Firmy technologiczne, które zredukowały najwięcej miejsc pracy w 2025 roku
Największe firmy technologiczne ogłosiły niedawno redukcję zatrudnienia, w tym gigant sprzętu komputerowego Intel, który ujawnił plany zmniejszenia około 20% swojej siły roboczej do końca roku. Pomimo sprzecznych doniesień ze strony kierownictwa firmy, posunięcie to naraża od 20 do 25 tysięcy pracowników na ryzyko utraty pracy. Intel nie jest jednak jedyną firmą redukującą zatrudnienie od stycznia 2025 roku.
Firma analityczna RationalFX zebrała informacje o zwolnieniach, pochodzące z amerykańskich ogłoszeń WARN, portalu pracy TrueUp, TechCrunch i narzędzii do śledzenia zwolnień Layoffs.fyi od początku 2025 r. Lista firm technologicznych uszeregowanych według liczby zwolnionych pracowników jest dostępna na Dysku Google pod tym linkiem.

Źródło: RationalFX
Okazało się, że od początku roku zwolniono łącznie 90 471 pracowników w sektorze technologicznym. Firmy z siedzibą w Stanach Zjednoczonych zwolniły 65 545 osób, czyli około 72,5% wszystkich ogłoszonych zwolnień przez firmy technologiczne na całym świecie. Najbardziej masowe zwolnienia w tym roku pochodzą od gigantów technologicznych Intel (21 780), Panasonic (10 000) i Microsoft (8 840).
Największą liczbę zwolnień odnotował Intel
Po redukcji ponad 15 000 miejsc pracy w 2024 r., amerykański producent sprzętu komputerowego ogłosił niedawno plany dalszego zmniejszenia liczby pracowników o 20%. Głównymi motywami były cięcie kosztów i restrukturyzacja zarządzania. W rezultacie szacuje się, że do końca roku ponad 20 000 pracowników zostanie zwolnionych. Wiadomość ta pojawiła się po objęciu stanowiska przez nowego CEO i bardzo nierentownym pierwszym kwartale dla amerykańskiej korporacji technologicznej, w którym odnotowała stratę netto w wysokości 821 mln USD. Pomimo tych kłopotów, Intel wciąż pozostaje kluczowym graczem w obszarze sztucznej inteligencji, szczególnie dzięki swoim chipom Gaudi, które są zbudowane z myślą o głębokim uczeniu się i wnioskowaniu sztucznej inteligencji i konkurują bezpośrednio z konkurencyjnym producentem chipów Nvidią.
Panasonic zajmuje drugie miejsce w tym roku, po tym jak ogłosił 10 000 zwolnień w ramach gruntownego przeglądu, mającego na celu poprawę rentowności i wydajności operacyjnej. Microsoft również zwolnił znaczną część swojego personelu, łącznie 8 840 pracowników.
Stany Zjednoczone przodują pod względem liczby zwolnień, wynosząc łącznie 65 545, a następnie Japonia z 10 100, Szwecja z 3 053, Szwajcaria z 3 050 i Indie z 2 688.
Kalifornia jest amerykańskim stanem, w którym dokonano największej redukcji pracowników w Stanach Zjednoczonych. Tutejsze firmy zlikwidowały 38 352 stanowisk; inne stany to Waszyngton (13 385), Teksas (3 656), Massachusetts (2 520) i Arizona (2 450).
Platforma mediów społecznościowych i firma komunikacyjna Meta wielokrotnie zmniejszała liczbę pracowników w 2025 roku. Ostatnia fala zwolnień objęła 100 pracowników w Reality Labs, jednostce firmy zajmującej się rzeczywistością rozszerzoną i wirtualną. W sumie Meta Marka Zuckerberga zajmuje czwarte miejsce z łączną liczbą 3 720 miejsc pracy zredukowanych od początku roku.
Firma STMicroelectronics, zajmująca się produkcją i projektowaniem półprzewodników ogłosiła plany zwolnienia 3000 pracowników do 2027 roku. Raport roczny firmy za 2024 r. ujawnia, że zatrudnia ona 11 500 pracowników we Francji i 12 700 we Włoszech. Rządy Włoch i Francji posiadają łącznie 27,5% udziałów w STMicroelectronics, a obecnie oba mocno naciskają na ograniczenie liczby zwolnień do 1000 w Rzymie i tyle samo we Francji.
