Grupa Apator potwierdza stabilną sprzedaż i wzrost rentowności w Q1 2025
W pierwszym kwartale 2025 r. wzrosło zainteresowanie klientów rozwiązaniami Grupy Apator do pomiaru wody.
- Skonsolidowane przychody ze sprzedaży w 1Q 2025 r. na poziomie 283,7 mln PLN (-4% r/r), w związku z przejściowo niższą sprzedażą w EE (124,6 mln PLN, -7% r/r) skompensowaną dwucyfrowym wzrostem w Wodzie i Cieple (100,7 mln PLN, +14% r/r), przy niższych przychodach w segmencie Gazu (58,4 mln PLN, -20% r/r).
- Skonsolidowana EBITDA Grupy Apator w 1Q 2025 r. na poziomie 35,0 mln PLN (+10% r/r), wpływająca na wzrost rentowności (+1,6 pp r/r) i porównywalny r/r zysk netto (12,2 mln PLN, +1% r/r).
- Udział sprzedaży krajowej na poziomie ok. 57% przychodów Grupy.
- Silny cash flow operacyjny +42,0 mln PLN finansujący inwestycje rozwojowe Grupy.
- Dalsze obniżanie zadłużenia i wskaźnika dług netto/EBITDA do 0,53x na koniec 1Q 2025 r. (vs 0,68x na koniec 2024 r.).

Prezes Zarządu Apator SA. Maciej Wyczesany podczas konferencji poświęconej wynikom Grupy Apator
Wzrost w segmencie Wody i Ciepła
W pierwszym kwartale 2025 r. Grupa Apator wygenerowała solidne wyniki sprzedażowe na poziomie 283,7 mln PLN, oferując klientom w kraju i za granicą nowoczesne rozwiązania do zarządzania mediami energetycznymi i wodą. Mimo nieznacznie niższych skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży w tym okresie (-4% r/r, czyli vs. najlepszy sprzedażowo pierwszy kwartał w historii Grupy), pierwszy kwartał b.r. był szczególnie korzystny dla segmentu Woda i Ciepło, który odnotował dwucyfrowy wzrost sprzedaży zarówno w kraju, jak i eksporcie (100,7 mln PLN, +14% r/r). Segment Energii Elektrycznej – mimo stabilnej sprzedaży w kraju – wypracował niższe o 7% r/r przychody w wyniku spadku sprzedaży w eksporcie (przychody segmentu w 1Q 2025 wyniosły łącznie 124,6 mln PLN). Niższa sprzedaż w segmencie Gazu (58,4 mln PLN, -20% r/r) wynikała z przewidzianego harmonogramem stopniowego zmniejszenia dostaw gazomierzy do Belgii (w 2024 r. odnotowano peak sprzedaży), a także niekorzystnego wpływu kursów walutowych w eksporcie (stanowiącym ok. 75% sprzedaży segmentu w 1Q 2025).
Ekspansja na rynki zagraniczne
Udział sprzedaży krajowej w obrotach ogółem w pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku wzrósł o 5,2 p.p., osiągając poziom ponad 57% przychodów Grupy. Główne kierunki eksportowe stanowiły rynki UE (niemiecki, czeski, belgijski, węgierski, hiszpański, rumuński, niderlandzki) oraz Wielka Brytania. Grupa sukcesywnie rozwija sieć partnerstw handlowych na rynkach zagranicznych. Z początkiem roku otwarto nową spółkę handlową we Włoszech, aby jeszcze lepiej wykorzystać potencjał tego rynku dla sprzedaży rozwiązań Grupy Apator, zwłaszcza dla wody.

Prezes Zarządu Apator SA. Maciej Wyczesany podczas konferencji poświęconej wynikom Grupy Apator
Rozwój nowych produktów
Grupa Apator inwestuje w nowe produkty i prace B+R wypracowując nowe rozwiązania odczytowo-pomiarowe, technologie ultradźwiękowe oraz rozwiązania software’owe zwiększające komplementarność i kompleksowość oferty. Jednocześnie trwa rozbudowa i dostosowanie parku maszynowego w związku z uruchomieniem nowej linii produkcyjnej rozłączników dla partnera strategicznego – niemieckiej firmy Rittal.
Poprawa efektywności operacyjnej
Pomimo utrzymującej się presji płacowej i środowiska inflacyjnego wpływającego na wzrost kosztów prowadzenia działalności, poprawa efektywności operacyjnej w Grupie (w tym optymalizacja procesów i wspólna polityka zakupowa), przyniosły pozytywne efekty w postaci poprawy wskaźników rentowności na wszystkich poziomach rachunku wyników. Skonsolidowany wynik netto Grupy w omawianym okresie ukształtował się na zbliżonym poziomie r/r, tj.12,2 mln PLN. Dzięki optymalizacji KON Grupa utrzymuje bezpieczny poziom zadłużenia – po 1Q 2025 r. wskaźnik dług netto/skorygowana EBITDA LTM ukształtował się na poziomie 0,53x (wobec 0,68x na koniec 2024 r. i 1,39 na koniec marca 2024 r.).
Nowe perspektywy
– W kolejny rok wchodzimy z solidnymi perspektywami. W marcu br. zawarliśmy trzy nowe znaczące kontrakty: umowę z Energa Operator na dostawę zestawów koncentratorowo-bilansujących (ZKB) o wartości 10,4 mln PLN z terminem realizacji na przełomie 2025/2026 r. oraz drugą umowę z tym klientem na dostawy naszych unikatowych liczników zdalnego odczytu z funkcją przedpłaty, z terminem realizacji dostaw w latach 2025-2026. Trzeci kontrakt z Tauron Dystrybucja dotyczy świadczenia usług serwisu, wsparcia i rozwoju systemu informatycznego do Zarządzania Majątkiem Sieciowym (ZMS), wspierającego funkcjonowanie OSD z obszarze kompleksowego zarządzania infrastrukturą i procesami biznesowymi. Termin jego realizacji przypada w latach 2025-2028 – mówi Maciej Wyczesany, Prezes Zarządu Apator SA.

Slajd z konferencji poświęconej wynikom Grupy Apator
– Jednocześnie trwają prace nad innowacyjnym licznikiem ee dla Enea Operator w ramach partnerstwa innowacyjnego – umowę zawarliśmy pod koniec stycznia 2025 r. a dostawy planowane są jeszcze w tym roku. W najbliższych miesiącach będziemy także intensyfikować dotarcie do obecnych i nowych klientów zarówno w kraju, jak i poza granicami, z naszymi rozwiązaniami m.in. w zakresie technologii ultradźwiękowych, nowej linii liczników na szynę DIN dla energetyki rozproszonej i przemysłowej, magazynów energii i innych rozwiązań dla sektora OZE – dodaje Prezes Zarządu Apator SA.
– Patrzymy też z zadowoleniem i dużą dozą optymizmu na nasz sektor i cały rynek wobec deklarowanego zwrotu polityki UE w kierunku reindustrializacji Europy, wzmacniania local content, a także wobec przywiązywania coraz większej wagi do kwestii pochodzenia i cyberbezpieczeństwa technologii. Liczymy przy tym na konkretnie działania Rządu RP, dzięki którym polskie firmy technologiczne, takie jak Grupa Apator, będą mogły lepiej wykorzystać know-how do budowy nowych kompetencji i przewag konkurencyjnych naszego kraju – podsumowuje Maciej Wyczesany.
Źródło: informacje prasowe