ICEYE i SATIM wprowadzają Detect & Classify do analizy wywiadowczej obrazów SAR z wykorzystaniem AI
ICEYE, producent systemów satelitarnych z wykorzystaniem radaru syntetycznego (SAR) oraz SATIM, dostawca rozwiązań do analizy danych SAR, wprowadziły na rynek oparty na sztucznej inteligencji Detect & Classify. Produkt przyspiesza przekształcanie obrazów satelitarnych w użyteczne informacje wywiadowcze. Łączy wysokiej rozdzielczości obrazy SAR firmy ICEYE z zaawansowaną sztuczną inteligencją firmy SATIM w celu automatycznego wykrywania i klasyfikowania statków, samolotów i pojazdów z dokładnością przekraczającą 90%.

Dostarcza zarówno obraz SAR, jak i wykryte i sklasyfikowane obiekty na obrazie w jednym, wysoce wiarygodnym pakiecie. Zapewnia nowy poziom szybkiej orientacji sytuacyjnej w obszarach morskim, powietrznym i lądowym oraz potężne wsparcie analitykom SAR i ich misjom w siłach zbrojnych i agencjach wywiadowczych. Wprowadzenie tego produktu na rynek jest wynikiem udanej współpracy między ICEYE i SATIM, ogłoszonej po raz pierwszy w lutym 2025 r.
Informacje wywiadowcze w ciągu kilku minut
Produkt stanowi odpowiedź na długotrwałe wyzwanie związane z ręczną analizą danych SAR. Tradycyjnie organizacje obronne i wywiadowcze polegały na czasochłonnej ręcznej analizie obrazów przez ekspertów SAR w celu uzyskania cennych informacji wywiadowczych. Detect & Classify umożliwia użytkownikom obrazów SAR – nie tylko ekspertom SAR – skrócenie tego cyklu poprzez automatyzację dostarczania praktycznych informacji na temat tego, co uchwyciły obrazy. ICEYE rutynowo dostarcza obrazy w ciągu kilku godzin, a w niektórych przypadkach nawet minut.
Analitycy wywiadu mogą teraz szybciej ustalać wzorce zachowań w większych ilościach obrazów; zespoły taktyczne mogą szybko lokalizować i klasyfikować zasoby do celów, a siły morskie mogą skuteczniej identyfikować i przechwytywać nielegalne „ciemne statki”.
– Naszym celem w przypadku Detect & Classify jest umożliwienie klientom podejmowania szybszych, bardziej świadomych decyzji przy mniejszym wysiłku. To coś więcej niż tylko narzędzie analityczne – eliminujemy wąskie gardło między pikselami obrazów satelitarnych a podejmowaniem decyzji, zapewniając naszym użytkownikom niemal natychmiastową świadomość sytuacyjną. Jest to przełomowy krok na drodze do „lights-out”, czyli całkowicie zautomatyzowanych operacji obrazowania satelitarnego. To fundamentalna zmiana dla operacji obronnych, bezpieczeństwa i wywiadowczych, które wykorzystują obrazy satelitarne – powiedział John Cartwright, starszy wiceprezes ds. produktów danych w ICEYE.
Szybkie podejmowanie krytycznych decyzji
– Połączenie obszernego katalogu obiektów SATIM z wysokiej jakości obrazami SAR ICEYE tworzy potężny produkt, który eliminuje wąskie gardła związane z ręczną analizą i zapewnia klientom bezpośredni dostęp do informacji wywiadowczych, które można wykorzystać w praktyce, poprawiając orientację sytuacyjną i przyspieszając podejmowanie krytycznych decyzji – dodał Jacek Strzelczyk, dyrektor generalny SATIM.
ICEYE jest właścicielem i operatorem największej na świecie konstelacji satelitów SAR, zapewniającej rozdzielczość naziemną 25 cm, umożliwiającej dokładne wykrywanie i klasyfikację obiektów oraz orientację sytuacyjną w każdych warunkach pogodowych i oświetleniowych. Do tej pory ICEYE umieściło na orbicie 54 satelity SAR do użytku własnego i klientów.
Niedawne wprowadzenie nowego trybu obrazowania Scan Wide firmy ICEYE dodatkowo wzmacnia tę zdolność, umożliwiając pokrycie do 60 tysięcy km² w jednej scenie. Ten tryb nadzoru rozległego obszaru jest szczególnie przydatny do wykrywania i klasyfikacji w działaniach monitorujących na morzu i na dużą skalę, umożliwiając użytkownikom szybką identyfikację obszarów zainteresowania przed uruchomieniem trybów o wyższej rozdzielczości w celu przeprowadzenia bardziej szczegółowej analizy.
Źródło: informacje prasowe

ICEYE rozszerza swoje możliwości obrazowania SAR dzięki uruchomieniu trybu Scan Wide
ICEYE dostarczy Siłom Zbrojnym RP satelity SAR oraz zapewni mobilną platformę wywiadowczą, obserwacyjną i rozpoznawczą (ISR)
ICEYE dostarczy satelity radarowe SAR dla fińskich sił zbrojnych za kwotę 158 mln EUR 

![https://www.youtube.com/watch?v=BgxJVTwYJ-s Zapraszamy do obejrzenia filmu i wysłuchania krótkich wypowiedzi prelegentów Hardware Forum 2026 i organizatorów majowej konferencji dla inżynierów z branży elektronicznej: Konrad Bruliński z Lemontech, prof. Krzysztof Kulpa z Politechniki Warszawskiej, Zbigniew Huber z FLC, Ewa Załupska z firmy KROK, Jerzy Kozieł z MPTECH, Grzegorz Potyralski z VIGO Photonics, dr Krzysztof Czuba z Politechniki Warszawskiej, Anna Beata Kalisz Hedegaard z Quantum Security Defence, Adrian Cichosz z Elhurt Dystrybucja Anna Kamińska z Creotech Quantum, oraz Łukasz Jaeszke i Adam Jaeszke z TEK.day [materiał redakcyjny]](https://mikrokontroler.pl/wp-content/uploads/2026/05/tytulowe-film-1.png)



