Dzięki AI rynek centrów danych wzrośnie do 2029 roku o ponad połowę
Jak wynika z raportu DLA Piper i TMT Finance, wraz z rozwojem sztucznej inteligencji globalny rynek centrów danych wzrośnie w ciągu najbliższych pięciu lat o ponad połowę i osiągnie wartość 483 mld USD w 2029 roku. Operatorzy centrów poszukują w Europie nowych lokalizacji poza najbardziej popularnymi regionami, których dalszy rozwój ogranicza niska dostępność działek i kłopoty z przyłączami energii elektrycznej.
Jak pokazuje raport kancelarii DLA Piper przygotowany we współpracy z firmą doradczą TMT Finance, globalna wartość rynku centrów danych w 2024 roku wyniesie około 300 mld USD i będzie rosnąć średnio w tempie 10% rocznie do 2029 roku. Prognoza ta odzwierciedla zwiększone zapotrzebowanie na infrastrukturę obsługującą aplikacje oparte na sztucznej inteligencji, migrację danych i procesów do chmury, wdrażanie technologii 5G oraz inne działania związane z transformacją cyfrową. Zdaniem respondentów DLA Piper, wśród których znajdują się kluczowi globalni inwestorzy w sektor data center, sztuczna inteligencja stała się głównym katalizatorem rozwoju rynku, a jej intensywność obliczeniowa zmienia wymagania dotyczące pojemności i liczby centrów danych.
– Nasi klienci wskazują, że w ostatnich 3 latach na świecie wytworzono więcej danych cyfrowych niż kiedykolwiek wcześniej w historii – mówi Michał Pietuszko, partner kierujący praktyką nieruchomości w warszawskim biurze DLA Piper. – Przetwarzanie i przechowywanie takich ilości informacji wymaga rozbudowy i tworzenia nowych centrów danych. W związku z tym zapotrzebowanie na tego rodzaju infrastrukturę stale rośnie, sprawiając, że jest to globalnie jeden z najatrakcyjniejszych obszarów dla inwestorów.
Gwałtowny rozwój branży wywołał także ożywienie na rynku fuzji i przejęć. Od października 2023 roku do końca września 2024 roku na świecie zrealizowano 154 transakcje przejęć w sektorze centrów danych w porównaniu do 101 w analogicznym okresie rok wcześniej. Średnia wartość pojedynczej transakcji wzrosła o niemal połowę do 958 mln USD. Z badania DLA Piper i TMT Finance wynika, że 70% ankietowanych spodziewa się, że w najbliższych dwóch latach aktywność na rynku centrów danych jeszcze wzrośnie. Niemal połowa (49%) oczekuje zwiększenia w nadchodzących dwóch latach zainteresowania ze strony funduszy i instytucji finansowych, które dostrzegają okazje na korzystne stopy zwrotu z inwestycji związane z rozwojem rynku.
W Europie w ostatnich latach aktywność branży koncentrowała się w tradycyjnych lokalizacjach dla centrów danych określanych jako FLAP-D (Frankfurt, Londyn, Amsterdam, Paryż, Dublin). Rośnie jednak zainteresowanie innymi lokalizacjami – uwagę przyciągają między innymi Włochy, Hiszpania oraz region Europy Środkowo-Wschodniej. Zdaniem ekspertów DLA Piper, Polska ma szanse na przyciągnięcie inwestycji związanych z centrami danych, co powinno mieć korzystny wpływ na krajową gospodarkę.
– Polski rynek centrów danych jest wciąż na wczesnym etapie rozwoju. Jak wynika z naszego raportu, w krajach takich jak Hiszpania, która przyciąga obecnie dużą uwagę inwestorów, ma on już istotny wpływ na gospodarkę. Centra danych odpowiadają tam za 3% krajowego PKB. Ta szansa stoi też przed polskim rynkiem – mówi Anna Bodzioch, senior associate w praktyce nieruchomości DLA Piper w Polsce.
Lokalizacja jest kluczowym aspektem przy rozważaniu inwestycji w centrum danych. Przepisy prawa miejscowego decydują o możliwości posadowienia takiej infrastruktury. Determinuje ona również możliwość uzyskania niezbędnych warunków przyłączenia zapewniających moc potrzebną do zasilania wielkoskalowego centrum danych. Zużycie energii w centrach danych może być nawet 40 razy większe niż w standardowych budynkach magazynowych. Istotne jest również duże zużycie wody przez systemy chłodzenia oraz ciepło generowane do środowiska.
Z raportu DLA Piper wynika, że niemal wszyscy ankietowani (98%) obawiają się, że problemy związane z przyłączami energii (takie jak dostępność czy niezawodność infrastruktury o odpowiedniej mocy) mogą stanowić przeszkodę w dalszym rozwoju branży.
– Potrzeba dalszego rozwoju sektora data center stanowi wyzwanie dla krajowego rynku – mówi W Europie, senior associate w praktyce nieruchomości DLA Piper w Warszawie. – Dostęp do energii w pożądanych lokalizacjach, jej cena, możliwość zaopatrywania się w zieloną energię oraz stabilność sieci to standardowe wyzwania przy wyborze lokalizacji centrów danych, które dotyczą również Polski. Poprawa sytuacji na krajowym rynku energii otworzy także możliwości szerszej ekspansji w sektorze data center”.
Więcej informacji: informacje prasowe