Szwedzki producent baterii Northvolt ma ostatnio trudności z generowaniem przychodów niezbędnych do wspierania swojej działalności. Ponieważ większość produkcji baterii koncentruje się w Chinach, Japonii i Korei Południowej, Northvolt został założony jako odpowiedź Europy na zmniejszenie zależności od dostawców z innych kontynentów. Firma ogłosiła jednak plany zwolnienia 3000 z 6500 pracowników w celu obniżenia kosztów i zachowania zasobów.
Presja finansowa i dążenie do automatyzacji
To główne siły stojące za ostatnimi falami zwolnień. Obserwujemy coraz mniejsze zapotrzebowanie na stanowiska związane z kodowaniem i danymi. Nawet zawody, które jeszcze rok temu cieszyły się dużym popytem, stają się coraz bardziej przestarzałe w szeroko pojętej branży technologicznej, takie jak rozwój sztucznej inteligencji i szybka inżynieria. Ponadto wielu gigantów technologicznych pracuje nad usprawnieniem swoich operacji poprzez redukcję niepotrzebnych warstw średniego szczebla zarządzania w swoich organizacjach.
Wielu gigantów technologicznych również redukuje zatrudnienie pomimo wysokich zysków. Microsoft odnotował 70,1 mld USD przychodów w pierwszym kwartale i 25,8 mld USD dochodu netto, ale zwolnił 8 840 pracowników, w tym pracowników wyższego szczebla. Meta odnotowała 16,64 mld USD zysku i zwolniła 3 720 pracowników. Chegg zwolnił 22% swoich pracowników po zainwestowaniu w asystenta AI opartego na GPT-4.
90 471 osób zwolnionych w okresie od 1 stycznia do 20 maja 2025 r. to średnio 646 zwolnień dziennie. Jeśli obecne tempo się utrzyma, branża technologiczna jest na dobrej drodze do zlikwidowania dodatkowych 145 500 miejsc pracy do końca roku, co daje prognozowaną łączną liczbę zwolnień w 2025 r. do 235 871 w globalnym sektorze technologicznym.
Sztuczna inteligencja – przyczyna redukcji czy tworzenie nowych ról?
W następstwie pandemii COVID-19 najbardziej ucierpiał sektor technologiczny, w którym od 2021 r. zlikwidowano prawie milion miejsc pracy. W 2025 r. trwająca fala masowych zwolnień wydaje się być napędzana automatyzacją, wypieraniem miejsc pracy przez sztuczną inteligencję i szerszymi strategiami cięcia kosztów. Podczas gdy role łatwo zastępowane przez automatyzację były pierwszymi, które odeszły, niedawne zwolnienia przez Microsoft 6000 pracowników, w tym wybitnego dyrektora ds. sztucznej inteligencji w firmie, pokazują, że nawet wyższe stanowiska nie są już bezpieczne.
Menedżerowie ds. rekrutacji kładą większy nacisk na rozwój sztucznej inteligencji jako podstawowej umiejętności podczas oceny kandydatów. W przeszłości, gdy miejsca pracy były zagrożone, firmy często decydowały się na przekwalifikowanie swoich pracowników, aby złagodzić skutki potencjalnych zwolnień. Czas pokaże, czy firmy technologiczne będą nadal koncentrować się na cięciu kosztów i redukcji zatrudnienia do 2025 r., czy też postępy w dziedzinie sztucznej inteligencji doprowadzą do stworzenia nowych ról i możliwości na rynku technologicznym.
W okresie od 1 stycznia do 20 maja 2025 r. w sektorze technologicznym zwolniono ponad 90 000 pracowników. RationalFX szacuje, że od początku roku każdego dnia pracę traciło średnio 646 pracowników, a przy tym tempie branża technologiczna zwolni do końca roku kolejne 145 500 osób. Jeśli trend ten się utrzyma, obliczenia wykażą, że całkowita liczba zwolnień w sektorze technologicznym w 2025 r. wyniesie 235 871.
Więcej informacji na temat zwolnień w sektorze technologicznym, przyczyn redukcji zatrudnienia i naszej pełnej metodologii badań można znaleźć w pełnym raporcie.