Belgia zakupi polskie przenośne systemy obrony przeciwlotniczej Piorun
Belgia wzmacnia obronność kraju poprzez planowany zakup od 200 do 300 przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Piorun. Umowa obejmuje systemy szkoleniowe i usługi wsparcia, choć warunki finansowe i harmonogramy dostaw nie zostały ujawnione w liście intencyjnym, podpisanym przez belgijskiego ministra obrony Theo Franckena i jego polskiego odpowiednika Władysława Kosiniaka-Kamysza.

Belgijski minister obrony Theo Francken i polski minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz
– List intencyjny, który podpisaliśmy, dotyczy zarówno zakupu zestawów Piorun, jak i wymiany doświadczeń. Będziemy korzystać z umiejętności, które mają już belgijscy piloci w obsłudze F-35, bo kupujemy od Stanów Zjednoczonych tak samo skonfigurowane wersje [fragment komunikatu Ministerstwa Obrony Narodowej na platformie X].
Przenośny Przeciwlotniczy Zestaw Rakietowy (PPZR) Piorun, produkowany jest przez polską firmę Mesko SA, został już sprawdzony w warunkach bojowych na Ukrainie, do neutralizacji nisko latających samolotów, śmigłowców, dronów i zagrożeń rakietowych ze strony Rosji. Wystrzeliwuje pocisk z głowicą odłamkowo-burzącą i zapalnikiem zbliżeniowym w celu zwiększenia prawdopodobieństwa trafienia w cele latające na wysokości od 10 metrów nad ziemią do 4,000 metrów. Może dosięgnąć obiektów znajdujących się w odległości od 400 metrów do 6500 metrów i porusza się ze średnią prędkością 560 metrów na sekundę lub w przybliżeniu 1,6 Macha. Wyrzutnia wyposażona jest w dodatkowy celownik dzienny i termowizyjny, umożliwiając skuteczne operacje zarówno w dzień, jak i w nocy. Pojedynczy operator może przenosić cały pocisk i wyrzutnię, które ważą około 19,5 kilograma.

Przenośny system rakietowy Piorun jest przeznaczony do niszczenia nisko lecących pojazdów powietrznych. Zdjęcie: Estonian Centre for Defence Investments
Konstrukcja
PPZR Piorun powstał w wyniku modernizacji zestawu GROM, przeprowadzanej w latach 2010–2015. Jednym z założeń było uzyskanie większego zasięgu wykrywania. Przeprowadzono modernizację silnika startowego, w którym zastosowano przełącznik trybu pościg/spotkanie, dla odróżnienia celów oddalających się od zbliżających. Opracowano nową głowicę samonaprowadzania stabilizowaną żyroskopem laserowym. Jej efektywność ulepszono poprzez zwiększenie czułości detekcji. Nowe detektory, m.in. unikalna chłodzona argonem fotodioda. o czterokrotnie większej niż dotąd czułości, pozwalają wykrywać środki napadu powietrznego oraz trafić w cel z większej odległości. Dodano kasetkę z bateriami zasilającymi mechanizm startowy oraz system autoryzacji dostępu, który zabezpiecza przed wykorzystaniem przez nieuprawnione osoby.

Źródło: Mesko SA
Zwiększono odporność na zakłócenia, przy czym konieczne było zoptymalizowanie pasm detekcyjnych koordynatora, zwiększenie dynamiki pracy układów obróbki sygnałów i wykorzystanie nowych zakresów widmowych oraz selekcji kinematycznej. Przystosowano zestaw do prowadzenia ognia w warunkach nocnych. Poprawiono skuteczność rażenia celów małogabarytowych, takich jak drony, poprzez zastosowanie zapalnika zbliżeniowego oraz kierunkowej głowicy bojowej z mieszaniną środka wybuchowego w postaci oktogenu i proszku aluminiowego. Rakieta Piorun, podobnie jak Grom, automatycznie naprowadza się na źródło promieniowania termicznego, czyli emitujący ciepło statek powietrzny.
Po dostawie, Bruksela dołączy do innych krajów NATO użytkujących Piorun.
Użytkownicy PPZR Piorun
- Estonia – Umowa na sprzedaż 300 rakiet i 100 zestawów startowych w latach 2023–2025 podpisana we wrześniu 2022.
- Gruzja – Umowa w styczniu 2024 roku na dostawę nieznanej ilości wyrzutni PPZR Piorun.
- Łotwa – W 2023 roku dostarczono 70 rakiet i 14 zestawów startowych.
- Norwegia – 29 listopada 2022 podpisano umowę z agencją FMA na dostawę nieznanej ilości zestawów Piorun dla wojsk lądowych.
- Polska – Do końca 2021 roku dostarczono ok. 730 szt. pocisków i 260 mechanizmów startowych.
- Słowacja – 36 zestawów zakupionych w 2023 roku.
- Ukraina – Nieujawniona liczba dostarczona w 2022 roku.
- Stany Zjednoczone – Zamówienie z 2022 roku
Źródło: The Defence Post; wikipedia