LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Aktualności

AROBS Polska opracuje dla ESA system zabezpieczeń komunikacji satelitarnej oparty na algorytmach postkwantowych

AROBS Polska, będąca częścią AROBS Group, największej spółki technologicznej notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Bukareszcie, została wybrana przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) do rozwoju i wdrożenia projektu Post-Quantum Cryptography Algorithms for Satellite Telecommunication Applications (PQC ASTrAL). Projekt ten ma na celu stworzenie systemu kryptograficznego dla satelitów opartego na algorytmach post-quantum. Będzie on zapewniał ochronę komunikacji przed nowymi zagrożeniami stwarzanymi przez komputery kwantowe.

AROBS

Rozwój dziedziny komputerów kwantowych stwarza znaczne wyzwania dla cyberbezpieczeństwa, z potencjalnym ryzykiem skompromitowania tradycyjnych algorytmów kryptograficznych. Aby przeciwdziałać temu ryzyku, projekt PQC ASTrAL ma na celu wdrożenie systemu kryptograficznego odpornego na ataki kwantowe, umożliwiającego satelitom wykonywanie uwierzytelniania, podpisów cyfrowych i szyfrowania w sposób bezpieczny i zrównoważony w długiej perspektywie. Inicjatywa jest realizowana w ramach programu Advanced Research in Telecommunications Systems (ARTES) Space Systems for Safety and Security (4S) w dyrektoriacie ds. Łączności i Bezpiecznych Komunikacji Europejskiej Agencji Kosmicznej.

AROBS Polska jest głównym wykonawcą odpowiedzialnym za rozwój sprzętu i oprogramowania układowego hostującego rdzeń IP kryptograficzny, a także budowę związanego z tym oprogramowania. ResQuant, firma specjalizująca się w rozwiązaniach kryptograficznych wdrażanych w sprzęcie, jest podwykonawcą i odpowiada za aspekty kryptograficzne projektu.

Jesteśmy niezwykle zadowoleni, że AROBS Polska został wybrany do kolejnego projektu ESA. Szybki rozwój komputerów kwantowych stanowi poważne wyzwanie dla cyberbezpieczeństwa, ponieważ tradycyjne systemy szyfrowania stają się podatne na wyjątkową moc obliczeniową przyszłych komputerów kwantowych. Skompromitowanie kluczy kryptograficznych może mieć poważne konsekwencje, od nieautoryzowanego przechwycenia komunikacji po przejęcie urządzeń. W tym kontekście rozwiązanie opracowane przez AROBS Polska w ramach projektu PQC ASTrAL jest niezbędną odpowiedzią na realne zagrożenie, przyczyniając się do długoterminowego bezpieczeństwa komunikacji satelitarnej – wskazuje Voicu Oprean, założyciel i dyrektor generalny AROBS.

Rozwinięty przez polską firmę system umożliwi generowanie i zarządzanie kluczami kryptograficznymi zarówno na satelitach, jak i w stacjach kontroli misji, szyfrowanie i uwierzytelnianie danych, a także weryfikację kluczy przy użyciu metod post-quantum standaryzowanych przez amerykański National Institute of Standards and Technology w sierpniu 2024 r. Dodatkowo pozwoli także na dystrybucję i walidację pakietów oprogramowania dla satelitów. Rozwiązanie zostało zaprojektowane zgodnie z międzynarodowymi standardami bezpieczeństwa i będzie kompatybilne z SpaceWire i SpaceFibre, dwoma szybkimi protokołami komunikacji lotniczej, które ułatwiają transfer danych między systemami na pokładzie satelity i innymi statkami kosmicznymi.

Zabezpieczanie komunikacji satelitarnej jest złożonym wyzwaniem, zwłaszcza dla urządzeń o planowanym długim czasie działania z ograniczonym dostępem fizycznym. Aktualizacja oprogramowania, certyfikatów kryptograficznych oraz mechanizmów negocjacji kluczy są kluczowymi procesami dla utrzymania bezpieczeństwa, jednak słabe elementy w obecnych systemach mogą umożliwić ataki za pomocą podrobionych podpisów cyfrowych lub skompromitowanych kluczy kryptograficznych. Przy szybkim rozwoju komputerów kwantowych tradycyjne standardy kryptograficzne nie zapewniają już długoterminowych gwarancji bezpieczeństwa. Poprzez integrację algorytmów post-quantum i wdrażanie mechanizmów bezpieczeństwa w sprzęcie, projekt PQC ASTrAL znacznie redukuje te ryzyka, oddzielając przetwarzanie kryptograficzne od systemów podstawowych satelity i minimalizując podatność na cyberataki. Takie podejście zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa dla komunikacji satelitarnej, przewidując potrzeby branży na wiele lat do przodu – dodaje Michał Szwajewski, dyrektor generalny AROBS Polska.

Agencje Bezpieczeństwa Narodowego w Europie nakłaniają do przejścia infrastruktury krytycznej na kryptografię post-kwantową. ESA z dużą satysfakcją współpracuje z AROBS Polska w celu opracowania systemu kryptograficznego odpornego na zagrożenia kwantowe, który zabezpieczy infrastrukturę komunikacji satelitarnej przed nowymi zagrożeniami, umożliwiając Europie bezpieczne wykorzystanie postępów w dziedzinie obliczeń kwantowych i obronę przed powiązanymi z nią atakami – podsumowuje Laurent Jaffart, Dyrektor ESA ds. Łączności i Bezpiecznej Komunikacji.

AROBS Polska z siedzibą w Gdańsku specjalizuje się w rozwijaniu zaawansowanych technologii dla komunikacji kwantowej i optycznej, przetwarzania i przechowywania danych, a także mechanizmów sterowania satelitami i instrumentów. Firma posiada bogate doświadczenie w rozwijaniu rozwiązań dla ESA i innych organizacji kosmicznych, aktywnie przyczyniając się do innowacyjnych projektów zabezpieczających komunikację kosmiczną.

Źródło: materiały prasowe

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!
Tagi: AROBS, ESA