LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Nowe energooszczędne mikrokontrolery XLP PIC firmy Microchip

 

 

 

Firma Microchip ogłosiła wprowadzenie do sprzedaży nowych mikrokontrolerów należących do rodziny PIC24F „GA3”, które charakteryzują się wysoką energooszczędnością, dzięki nowemu trybowi uśpienia, a także bardzo niskiemu zużyciu prądu w czynnym trybie pracy.

Mikrokontrolery osiągają wydajność 16 MIPS przy częstotliwości pracy 32 MHz. Mogą być zasilane napięciem z zakresu od 2 V do 3.6 V. Wspomnianą funkcję redukcji zużycia energii realizują poprzez ograniczenie poboru prądu w czynnym trybie pracy do 150 µA/MHz oraz zastosowanie czterech trybów uśpienia. W nowym trybie uśpienia z podtrzymaniem pamięci RAM (low-power sleep mode with RAM retention) pobór prądu wynosi 330 nA. Dodatkowo układy wyposażone zostały w wyprowadzenie VBAT, poprzez zasilanie którego aktywny pozostaje zegar czasu rzeczywistego (RTC), nawet w warunkach wyłączenia zasilania głównego (na wyprowadzeniach VDD mikrokontrolera).

Mikrokontrolery z rodziny PIC24F „GA3” są dostępne z pamięcią Flash o pojemności 64 kB lub 128 kB. W zależności od modelu, układy te są wyposażone w 10- lub 12-bitowy przetwornik A/C (16- lub 24-kanałowy). W mikrokontrolerach zintegrowano także 8 kB pamięci SRAM, moduł DMA, jednostkę CTMU, komparatory analogowe, blok do obliczania CRC, pięć 16-bitowych liczników zegarowych, kontroler LCD oraz interfejsy komunikacyjne UART, SPI i I2C.

Ze względu na małe zużycie energii w trybie uśpienia, mikrokontrolery z rodziny PIC24F są dedykowane w szczególności do zastosowań w zamkach elektronicznych, termostatach, czujnikach bezprzewodowych do ochrony obiektów, urządzeniach metrologicznych (np. gazomierzach), przyrządach medycznych (np. przenośnych urządzeniach do pomiaru ciśnienia czy poziomu cukru) i do wielu innych aplikacji.

Firma Microchip oferuje swoje nowe mikrokontrolery w  różnych obudowach – od QFN posiadających 64 wyprowadzenia, przez TQFP w wersjach z 64, 80 lub 100 wyprowadzeniami, do obudowy BGA posiadającej 121 wyprowadzeń w przypadku układu PIC24FJ128GA310. Ceny układów w sprzedaży hurtowej nie przekraczają 2.00 USD za sztukę. W sprzedaży dostępny jest ponadto moduł uruchomieniowy (w cenie 25 USD) do uniwersalnej płytki projektowej Explorer 16 oraz płytki LCD Explorer Development Board.

Dystrybutorem Microchip w Polsce jest firma Future Electronics, ul. Panieńska 9, 03-704 Warszawa, http://www.futureelectronics.com.