego  sieć energetyczna ERCOT w Teksasie.

Perspektywy aktywności na rynku BESS drugiej generacji

IDTechEx spodziewa się, że większość projektów BESS drugiej generacji w Europie i Stanach Zjednoczonych zostanie opracowana dla klientów C&I. Jednak spotykane czasami projekty osiągające dziesiątki MWh, mogą zacząć przyćmiewać projekty C&I. Zależy to jednak od tego, czy firmy zajmujące się repozycjonowaniem posiadają wiedzę wewnętrzną lub polegają na partnerach w celu integracji technologii BESS na skalę użytkową. IDTechEx spodziewa się, że w Chinach popyt na rynku akumulatorów EV drugiego cyklu życia będzie zdominowany przez zasilanie awaryjne lub UPS dla wież telekomunikacyjnych. Wynika to z zakazu stosowania BESS na dużą skalę w tym kraju, który najwyraźniej nie został jeszcze zniesiony. Ostatecznie rynek akumulatorów drugiego cyklu życia do pojazdów elektrycznych nadal rośnie, choć w stosunkowo wolnym tempie, zwłaszcza w porównaniu z ilością wdrażanych technologii BESS litowo-jonowych pierwszego cyklu życia.

Autor artykułu: Conrad Nichols, starszy analityk ds. technologii w IDTechEx

Źródło: IDTechEx

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!