LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Artykuły

Analiza wydajności i ekonomii procesu lutowania selektywnego na przykładzie serii ERSA VERSAFLOW ONE

Od kilku lat obserwuje się trend, że produkcja w zakresie komponentów THT coraz bardziej przesuwa się z tradycyjnego lutowania na fali na procesy selektywne. Wynika to z ich większej elastyczności, uniwersalności, możliwości dostosowania do różnych wymagań oraz – co istotne – wyeliminowania konieczności stosowania dodatkowych narzędzi, takich jak ramki lutownicze czy maskownice.

Presja cenowa oraz rosnąca konkurencyjność stawiają przed producentami elektroniki poważne wyzwania w zakresie lutowania komponentów przewlekanych, szczególnie w kontekście mniejszych serii produkcyjnych, które coraz częściej obejmują różnorodne warianty produktów.

Rodzina ERSA VERSAFLOW ONE

Z myślą o klientach, którzy potrzebują uniwersalnej maszyny lutującej i dysponują ograniczonym budżetem inwestycyjnym, powstała rodzina maszyn ERSA VERSAFLOW ONE. Urządzenia te stanowią uzupełnienie portfolio firmy ERSA i umożliwiają wejście w świat systemów inline do lutowania selektywnego – w cenie systemów offline/batch. Wszystkie modele z serii ONE bazują na tych samych modułach funkcjonalnych co flagowe systemy VERSAFLOW serii 3 i 4, co gwarantuje porównywalność procesów produkcyjnych.

Innymi słowy – niezależnie od podtypu czy modelu maszyny ERSA, jej sercem pozostaje ta sama, sprawdzona i zaawansowana technologia.

Źródło: PB Technik

VERSAFLOW ONE X – większa wydajność przy zachowaniu konkurencyjności cenowej

Wprowadzenie na rynek maszyn ERSA VERSAFLOW ONE okazało się wyjątkowo trafnym posunięciem, ponieważ wypełniło lukę pomiędzy największymi producentami elektroniki, wykorzystującymi systemy VERSAFLOW 4 w produkcji wielkoseryjnej, a firmami o mniejszych możliwościach inwestycyjnych, które poszukiwały nowoczesnych i niezawodnych rozwiązań do lutowania selektywnego.

Po kilku latach od sukcesu modelu ONE F, firma ERSA zdecydowała się rozszerzyć rodzinę tych urządzeń, koncentrując się na zwiększeniu wydajności przy jednoczesnym utrzymaniu niskich kosztów inwestycyjnych. W podstawowej wersji ONE F możliwe było zastosowanie jednego tygla lutowniczego w każdym module lutowania, co w niektórych zastosowaniach mogło stanowić ograniczenie przepustowości procesu.

W związku z tym, głównym założeniem nowej serii VERSAFLOW ONE X jest więc wysokowydajna produkcja przy relatywnie niskich kosztach. Jak zatem działa system ONE X? Dwie płytki PCBA mogą być równocześnie procesowane na jednej linii systemu transportowego w dostępnej przestrzeni roboczej modułów topnikowania, podgrzewania i lutowania.

Fot. PB Technik

Obszar roboczy systemu VERSAFLOW ONE X pozwala na obsługę płytek o maksymalnych wymiarach 610 × 508 mm (długość × szerokość). Ze względu na rzadkość występowania tak dużych płytek, przestrzeń robocza może zostać podzielona na dwie niezależne strefy procesowe. W tym celu w każdym module montowany jest drugi stoper, który ogranicza długość obsługiwanych płytek do 350 mm, jednocześnie umożliwiając podwojenie wydajności linii.

W najbardziej rozbudowanej konfiguracji system VERSAFLOW ONE X może zostać wyposażony w jeden moduł topnikowania, jeden moduł podgrzewania oraz dwa moduły lutowania. Takie rozwiązanie pozwala na równoległe procesowanie nawet ośmiu płytek PCBA w trybie inline, przy wykorzystaniu pojedynczego systemu transportowego.

Źródło: PB Technik

VERSAFLOW ONE F X – symulacja procesu, czyli potwierdzenie efektywności ekonomicznej

W celu zobrazowania efektywności systemów z rodziny ONE przeprowadzono symulację dla przykładowego projektu PCBA o wymiarach 300 × 300 mm, z czasem procesu obejmującym: 25 s na topnikowanie, 30 s na podgrzewanie i 90 s na lutowanie. Zestawienie maszyn offline (typu ECOSELECT) z systemami inline z serii VERSAFLOW ONE przedstawia się następująco:

Źródło: PB Technik

VERSAFLOW ONE – optymalny wybór między wydajnością a kosztem inwestycji

Systemy ERSA VERSAFLOW ONE stanowią idealne rozwiązanie dla producentów o małej i średniej skali produkcji. Bazowe konfiguracje maszyn inline cenowo zbliżają się do systemów offline typu ECOSELECT, co czyni inwestycję w automat do lutowania jeszcze bardziej atrakcyjną. Szerokie możliwości konfiguracji serii ONE – niezależnie, czy jest to wersja F czy X – pozwalają na dopasowanie systemu do wielu zakresów produkcyjnych oraz różnych ilości wytwarzanych płytek PCBA.

Nowa generacja lutowania selektywnego – seria ERSA VERSAFLOW ONE w ofercie PB Technik

Wszystkie opisane w artykule systemy ERSA VERSAFLOW ONE, w tym modele F, FF, X oraz XX, są dostępne w ofercie PB Technik – firmy z ponad 27-letnim doświadczeniem w dostarczaniu zaawansowanych rozwiązań technologicznych dla przemysłu elektronicznego. PB Technik wspiera producentów w automatyzacji procesów montażu i lutowania, oferując nie tylko urządzenia, lecz także szkolenia oraz kompleksowe doradztwo techniczne.

Jako autoryzowany partner firmy ERSA w Polsce, PB Technik zapewnia pełne wsparcie wdrożeniowe, serwisowe i technologiczne dla wszystkich systemów lutowania selektywnego z rodziny VERSAFLOW.

W sprawie szczegółowych informacji dotyczących prezentowanych rozwiązań zapraszamy do kontaktu ze specjalistą: Paweł Kałkowski  p.kalkowski@pbtechnik.com.pl

Autor: PB Technik
PB Technik sp. z o.o. od 25 lat specjalizuje się w dostarczaniu zaawansowanych rozwiązań technologicznych dla przemysłu elektronicznego. Zajmuje się sprzedażą oraz serwisem urządzeń i systemów służących do montażu i produkcji obwodów drukowanych (PCB). Oferta obejmuje szeroką gamę rozwiązań, od urządzeń do lutowania, przez systemy inspekcji optycznej, aż po maszyny do automatycznego montażu komponentów SMT i THT. Firma dysponuje własnym serwisem, co pozwala na szybkie i profesjonalne wsparcie swoich klientów. PB Technik zapewnia również szkolenia techniczne IPC oraz szkolenia autorskie, prowadzone pod szyldem PB Training.