KAmod RPI5-Proto – Płytka prototypowa do testowania układów dla Raspberry Pi 5
Płytki prototypowe lutowane, znane również jako płytki uniwersalne lub perfboardy, są powszechnie stosowane do trwałego montażu prototypów układów elektronicznych. W przeciwieństwie do płytek stykowych, wymagają one lutowania połączeń, co zapewnia większą niezawodność i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Umożliwiają budowę trwałych wersji testowych urządzeń, jeszcze przed projektem docelowej płytki drukowanej. To popularne rozwiązanie wśród hobbystów i inżynierów do tworzenia działających modeli oraz mniejszych serii produkcyjnych.
Na tego typu płytkach zazwyczaj montuje się proste – średniozaawansowane układy lub bloki większych urządzeń. Przykłady takich układów to m.in. zasilacze, moduły czujników, wzmacniacze audio, sterowniki silników, rozdzielacze sygnałów i wiele innych. Zdarza się, że płytki prototypowe są przygotowywane specjalnie pod kątem określonej platformy np. Raspberry Pi czy Arduino. Pozwala to zaprojektować układ bezpośrednio podłączony do płytki bazowej i dostosowany do wymagań platformy, np. wzmacniacz audio przygotowany dla Arduino.

Rys. 1. Płytka prototypowa KAmodRPI5-PROTO
Przykładem takiego produktu jest płytka prototypowa KAmod RPI5-Proto przeznaczona specjalnie do komputerów Raspberry Pi 5 i wcześniejszych generacji. Pozwala zarówno doprowadzić do lutowanego układu sygnały GPIO ze złącza rozszerzeń, jak i dostarczyć zasilanie i standardowe interfejsy komunikacyjne do płytki.
KAmod RPI5-Proto – Uniwersalna płytka prototypowa dla Raspberry Pi 5
Płytka uniwersalna KAmod RPI5-Proto zawiera siatkę otworów metalizowanych rozmieszczonych w standardowym rastrze 2,54 mm i połączonych w grupy. Struktura otworów jest taka jak dla wszystkich płytek prototypowych. Dodatkowo na płytce wyprowadzono i opisano wszystkie wyprowadzenia GPIO0…GPIO27 oraz interfejsy I2C, SPI oraz UART. Płytka może być zamontowana bezpośrednio na komputerze Raspberry Pi 5 oraz innych malinkach z 40-pinowym złączem rozszerzeń.
Do otworów umieszczonych na płytce można przylutować elementy układu, takie jak nóżki rezystorów, kondensatorów czy układów scalonych. Połączenia elektryczne pomiędzy poszczególnymi punktami zostały pokazane na poniższym rysunku. Miedziane ścieżki łączące poszczególne otwory poprowadzono tylko na górnej stronie płytki.

Rys. 2. Schemat połączeń pomiędzy otworami lutowniczymi
Na płytkę wyprowadzono także wszystkie porty GPIO dostępne na złączu rozszerzeniowym Raspberry Pi. Dodatkowo wyprowadzono na osobnych złączach napięcia zasilające oraz najważniejsze interfejsy dostępne na złączu GPIO komputera. Ich rozmieszczenie zostało uporządkowane i czytelnie oznaczone – jak pokazano na rysunku 3.

Rys. 3. Rozłożenie złącz i pinów zasilania na płytce KAmod RPI5-Proto
Zestaw zawiera też specjalne złącze przelotowe do Raspberry Pi. Umożliwia podłączenie płytki prototypowej z komputerem Raspberry Pi, ale też połączenie kolejnych nakładek nad modułem. Wymiary płytki KAmod RPI5-Proto to: 66 mm × 56 mm.

Rys. 4. Płytka KAmod RPI5-Proto zamontowana na Raspberry Pi 5
Dokumentacja
Producent udostępnił rozbudowaną dokumentację modułu na stronie: https://wiki.kamamilabs.com/index.php?title=KAmod_RPI5-Proto_(PL) Zawiera ona m.in. dane techniczne rozmieszczenie elementów płytki oraz dużo wskazówek ułatwiających pracę z modułem.
Płytka prototypowa KAmod RPI5-Proto jest dostępna w ofercie sklepu Kamami.pl