LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Aktualności

Polacy wierzą w rozwój technologii AI w kraju – wynika badania K+Research i firmy TRUMPF Huettinger

Polska może zostać europejską “Doliną Krzemową” – ponad połowa uczestników najnowszego badania zrealizowanego przez K+Research we współpracy z firmą TRUMPF Huettinger uważa, że nasz kraj jest obecnie atrakcyjnym miejscem dla dużych zagranicznych inwestorów high-tech. Jako branże, na których rozwój należy postawić najmocniej, respondenci wskazali cyberbezpieczeństwo, sztuczną inteligencję i półprzewodniki. Ten potencjał potwierdza także raport firmy doradczej Kearney , według którego Polska zajmuje pierwsze miejsce w Europie i piąte na świecie pod względem atrakcyjności inwestycji w produkcję półprzewodników typu back-end.

Fot. TRUMPF Huettinger

Globalne trendy i szybki rozwój nowoczesnej gospodarki sprawiają, że Polska staje się atrakcyjnym miejscem dla firm technologicznych, a w naszym kraju powstają zarówno centra globalnych firm, jak i innowacyjne, rodzime przedsiębiorstwa. Szczególnie ważną rolę odgrywa sektor półprzewodników, którego znaczenie dla przyszłego rozwoju gospodarczego podkreślają prognozy Komisji Europejskiej – wartość tej branży ma osiągnąć aż bilion dolarów do 2030 roku . Według raportu firmy doradczej Kearney, Polska plasuje się obecnie na pierwszym miejscu w Europie oraz piątym na świecie pod względem atrakcyjności inwestycji w produkcję półprzewodników typu back-end, kluczowych dla współczesnej elektroniki i rozwoju sztucznej inteligencji.

Polacy wierzą w rozwój branży high-tech

Potencjał Polski w obszarze innowacji dostrzegają także sami Polacy. Według najnowszego badania K+Research, we współpracy z firmą TRUMPF Huettinger, zajmującą się projektowaniem i produkcją zasilaczy do wytwarzania chipów, ponad 55% respondentów postrzega nasz rynek jako atrakcyjny kierunek dla zagranicznych inwestorów z branży zaawansowanych technologii. Kluczowe sektory, które według ankietowanych wymagają największego wsparcia w rozwoju, to cyberbezpieczeństwo (63,96%), sztuczna inteligencja (47,13%) oraz sektor półprzewodnikowy (37,72%).

Półprzewodniki stanowią dziś podstawę cyfrowej transformacji, rozwoju sztucznej inteligencji i przemysłowej rewolucji, dlatego inwestycje w ten sektor są kluczowe dla przyszłości naszej gospodarki. Polska dysponuje ogromnym potencjałem, który opiera się przede wszystkim na licznej grupie wykwalifikowanych inżynierów i programistów napędzających rozwój nowoczesnych technologii. Widzimy to też na własnym przykładzie. Nasze centrum badawczo-rozwojowe w Zielonce, zatrudnia obecnie ponad 300 ekspertów. Ściśle współpracujemy także z polskimi uczelniami, co pozwala nam tworzyć innowacyjne rozwiązania – tłumaczy Paweł Ozimek, dyrektor zarządzający TRUMPF Huettinger w Polsce.

Kompetencje napędzają sektor nowych technologii

Wysoko wykwalifikowani inżynierowie i programiści stanowią dziś fundament rozwoju branży nowych technologii w Polsce. Według badania K+Research i TRUMPF Huettinger, ponad 70% respondentów uważa, że kraj dysponuje odpowiednią liczbą takich specjalistów gotowych do pracy w sektorze półprzewodników. To właśnie ten sektor, zdaniem ankietowanych, wymaga obecnie najwyższych umiejętności (26,93% wskazań). Oprócz półprzewodników, do najtrudniejszych specjalizacji IT Polacy zaliczają także technologie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (25,74%) oraz elektronikę sterującą, która odpowiada za automatyzację urządzeń (21,88%).

Polscy inżynierowie i programiści stanowią trzon dynamicznie rozwijającego się sektora nowych technologii. Ich kreatywność i wysokie kompetencje pozwalają na tworzenie innowacyjnych rozwiązań, które odpowiadają na rosnące wymagania branży półprzewodników – jednego z najbardziej zaawansowanych i wymagających sektorów technologicznych. To właśnie dzięki nim Polska zyskuje coraz silniejszą pozycję na globalnej mapie innowacji, a ich praca napędza rozwój sztucznej inteligencji i automatyzacji, które kształtują przyszłość gospodarki – dodaje Paweł Ozimek.

Fot. TRUMPF Huettinger

Badanie wykonano w formie ankiety internetowej wspomaganej komputerowo (CAWI) w okresie od 7 do 10 marca 2025 r. na próbie 1000 pełnoletnich Polaków. Dobór próby badawczej miał charakter losowo-kwotowy.

TRUMPF Huettinger jest światowym producentem zasilaczy do procesów powlekania i trawienia plazmowego, nagrzewania indukcyjnego i wzbudzania laserów. Produkty firmy dostarczają energii procesowej dla wielu gałęzi przemysłu high-tech. Systemy zasilające produkowane przez TRUMPF Huettinger wykorzystywane są do wytwarzania struktur półprzewodnikowych najbardziej zaawansowanych technologicznie pamięci 3D i procesorów. Ponadto do wytwarzania ogniw fotowoltaicznych, pokrywania powierzchni szklanych i plastikowych (telewizory i monitory LED, OLED, LCD, wyświetlacze telefonów, szkło optyczne, przemysłowe i budowlane), utwardzania powierzchni metalowych (wiertła, koła zębate, łopatki turbin silników lotniczych, protezy, implanty, powłoki wykończeniowe, zabezpieczające i dekoracyjne), oraz wielu innych. TRUMPF Huettinger posiada centra badawczo – rozwojowe i produkcyjne w kilku krajach, z których największe jest w Polsce i Niemczech zaś oddziały sprzedaży i serwisu ulokowane są w Europie, Ameryce i Azji. W Polsce zatrudnionych jest ok. 1,5 tys. pracowników.

Źródło: informacje prasowe

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!