Thorium Space i Creotech Instruments zbudują polskiego satelitę telekomunikacyjnego do 2030 r.
Thorium Space i Creotech Instruments podpisały porozumienie w celu opracowania i rozwoju nowoczesnych technologii, które zapewnią Polsce suwerenność w zakresie łączności satelitarnej, wzmocnią bezpieczeństwo narodowe oraz umożliwią budowę i operowanie narodowym systemem telekomunikacyjnym w przestrzeni kosmicznej.

Dr hab. Grzegorz Brona, prezes zarządu Creotech Instruments
– Wciąż nie mamy własnych systemów telekomunikacyjnych w przestrzeni kosmicznej. Takie systemy posiadają oczywiście Stany Zjednoczone, Niemcy, Włochy, czy też Francja. Wydaje się, że dojrzeliśmy już do tego od strony technologicznej i finansowej, ale też związanej z naszymi potrzebami jako Państwo, aby w takie systemy zainwestować i własną niezależność telekomunikacyjną posiadać. Polska w tej chwili ma kompetencje do produkcji i operowania satelitami obserwacji Ziemi. Podpisaliśmy właśnie jedną z najistotniejszych umów sektora kosmicznego, która przenosi nas do obszaru telekomunikacyjnego. To są bardzo duże satelity znajdujące się na wysokich orbitach geostacjonarnych, składające się z platformy i anten, które odbierają i wysyłają sygnał telekomunikacyjny. Spółka Creotech Instruments, w ramach tego porozumienia, jest odpowiedzialna za przygotowania odpowiedniej platformy, czyli systemu zarządzania satelitą oraz systemu obrotu i sterowania silnikami stabilizującymi, a także całej struktury nośnej – powiedział w wywiadzie dla agencji PAP dr hab. Grzegorz Brona, prezes zarządu Creotech Instruments.

Dr hab. Grzegorz Brona i Paweł Rymaszewski podpisują porozumienie.
Obie firmy zadeklarowały pełne zaangażowanie w realizację projektu poprzez wykorzystanie zasobów ludzkich, infrastruktury badawczo-produkcyjnej oraz aktywne promowanie wspólnej inicjatywy na forum krajowym i międzynarodowym. Będą tez współpracować z instytucjami publicznymi i rządem w celu zapewnienia zgodności technologii z interesem państwa. W efekcie wspólnych działań do 2030 r. ma powstać prototyp satelity o masie do 1 tony, który będzie umożliwiał komunikację satelitarną z orbity geostacjonarnej.
Thorium Space wnosi do projektu wieloletnie doświadczenie w projektowaniu i integracji systemów łączności satelitarnej, w tym anten z elektronicznie sterowanymi wiązkami. Spółka rozwija również technologie elektroniczne, mechaniczne oraz oprogramowanie, a jej oferta obejmuje usługę „satellite as a service” – czyli łączność satelitarną w pakiecie z autorskimi terminalami naziemnymi.

Paweł Rymaszewski, prezes Thorium Space
– Całość będzie zbudowana i przetestowana na terenie Polski. To jest unikatowa sytuacja, do tej pory czegoś takiego nie było, podobnie nie było satelity takiej skali. Da nam możliwość pełnej kontroli nad procesem. Mamy polski know-how i zaangażowani są polscy inżynierowie. Chcemy być przeciwwagą dla wielkich koncernów zachodnich w tej części Europy i móc zaoferować coś, co daje pełne bezpieczeństwo – ten tzw. polski pierwiastek, bo wiadomo przecież, że mamy super inżynierów. To jest w pełni polski produkt, pod którym się podpisujemy. Wszystkie kluczowe komponenty są naszych projektów, czyli obu firm. Wszystkie komponenty pochodzą z europejskiego łańcucha dostaw. Przed nami przekonanie decydentów, że warto i należy własnymi siłami zrobić satelitę, a nie go kupić. Planujemy dostarczyć satelitę do 2030 roku – dodał Paweł Rymaszewski, prezes Thorium Space.
Źródło: PAP