Wojsko Polskie będzie wyposażone w 25 bezzałogowych statków powietrznych „WIZJER”
Na terenie Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 w Bydgoszczy odbyła się prezentacja systemu bezzałogowych statków powietrznych klasy mini kryptonim „Wizjer”. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, Wojska Polskiego oraz przemysłu zbrojeniowego. Pierwsze zestawy trafiły w tym tygodniu na wyposażenie wybranych jednostek wojskowych.

Źródło: PGZ
System Bezzałogowych Statków Powietrznych klasy mini kryptonim „Wizjer” to nowoczesne narzędzie wspierające działania rozpoznawcze na szczeblu taktycznym (batalion). Umożliwia on realizację misji w trudnych warunkach atmosferycznych, współpracując z systemami dowodzenia w zakresie przekazywania precyzyjnej lokalizacji przekazywanych obiektów. System pozytywnie przeszedł testy w marcu br., a na podstawie zawartej w grudniu 2021 r. umowy na wyposażenie Wojska Polskiego trafi łącznie 25 zestawów.
– „Wizjer”, pod tym pojęciem kryje się cały system rozpoznania, otwiera nowy etap zarówno dla Wojskowych Zakładów Lotniczych, jak i dla Wojska Polskiego. To krok w stronę nowoczesnej, suwerennej technologicznie armii – opartej na krajowych rozwiązaniach wykorzystujących kompetencje krajowego przemysłu obronnego oraz polskiej nauki. Jesteśmy bardzo zadowoleni z realizacji tego projektu, równocześnie deklarując już teraz pełną gotowość do dalszej współpracy z polską armią, która zaowocuje dostarczeniem nowoczesnego sprzętu, spełniającego wymagania współczesnego pola walki. Z uwagi na swoje właściwości „Wizjer” może wspomagać działania innych służb odpowiedzialnych za szeroko pojęte bezpieczeństwo – powiedział Adam Leszkiewicz, prezes zarządu PGZ S.A.

Źródło: PGZ
– Wizjer to nie jest tylko nowy produkt. To manifest naszej transformacji – od zakładu remontowego do centrum nowoczesnych technologii obronnych. To wyraz naszej decyzji, by nie być już tylko zapleczem, ale pełnoprawnym graczem w przyszłościowym, strategicznym sektorze. To również wyraz naszej decyzji by wpływać na lokalne otoczenie – poprzez kumulowanie wiedzy inżynierskiej tu w Bydgoszczy, czy też tworząc unikatowe kompetencje przemysłowe, czego przykładem jest kompozytownia – dodał Adam Leszkiewicz.
– Dla wielu z nas, członków zespołu, to bardzo osobista historia. Bo są pośród nas ludzie, którzy przez lata zaangażowani byli wyłącznie w procedury serwisowe. Dziś te same osoby pracują nad oprogramowaniem, awioniką, systemami transmisji danych. To ogromna przemiana. Ale też ogromna duma. Duma pracowników z logo WZL2 wygrawerowanego na agregatach Wizjera, sprzętu od maja br. przyjętego do wyposażenia Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej – podkreślił Jakub Gazda, p.o. prezes zarządu WZL nr 2 S.A.

Źródło: PGZ
„Wizjer” jest przeznaczony zarówno do zastosowań wojskowych, jak i cywilnych. Jego podstawowym zadaniem jest prowadzenie misji rozpoznawczych w promieniu do 30 km, z wykorzystaniem dwusensorowej głowicy optoelektronicznej, umożliwiającej prowadzenie obserwacji w warunkach dziennych i nocnych w różnych warunkach atmosferycznych. System charakteryzuje się wysokim stopniem automatyzacji – zarówno start, jak i lądowanie (za pomocą spadochronu i poduszki powietrznej) odbywają się automatycznie, co przekłada się na bezpieczeństwo i prostotę eksploatacji.
Dane taktyczno-techniczne:
- Układ latającego skrzydła o rozpiętości 2,98 m, wyposażony w winglety,
- Napęd elektryczny z dwupłatowym śmigłem pchającym,
- Czas lotu: 3 godziny,
- Promień operacyjny: 30km,
- Maksymalny pułap operacyjny: 4000m n.p.m.,
- Maksymalna masa startowa: 13 kg.,
- Zakres temperatury powietrza od -30°C do +50°C,
- Prędkość min. 65km/h.,
- Prędkość maks. 120 km/h.
System powstał w ramach umowy realizowanej przez konsorcjum w składzie: Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. (lider konsorcjum), Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 S.A., które pełnią rolę lidera technicznego oraz Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 S.A. Oddział w Dęblinie. Opracowany został przy współpracy z Instytutem Technicznym Wojsk Lotniczych.

Źródło: PGZ