SDS Optic proponuje nowe zastosowanie biosensora inPROBE w laparoskopowej detekcji raka żołądka
Firma SDS Optic S.A. z Lublina, która rozwija światłowodową technologię do diagnostyki molekularnej inPROBE®, z dumą ogłosiła, że pozytywnie podsumowała badania mające na celu ustalenie możliwości oznaczania poziomu ekspresji biomarkera HER2. Przeprowadzono je w warunkach in vitro, z wykorzystaniem materiału z otrzewnej, w trakcie laparoskopii diagnostycznej u pacjentów z rakiem żołądka. Wykazano obecność markera HER2 zarówno przy użyciu sondy inPROBE®, jak i testu ELISA.
Badanie pilotażowe SDS Optic miało na celu oszacować nową perspektywę rozwoju platformy technologicznej do światłowodowej diagnostyki molekularnej. Obecnie firma będzie prowadzić dalsze prace w kierunku nowego zastosowania technologii inPROBE®.
– SDS Optic od początku rozwija inPROBE, nie tylko jako pojedyczne urządzenie medyczne, ale jako platformę technologiczną, możliwą do skalowania i wykorzystania także w innych obszarach diagnostyki i szerokopojętej detekcji cząsteczek in vitro i in vivo. Mamy silny zespół, zdolny do eksploracji nowych obszarów zastosowań, atrakcyjnych nie tylko z punktu widzenia samej nauki, ale także naszych akcjonariuszy. Wsparcie Europejskiego Banku Inwestycyjnego dało nam komfort odkrywania nowego potencjału naszej technologii – powiedział Marcin Staniszewski, Prezes Zarządu SDS Optic
Zgodnie z aktualnymi doniesieniami WHO, globalnie z rakiem żołądka przegrywa każdego roku ponad 660 tysięcy pacjentów. Rocznie diagnozuje się w tym samym czasie ponad 968 tysięcy zachorowań, co wskazuje na bardzo niski wskaźnik przeżywalności. Kluczowe dla całego świata stało się stworzenie i wdrożenie skutecznych terapii, a także metod które pozwolą na szybką i bezbłędną diagnozę. Szczególnie, że podobnie jak w przypadku raka piersi, także w nowotworach żołądka występują tzw. stężenia HER2-low, wskazujące na niską nadekspresję receptora, przy których jednak pacjenci odpowiadają na leczenie celowane. To ogromne wyzwanie dla rynku, na które odpowiedzieć chce także SDS Optic.
Spółka informuje, że otrzymane wyniki mają bezpośrednio przełożyć się na dalszy rozwój całej Grupy Kapitałowej SDS Optic, a także na zwiększenie potencjału skalowania platformy technologicznej inPROBE. Firma rozpoczęła także procedurę rejestracji nowego patentu związanego z przeprowadzonym badaniem. Prezes potwierdza, że to przełomowe odkrycie otwiera możliwość prowadzenia dalszych prac w kierunku nowego zastosowania technologii inPROBE, jakim jest diagnostyka laparoskopowa u pacjentów z nowotworem żołądka.
SDS OPTIC S.A. specjalizuje się w opracowaniu innowacyjnych urządzeń do diagnostyki medycznej w czasie rzeczywistym w chorobach nowotworowych i zakaźnych, a także do monitorowania dostarczania leków w organizmie, wykorzystując technologie światłowodowe i biologię molekularną. Zamierza skupić w jednym miejscu (jako medtech-bio powerhouse) wybrane innowacyjne projekty naukowe związane z wykorzystaniem w medycynie rozwiązań fotonicznych i optoelektronicznych na różnych etapach ich zaawansowania.
Kluczową technologią spółki jest inPROBE®, czyli mikrometryczny biosensor światłowodowy, który w połączeniu z elementami biologii molekularnej, chemii oraz bioinżynierii medycznej tworzy innowacyjną mikrosondę, zdolną dokonywać pomiarów biologicznych żywej tkanki w ciele pacjenta (tzw. badania in vivo) przy bardzo wysokim poziomie czułości (pikogramy/ml – pg/ml) i specyficzności.
Wizją spółki jest pomoc w zwiększeniu przeżywalności na raka i choroby chroniczne o 30% do 2030 roku oraz współtworzenie przyszłości w zakresie przełomowych technologii medycznych. Motto: „Innowacje Ratujące Życie” (Lifesaving Innovations).
Od marca 2022 roku spółka SDS Optic S.A. jest notowana na rynku NewConnect. Od początku istnienia, Start-up pozyskał na rozwój technologii finansowanie w wysokości ponad 60 mln PLN. W październiku 2023 roku podpisał umowę z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym na dofinansowanie venture debt w kwocie do 10 mln EUR. Zdywersyfikowane źródła finansowania gwarantują bezpieczeństwo rozwoju i stabilne prace nad komercjalizacją inPROBE®.
Źrósło: SDS Optic