5 trendów, które będą kształtować produkcję w 2025 roku
Nowy raport Deloitte dostarcza informacji o tym, jak w roku 2005 będą kształtować się trendy dotyczące globalnego sektora produkcyjnego.
Produkcja w 2024 r. zmagała się z wieloma wyzwaniami, ale też możliwościami. Dotyczyło to większości sektorów przemysłu. Inflacja, wysokie stopy procentowe, wydarzenia geopolityczne i przedłużający się niedobór siły roboczej wpłynęły na sektor, który podlegał takim trendom jak onshoring, zagrożenie nowymi taryfami i zmianą warty w Białym Domu.
W swoim raporcie „2025 Manufacturing Industry Outlook”, Deloitte przedstawia swoje prognozy dotyczące tego, co czeka przemysł w nowym roku. Oto pięć najważniejszych trendów, które globalna firma doradcza będzie śledzić w 2025 roku:
- Utrzymywać się będą ograniczenia w zatrudnieniu. Badanie przeprowadzone przez Deloitte i The Manufacturing Institute w 2024 r. wykazało, że jeśli nie zostaną podjęte wyzwania związane z talentami, prawie 2 mln miejsc pracy w sektorze produkcyjnym może w ciągu najbliższych 10 lat pozostać nieobsadzonych.
Badanie wykazało również, że stanowiska wymagające umiejętności wyższego poziomu mogą rosnąć najszybciej w latach 2022…2032. Nadal cenione będzie połączenie technicznych umiejętności produkcyjnych z wiedzą i umiejętnościami związanymi z techniką cyfrową. „Korzystne warunki gospodarcze w 2025 r., takie jak niższe stopy procentowe i ciągłe inwestycje w amerykańską produkcję, mogą ożywić popyt w branży, co może nasilić niedobory siły roboczej” – przewiduje Deloitte w swoim raporcie.
- Producenci będą z coraz większą intensywnością używać sztuczną inteligencję (AI) i generatywną AI (GenAI). Badanie Deloitte 2024 Future of the Digital Customer Experience wykazało, że 55% ankietowanych producentów branży przemysłowej już wykorzystuje narzędzia GenAI w swojej działalności, a ponad 40% planuje w ciągu najbliższych trzech lat zwiększyć inwestycje w sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe. „Wydaje się jednak, że firmy przyjmują bardziej wyważone podejście do wdrażania GenAI i AI, postępując zgodnie z tradycyjnymi, holistycznymi procesami zwrotu z inwestycji” – stwierdza Deloitte.
- Zakłócenia w łańcuchu dostaw będą się utrzymywać. Według Deloitte oczekuje się, że w 2025 r. firmy będą nadal narażone na ryzyko związane z zachwianiem łańcucha dostaw, zakłóceniami, możliwymi opóźnieniami i podwyższonymi kosztami z powodu opóźnień w wysyłce. Należy również spodziewać się problemów związanych z pracą, rosnącymi kosztami nakładów i potencjalnymi zmianami w polityce rządu,. Aby zrównoważyć te wyzwania, producenci będą stosować strategie, takie jak dywersyfikacja źródeł, fuzje i przejęcia, wzmacnianie partnerstw i budowanie wewnętrznych możliwości.
- Operacje produkcyjne będą coraz bardziej inteligentne. Pomimo niepewności gospodarczej, rosnących kosztów i trudnego klimatu biznesowego producenci kontynuowali w ciągu ostatnich kilku lat inwestycje w technologie cyfrowe. Na przykład Deloitte twierdzi, że jego własna analiza pokazuje, że inwestycje technologiczne dokonywane przez firmy produkcyjne stanowiły 30% ich budżetu operacyjnego w 2024 r. (w porównaniu z 23% w 2023 r.), przy czym chmura, GenAI i 5G to trzy najlepsze technologie o największym zwrocie z inwestycji.
- Produkcja czystych technologii postępuje naprzód. Ogólne inwestycje w produkcję czystych technologii w USA spowolniły w 2024 r., ale analiza raportów inwestorskich Deloitte sugeruje trwałe zaangażowanie w elektryfikację i dekarbonizację produktów wytwarzanych przez krajowych producentów przemysłowych. „Liczba raportów firm przemysłowych, w których wspomina się o elektryfikacji lub emisjach zakresu 3 wzrosła od stycznia 2020 r. i nadal rosła w 2024 r. Wyniki sugerują również, że klienci wydają się nadal dążyć do obniżenia emisji operacyjnych, co powinno nadal napędzać popyt na produkty o niższej emisji” – czytamy w raporcie.
Źródło: Supply Chain Connect