PGE rozpoczyna kolejny etap modernizacji wież telekomunikacyjnych na potrzeby Programu LTE450
PGE Dystrybucja spółka z Grupy PGE, w ramach budowy sieci łączności specjalnej LTE450, podpisała umowy na modernizacje i adaptacje 53 własnych wież telekomunikacyjnych rozlokowanych na terenie Oddziałów: Białystok, Warszawa, Lublin, Zamość, Rzeszów, Łódź i Skarżysko-Kamienna.
Podpisanie umów nastąpiło w związku z zakończonym kolejnym postępowaniem zakupowym w Programie LTE450 pod nazwą „Modernizacja i adaptacja wież telekomunikacyjnych na potrzeby budowy sieci LTE450 Etap 2” (numer POST/DYS/OZ/LZA/04299/2023), gdzie firma ATEM-Polska złożyła najkorzystniejsze oferty dla wszystkich części. Termin realizacji umów wynosi 49 tygodni.
– Program LTE450 ma na celu budowę sieci łączności specjalnej dedykowanej dla polskiej energetyki. Sieć wdrażana jest w oparciu o technologię LTE z wykorzystaniem pasma częstotliwości 450 MHz, dla której ogólnopolską rezerwację do zastosowań w energetyce posiada Spółka PGE Systemy. Jednym z kluczowych założeń w programie LTE450 jest maksymalne wykorzystanie własnej infrastruktury PGE Dystrybucja, w szczególności wież telekomunikacyjnych. Budowa LTE450 zapewni Grupie PGE standaryzację w obszarze łączności operacyjnej i technicznej, w tym m.in. efektywną, szybką i udokumentowaną cyfrowo koordynację działań służb przedsiębiorstwa i odczytów danych na sieci energetycznej, co wpłynie na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego oraz stworzenie możliwości elastycznego zarządzania siecią a tym samym poprawę niezawodności dostaw energii. – powiedział Marcin Laskowski, Wiceprezes Zarządu ds. Regulacji PGE Polskiej Grupy Energetycznej
Przedmiotem podpisanych umów jest przebudowa obiektów wraz z przygotowaniem dodatkowej infrastruktury technicznej dla potrzeb instalacji oraz uruchomienie urządzeń radiowych sieci LTE450. Do głównych zadań wykonawcy będzie należeć:
- opracowanie dokumentacji technicznej wraz z uzyskaniem wszelkich niezbędnych uzgodnień, decyzji i pozwoleń administracyjnych;
- kompleksowe wykonanie robót obejmujących prace w zakresie: prefabrykacji, dostawy i montażu niezbędnych konstrukcji wsporczych pod urządzenia radiowe LTE450, wykonaniu wzmocnienia konstrukcji wieży i jej fundamentów zgodnie z ekspertyzami technicznymi przekazanymi przez PGE, realizacji zdefiniowanych prac elektrycznych, przygotowania rusztu pod szafy telekomunikacyjne LTE450;
- realizacja prac dodatkowych, w tym prac remontowych, demontażowych czy rektyfikacji pionowej dla wybranych obiektów oraz przygotowanie kanalizacji światłowodowej.
Równolegle w ramach Programu LTE450 przygotowywany jest przetarg na modernizację kolejnej grupy wież telekomunikacyjnych PGE (Etap 3). Szczegóły w tym zakresie będą dostępne w systemie zakupowym Grupy PGE (www.swpp2.gkpge.pl).
Proces modernizacji własnych wież jest realizowany od 2023 roku. W ubiegłym roku PGE Dystrybucja rozpoczęła prace dla pierwszej grupy obiektów (Etap 1). W ich wyniku przebudowano 61 wież na terenie Oddziałów: Białystok, Rzeszów, Skarżysko-Kamienna oraz Warszawa.
Zgodnie z założeniami w Programie LTE450, zmodernizowane wieże własne PGE Dystrybucja stanowią trzon docelowej siatki lokalizacji, na których będzie instalowany sprzęt radiowy sieci LTE450. Brakujące lokalizacje, w obszarach o mniejszym znaczeniu strategicznym, będą realizowane poprzez najem powierzchni na obcych wieżach antenowych, co jest przedmiotem odrębnych kontraktów PGE z właścicielami tego typu infrastruktury.
Źródło: gkpge.pl