Scanway podwykonawcą w największym projekcie satelitarnym ESA z udziałem Polski
Wrocławska firma Scanway została rekomendowana jako jeden z głównych podwykonawców w zwycięskiej ofercie przetargowej Europejskiej Agencji Kosmicznej na budowę konstelacji satelitarnej Camila. Projekt stanowi największe przedsięwzięcie cywilne w historii polskiego sektora kosmicznego.

Prezes Scanway Polska Jędrzej Kowalewski
Konstelacja Camila: kluczowy krok dla polskich technologii satelitarnych
10 kwietnia 2025 roku Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) podpisała umowę z Creotech Instruments na realizację projektu Camila (Country Awareness Mission In Land Analysis) o łącznej wartości 52 mln EUR. Co najmniej 26,3 mln EUR z tej kwoty zostanie przekazane ośmiu rekomendowanym podwykonawcom. Wśród nich znalazł się Scanway, uznany polski dostawca technologii optycznych do zastosowań kosmicznych.
Scanway dostarczy teleskopy i wesprze zarządzanie konstelacją
Scanway, jako rekomendowany przez Creotech Instruments partner, otrzymał pozytywną ocenę ESA na etapie oferty przetargowej. Firma ma przygotować teleskopy do co najmniej dwóch z trzech satelitów optycznych oraz wesprze projekt w zakresie przetwarzania danych i zarządzania konstelacją.
– Scanway jest gotów dostarczyć kluczową technologię w postaci ładunków użytecznych do największej cywilnej konstelacji satelitarnej do obserwacji Ziemi w historii Polski. To ogromne wyróżnienie dla naszej firmy i efekt pracy, jaką od 9 lat wkładamy w rozwój krajowego sektora kosmicznego – komentuje Jędrzej Kowalewski, Prezes Zarządu Scanway S.A.
Cele i znaczenie projektu Camila
Konstelacja Camila ma dostarczać wysokiej jakości dane optyczne i radarowe na potrzeby administracji publicznej, nauki oraz sektora prywatnego. Projekt przewiduje wyniesienie na orbitę:
- 1 satelity optycznego wysokiej rozdzielczości,
- 1 satelity optycznego niższej rozdzielczości,
- 1 satelity radarowego,
- segmentu naziemnego i możliwości rozszerzenia konstelacji o kolejne jednostki.
Zakończenie realizacji zaplanowano na grudzień 2027 roku.
Wzrost znaczenia Polski na arenie kosmicznej
Projekt Camila finansowany jest ze zwiększonej polskiej składki do ESA (dodatkowe 360 mln euro na lata 2023–2025). Ma ogromne znaczenie strategiczne dla Polski:
- zwiększy dostęp do zaawansowanych danych satelitarnych,
- uniezależni kraj od zagranicznych dostawców
- wesprze m.in. branże rolniczą, energetyczną, ubezpieczeniową i logistyczną.
– Dzięki projektowi Camila Polska zyska nie tylko nowoczesną konstelację, ale także szansę na rozwój własnych kompetencji technologicznych i gospodarki opartej na danych – podkreśla Mikołaj Podgórski, COO i współzałożyciel Scanway.
Źródło: informacje prasowe