Pomiary bardzo małych prądów i bardzo dużych rezystancji

Użycie pomiaru ładunku do pomiarów małych prądów

W większości przypadków, do pomiaru prądu wykorzystywany jest amperomierz lub pikoamperomierz. W przypadku prądów rzędu femtoamperów lepszym rozwiązaniem może być jednak wykonanie pomiaru zmiany ładunku w czasie przy pomocy elektrometru, a następnie wykorzystanie wyników tego pomiaru do określenia prądu.
Ładunek trudno jest zmierzyć bezpośrednio, trzeba więc powiązać go z jakąś wielkością, która jest łatwo mierzalna. Jedną z popularnych metod jest pomiar napięcia na kondensatorze o znanej wartości. Ładunek jest, jak wiadomo, związany z napięciem zależnością:

gdzie Q to ładunek zgromadzony na okładkach kondensatora (w kulombach), C to wartość pojemności (farady), a V to napięcie na kondensatorze (wolty).
Gdy tempo zmiany ładunku jest już znane, prąd można łatwo określić z pomiaru ładunku. Chwilowa wartość prądu to po prostu:

natomiast wartość średnia za dłuższy czas wyraża się wzorem:

W ten sposób, jak widać, można łatwo zmierzyć ładunek i określić prąd wykonując serię prostych pomiarów napięcia.

 

Zalety stosowania pomiarów ładunku do określania prądu

Jest kilka korzyści płynących z zastosowania przyrządów mierzących ładunek zamiast amperomierzy do pomiarów prądu w niektórych sytuacjach:

  • Niższy szum prądowy: Amperomierz używa rezystora sprzężenia zwrotnego, który ma znaczący szum termiczny. Przy pomiarach ładunkowych rezystor ten jest zastępowany kondensatorem, który teoretycznie nie ma żadnych szumów termicznych. W związku z tym, metoda ładunkowa skutkuje niższymi szumami niż pomiary wykonywane bezpośrednio za pomocą amperomierza ze sprzężeniem zwrotnym. Metoda ładunkowa jest więc zalecana, gdy konieczne jest zachowanie szumów prądowych na poziomie 1 fA peak-peak.
  • Krótszy czas stabilizacji: Szybkość amperomierza ze sprzężeniem zwrotnym jest ograniczona przez stałą czasową obwodu sprzężenia zwrotnego (RFCF). Na przykład, przy rezystancji sprzężenia zwrotnego większej niż 10G?, pojemność rozproszona ogranicza czas odpowiedzi do dziesiątek milisekund. Dla porównania, sprzężenie zwrotne w postaci układu całkującego odpowiada bezzwłocznie i jest ograniczone tylko szybkością wzmacniacza operacyjnego.
  • Możliwość scałkowania losowych impulsów: Średni ładunek serii losowych impulsów, przepływający w jednostce czasu  można oszacować przez scałkowanie tej serii za dany okres czasu. Średnie amplitudy prądu można potem wyrazić jako całkowity ładunek podzielony przez czas trwania pomiaru. Ta technika jest szczególnie użyteczna przy pomiarach bardzo małych, niestałych prądów. Jeśli znany jest cykl pracy (współczynnik wypełnienia), możliwe jest też określenie wysokości impulsu.
  • Szumy pojemności bocznikującej są minimalizowane: Wzmocnienie szumowe jest zależne przede wszystkim od stosunku CIN/CF, a CF przy pomiarach ładunkowych jest znacznie większe niż w amperomierzach. Dopuszczalne są więc znacznie większe wartości pojemności wejściowej. Ta własność jest szczególnie ważna przy pomiarach źródeł o wysokiej pojemności lub w przypadku używania długich kabli pomiarowych.

 

Pomiary dużych rezystancji

Gdy zaistnieje potrzeba zmierzenia rezystancji większych niż 1 G?, zwykle konieczne jest zastosowanie elektrometru, modułu SMU lub pikoamperomierza oraz źródła napięciowego. Elektrometrem można mierzyć wysokie rezystancje albo metodą stałego napięcia, albo stałego prądu i niektóre elektrometry dają możliwość wyboru jednej z metod. Metoda stałego napięcia wykorzystuje amperomierz i źródło napięcia, natomiast metoda stałego prądu – woltomierz elektrometryczny i źródło prądowe.

Metoda stałego napięcia

Aby wykonać pomiar wysokiej rezystancji metodą stałego napięcia, potrzebny jest przyrząd potrafiący mierzyć małe prądy i źródło napięcia stałego. Niektóre elektrometry i pikoamperomierze mają wbudowane źródło napięciowe i mogą automatycznie liczyć rezystancję.
Podstawowy układ realizujący metodę stałego napięcia przy użyciu elektrometru lub pikoamperomierza jest przedstawiony na rysunku 13a. Do wykonania pomiarów wysokich rezystancji metodą stałego napięcia można też wykorzystać moduł SMU, co ilustruje rysunek 13b.

 

Rys. 13a. Pomiar 
wysokiej rezystancji przy użyciu elektrometru lub pikoamperomierza metodą stałego napięcia

Rys. 13a. Pomiar wysokiej rezystancji przy użyciu elektrometru lub pikoamperomierza metodą stałego napięcia

 

W metodzie tej, źródło napięcia stałego (V) jest połączone szeregowo z nieznaną rezystancją (R) i amperomierzem (IM). Jako że spadek napięcia na amperomierzu jest pomijalny, zasadniczo całe napięcie odkłada się na rezystancji R. Wynikający z tego prąd jest mierzony przez amperomierz, a wartość R można wyliczyć z prawa Ohma (R=V/I).
Wysoka rezystancja często jest funkcją przyłożonego napięcia, co sprawia, że metoda stałego napięcia jest lepsza niż metoda stałego prądu, gdyż wykonując pomiary dla odpowiednio wybranych wartości napięcia, można z wyników wykreślić krzywą wartości rezystancji w funkcji napięcia i określić współczynnik napięciowy rezystancji.
Do zastosowań, w których wykorzystuje się tę metodę zaliczają się: pomiary rezystancji izolatorów, określanie grubości i rezystywności powierzchniowej materiałów izolacyjnych oraz pomiary urządzeń wysokorezystancyjnych o dwóch wyprowadzeniach.

 

Rys. 13b. Pomiar 
wysokiej rezystancji przy użyciu modułu SMU (<EM>Source-Measure Unit</EM>) metodą stałego napięcia” src=”/wp-content/uploads/artykuly/Pomiary_bardzo_malych_pradow_i_bardzo_duzych_rezystancji/rys13b.do_artykulow.png”></a></p>
<p style=Rys. 13b. Pomiar wysokiej rezystancji przy użyciu modułu SMU (Source-Measure Unit) metodą stałego napięcia

 

Metoda stałego napięcia wymaga wykonywania pomiarów małych prądów, więc wszystkie techniki pomiarowe oraz rodzaje błędów pomiaru opisane wcześniej w rozdziale Pomiary małych prądów znajdują tu zastosowanie. Dwoma najpowszechniejszymi źródłami błędów przy pomiarach wysokich rezystancji są: zakłócenia elektrostatyczne (które można ograniczać stosując ekranowanie obwodów wysokiej impedancji) oraz prądy upływu (które można kontrolować stosując ekranowanie aktywne – guarding).

O autorze