LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Aktualności

Energa-Operator zainstalowała już ponad 3 miliony zdalnych liczników

Liczba liczników zdalnego odczytu (LZO) zamontowanych na sieci Energa-Operator przekroczyła 3 miliony, co oznacza, że urządzenia takie zostały zamontowane już u ponad 88% z przeszło 3,3 mln klientów spółki.

Kiedy kilkanaście lat temu montowaliśmy pierwsze liczniki zdalnego odczytu, byliśmy trochę jak poligon doświadczalny dla siebie samych, jak i innych uczestników ryku. Dzisiaj jesteśmy krajowym liderem w zdalnym opomiarowaniu odbiorców – mówi Robert Świerzyński, prezes Energa-Operator.

Fot. Energa-Operator

Energa-Operator zamontowała milion LZO tylko w ciągu ostatnich dwóch lat. Obecnie znaczną cześć instalacji stanowią już wymiany legalizacyjne urządzeń, które na sieci pojawiły się w ramach realizowanego od ponad 10 lat programu wdrożenia zdalnego pomiaru.

Dane pomiarowe, sieć i OZE

Dane pomiarowe, dostarczane na bieżąco przez liczniki zdalnego odczytu, są kluczowe dla zapewnienia stabilnej pracy sieci elektroenergetycznej, która na terenie działania spółki w znacznym stopniu opiera się na OZE. Dzięki nim możliwe jest właściwe zbilansowanie pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, tak aby ilość energii wytwarzanej i wprowadzanej do systemu w danym momencie była równa energii zużywanej. Jest to niezbędne do zachowania bezpiecznych parametrów przesyłanej energii.

Liczniki zdalne monitorują jej jakość i pozwalają energetykom szybciej lokalizować oraz usuwać awarie. Zapewniają także lepszy wgląd w sieć niskiego napięcia, która stanowi ostatni odcinek drogi, jaką energia dostarczana jest do odbiorców.

Nowe możliwości dla klientów

Liczniki zdalne to także szereg nowych korzyści dla klientów, którzy dzięki nim mogą niemal na bieżąco śledzić swoje zużycie energii lub jej produkcję np. w mikroinstalacji m.in. za pomocą aplikacji Mój Licznik. Energa-Operator dzięki nim może również udostępniać na życzenie szczegółowe dane pomiarowe bez pobierania jakichkolwiek dodatkowych opłat. Wszystko to pozwala zoptymalizować klientom sposób, w jaki korzystają z energii elektrycznej, a także wybrać najkorzystniejszą dla nich ofertę, jaką zaproponują sprzedawcy energii.

Fot. Energa-Operator

Zdalna komunikacja z licznikiem skraca również czas zmiany grupy taryfowej, eliminując konieczność wysyłania pracownika w teren w celu parametryzacji licznika. Ponadto dane pomiarowe on-line pozwalają na korzystanie z dynamicznych cen, które już teraz dostępne są w ofercie sprzedawców energii.

Nowe liczniki posiadają port komunikacyjny, za pomocą którego mogą – na życzenie klienta – zostać połączone z domową siecią urządzeń. Rozwiązanie takie ułatwia automatyzację pracy domowych sprzętów w powiązaniu z aktualnymi w określonej chwili cenami energii, np. w przypadku korzystania z taryf dynamicznych lub rynku usług elastyczności sieci.

Dzięki znacznemu udziałowi LZO w ogólnej liczbie urządzeń pomiarowych, już od dłuższego czasu Energa-Operator prowadzi rozliczenia na podstawie rzeczywistych odczytów, eliminując stosowanie prognoz, które mogłyby się różnic od realnego zużycia energii przez klienta.

Liczniki nowoczesne i bezpieczne

Montowane przez Energa-Operator liczniki mogą przesyłać dane za pomocą linii energetycznej (PLC), jak również – w przypadku wyposażenia w modem komunikacji zastępczej (LTE) – za pomocą sieci komórkowej. Urządzenia same potrafią określić najlepszy sposób przekazywania informacji w danym momencie. Są także w stanie przełączyć fazę, na której ma być przesyłany sygnał z użyciem technologii PLC do koncentratora, celem poprawy jakości przekazywania danych do systemu centralnego. Zastosowanie dodatkowego modemu LTE pozwala na pozyskiwanie danych z liczników na obszarach, w których nie ma jeszcze odpowiedniej infrastruktury do przesyłania danych za pomocą linii energetycznych.

Spółka szczególną wagę przywiązuje do bezpieczeństwa danych odczytowych, których transmisja w przypadku LZO jest szyfrowana. Stosowane przez Energa-Operator modele liczników poddawane są rygorystycznym testom, zarówno w laboratorium spółki, jak i w warunkach rzeczywistych. Ponadto Energa-Operator wymaga, aby w dostawach udział towarów pochodzących z państw członkowskich Unii Europejskiej lub państw, z którymi Unia Europejska zawarła umowy o równym traktowaniu przedsiębiorców, lub państw wobec których na mocy decyzji Rady Europejskiej stosuje się przepisy dyrektywy 2014/25/UE, przekraczał 50%.

Zgodnie z nowelizacją Prawa Energetycznego, wynikającą z dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE), do 2031 roku liczniki zdalne powinny zostać zainstalowane u wszystkich odbiorców w Polsce. Energa-Operator zrealizuje ten obowiązek znacznie wcześniej, najpóźniej do końca 2026 roku.

Źródło: materiały prasowe

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!