Polska będzie produkować kierowane pociski do rakietowych wyrzutni HOMAR-K
GRUPA WB i południowokoreańska Hanwha Aerospace podpisały kluczowe warunki umowy do utworzenia i funkcjonowania spółki joint venture, której celem będzie rozwój i produkcja na terenie Polski kierowanych pocisków rakietowych do wyrzutni rakiet HOMAR-K (Chunmoo). Takie systemy artyleryjskie wraz z amunicją są w kręgu zainteresowania nie tylko sił zbrojnych Polski, ale i innych państw europejskich.

Piotr Wojciechowski, prezes GRUPY WB i Billy Boo-hwan Lee, szef Hanwha Aerospace PGM Business Group, Źródło: informacje prasowe
Nowy rozdział w polsko-koreańskiej współpracy zbrojeniowej
Piotr Wojciechowski, prezes GRUPY WB i Billy Boo-hwan Lee, szef Hanwha Aerospace PGM Business Group, podpisali kluczowe warunki umowy dotyczące utworzenia i działalności w Polsce spółki joint venture produkującej pociski rakietowe dla wyrzutni rakietowych HOMAR-K (system Chunmoo).
Porozumienie między spółkami polską i południowokoreańską zostało zawarte w obecności Pawła Bejdy, wiceministra Obrony Narodowej, Hoonmin Lima, ambasadora Republiki Korei w Polsce, generała brygady Artura Kuptela, szefa Agencji Uzbrojenia oraz innych licznie zgromadzonych przedstawicieli Polski i Korei Południowej.

Źródło: informacje prasowe
Warunki umowy to najważniejszy krok w stronę powołania spółki joint venture.
Powstanie wspólnego przedsiębiorstwa to efekt strategicznego partnerstwa polsko-koreańskiego, który wzmocni obronność Polski, a także zwiększy potencjał produkcyjny rozwiązań rakietowych w kraju.
– Zapewniam, że jest pełne wsparcie rządu polskiego, pełne wsparcie Ministerstwa Obrony Narodowej, aby produkcja amunicji rakietowej ruszyła w Polsce. Wyrzutniami rakiet Chunmoo i amunicją do nich wyrażają zainteresowanie także inne państwa NATO i Unii Europejskiej. I jedno i drugie będzie produkowane w Polsce i sprzedawane również do krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego – powiedział Paweł Bejda, obecny na ceremonii sekretarz stanu w ministerstwie Obrony Narodowej.
– Porozumienie zawiera harmonogram budowy zakładu, który będzie produkował pociski rakietowe w Polsce. Współpraca GRUPY WB i Hanwha Aerospace jest przykładem współpracy przemysłu polskiego oraz koreańskiego, synergicznego uzupełniania się wzajemnych kompetencji. Oczekujemy, że zakład stanie się centrum zaopatrzenia nie tylko dla polskich sił zbrojnych, ale także dla armii innych państw europejskich – podkreślił prezes GRUPY WB.

Źródło: informacje prasowe
– To historyczna, pierwsza w Polsce spółka joint venture w branży obronnej. Budujemy zakład o dużej przyszłości i nie będziemy się skupiać na jednym obszarze, ale też rozwijać szerzej. Chcę podkreślić, że będzie to polska firma działająca zgodnie z polskim prawem i płacąca podatki w kraju. Spółka joint venture będzie zatrudniała polskich inżynierów i pracowników, będzie tworzyła łańcuch dostaw zarówno w Polsce, jak i na rynku europejskim — dodał Piotr Wojciechowski, prezes GRUPY WB.
— Podpisane porozumienie jest najważniejszym krokiem do ustanowienia spółki joint venture z GRUPĄ WB. Wierzymy, że podmiot wpłynie na wzrost polskiego potencjału przemysłowego i przyczyni się do modernizacji sił zbrojnych. Dzięki temu przedsięwzięciu zyskamy szanse wspólnego wkroczenia na nowe rynki europejskie z konkurencyjnymi, sprawdzonymi w walce technologiami rakietowymi — powiedział Billy Boo-hwan Lee, szef Hanwha Aerospace PGM Business Group.
51% udziałów – Hanwha Aerospace – WB Electronics (spółka wiodąca GRUPY WB) pozostałe 49%.
Hanwha Aerospace obejmie 51% udziałów w nowej spółce. WB Electronics, jako spółka wiodąca GRUPY WB, posiadać będzie pozostałe 49%. Utworzenie spółki wymaga zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Nowa polsko-koreańska spółka joint venture odpowiadać będzie za produkcję kierowanych pocisków rakietowych CGR-080. Amunicja ta trafi do wyrzutni rakiet HOMAR-K – spolonizowanej wersji południowokoreańskiego systemu Chunmoo. Projekt realizowany jest w ramach osobnej umowy wykonawczej.
Spółka planuje również eksport pocisków do innych krajów europejskich.
Wyrzutnie HOMAR-K są zamawiane przez Wojsko Polskie od 2022 roku. Ich produkcja przebiega przy silnym udziale polskiego przemysłu. Moduły rakietowe zintegrowano z podwoziem Jelcz 8×8. System otrzymał także polskie rozwiązania teleinformatyczne GRUPY WB oraz narodowy system zarządzania ogniem TOPAZ.
Źródło: informacje prasowe