LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Aktualności

Przesuwamy asteroidę, czyli HERA kontynuuje misję obrony planetarnej – z udziałem polskiej firmy Astronika

Europejska Agencja Kosmiczna połączyła siły z NASA, żeby skutecznie chronić ludzkość przed potencjalnymi zagrożeniami z kosmosu. Dwa lata temu naukowcy z NASA skutecznie zmienili trajektorię lotu małej asteroidy Dimorphos znajdującej się w Pasie Asteroid pomiędzy Marsem i Jowiszem. Jak i po co to zrobili? Uderzyli w nią sondą kosmiczną DART, żeby zbadać nasze możliwości bronienia się przed ciałami niebieskimi, które mogłyby znaleźć się na kursie kolizyjnym z Ziemią. Teraz następuje drugi etap współpracy, a realizuje go Europejska Agencja Kosmiczna. W badaniu efektów misji DART mają swój wkład także Polacy.

Start misji HERA

7 października z Przylądka Canaveral wystartowała misja HERA, która ma szczegółowo zbadać efekty przesunięcia orbity asteroidy. Z tego co wiemy na ten moment, czas obrotu Dimorphosa wokół Didymosa skrócił się aż o 32 minuty (do 11 godzin i 23 minut). Sonda ESA wyposażona jest w zaawansowane instrumenty naukowe, w tym kamery wysokiej rozdzielczości, lidar i spektrometry, które pozwolą na dokładne mapowanie powierzchni i wnętrza asteroidy. Misja dostarczy kluczowych informacji, które pomogą naukowcom lepiej zrozumieć, jak skutecznie chronić Ziemię przed potencjalnymi zagrożeniami ze strony asteroid.

Złożona antena Astroniki dla misji HERA

Złożona antena Astroniki dla misji HERA mieszcząca się w pudełku od zapałek

Razem z główną sondą polecą dwa niewielkie satelity typu cubesat, które mają wylądować na asteroidzie. Te małe urządzenia mają dostarczyć ciekawych danych na temat uderzonej w 2022 roku asteroidy, w szczególności o kraterze powstałym w wyniku kolizji. Na jednym z nich, duńskim cubesacie Juventas, znalazł się system czterech anten opracowanych przez polską firmę Astronika. Nasi inżynierowie zmierzyli się z nie lada wyzwaniem – zaprojektowali i wyprodukowali jedne z najmniejszych na świecie anten w technologi elastycznych taśm zwijanych.

Każda z nich rozwija się na długość prawie 1,5m, a w stanie zwiniętym mieści się w pudełku od zapałek.

Zespół Astroniki przed startem misji HERA – w tle część rakiety SATURN5

Źródło: Astronika

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!