i.MX28: ARM926 na 454 MHz

Rdzenie Cortex dominują wśród nowych mikrokontrolerów (Cortex-Mx) oraz zaawansowanych mikroprocesorów dla aplikacji multimedialnych (Cortex-Ax), zostawiając sporą lukę dla mikroprocesorów z rdzeniami starszych generacji, których wydajność z nadmiarem wystarcza do realizacji większości zadań stawianych komputerom przemysłowym. Tą właśnie drogą poszła firma Freescale wprowadzając na rynek mikroprocesory z serii i.MX28, których szybkim „sercem” są rdzenie ARM926EJ-S.

 

 

 

 

Mikroprocesory z serii i.MX28 wyposażono w rdzenie ARM926EJ-S (z dwupoziomową pamięcią cache 32/16 kB, architektura ARMv5TEJ) taktowane z maksymalną częstotliwością do 454 MHz. Schemat blokowy mikroprocesorów i.MX28 pokazano na rysunku 1. Rysunek ten dotyczy wszystkich układów z tej serii, która składa się z pięciu podrodzin przeznaczonych do stosowania w różnych aplikacjach, co pokazano na rysunku 2.

 

Rys. 1. Schemat blokowy mikroprocesorów i.MX28

Rys. 1. Schemat blokowy mikroprocesorów i.MX28

 

 

Rys. 2. Podrodziny mikroprocesorów i.MX28

Rys. 2. Podrodziny mikroprocesorów i.MX28

 

 

Standardowym wyposażeniem wszystkich układów z tej rodziny są 12-bitowe przetworniki A/C (w tym także o maksymalnej częstotliwości próbkowania 2 MHz), szeroka gama interfejsów komunikacyjnych (łącznie z I2S i SDIO), MAC ethernetowy 10/100 z obsługą protokołu IEEE1588 i interfejsem RMII, wbudowany kontroler pamięci NAND Flash, DDR2, LPDDR i LV-DDR2 (wszystkie DRAM z taktowaniem do 200 MHz), dwa interfejsy USB-HS (oczywiście OTG) z PHY, a także czujnik temperatury, służący do monitorowania temperatury struktury mikroprocesora. Standardowym wyposażeniem prezentowanych mikroprocesorów są także: blok kryptograficzny AES128, generator skrótów SHA-2 (256/224 bity), 12-bitowy przetwornik A/C do touch-paneli rezystancyjnych (4- i 5-przewodowych, do 50 kΩ) i zaawansowany kontroler LCD (za wyjątkiem i.MX281), wbudowany system zarządzania zasilaniem zintegrowany z przetwornicą DC/DC, interfejsy CAN i nadajnik S/PDIF (za wyjątkiem i.MX283). Mikroprocesor i.MX287 – w prezentowanej rodzinie najlepiej wyposażony – ma w swojej strukturze sprzętowy przełącznik L2, który pozwala jego interfejsowi sieciowemu na automatyczną retransmisję „obcych” pakietów (interfejs sieciowy mikroprocesora działa jak inteligentny switch). Budowę interfejsu Ethernet w mikroprocesorach i.MX28 pokazano na rysunku 3.

 

Rys. 3. Budowa interfejsu sieciowego w podrodzinie i.MX287 (zintegrowano w nim m.in. switch L2)

Rys. 3. Budowa interfejsu sieciowego w podrodzinie i.MX287 (zintegrowano w nim m.in. switch L2)

 

 

W Internecie znajduje się co najmniej kilka portali dla fanów mikroprocesorów i.MX, gdzie mogą oni znaleźć nie tylko wsparcie techniczne, ale także wiele przydatnych informacji praktycznych. Jedną z takich internetowych wspólnot można znaleźć pod adresem http://www.imxcommunity.org

 

Wyposażenie peryferyjne prezentowanych mikroprocesorów jest pozornie zbliżone do spotykanego w mikrokontrolerach, ale praktycznie każdy zintegrowany moduł oferuje konstruktorom wiele możliwości rzadko spotykanych lub w ogóle nieodstępnych w popularnych mikrokontrolerach, jak na przykład: system automatycznej korekcji błędów odczytu pamięci DRAM, sprzętowy interfejs enkoderów, sprzętowe wsparcie dla DRM, zintegrowana ładowarka akumulatorów LiION, czy możliwość pracy interfejsów CAN w trybie FlexCAN, który jest „CAN-owym” odpowiednikiem samochodowego interfejsu czasu rzeczywistego FlexRay.

 

Projektuj z Freescale
Czytelników zainteresowanych nowościami z oferty Freescale zachęcamy do wzięcia udziału w seminarium „Projektuj z Freescale”, które odbędzie się w Warszawie 7.06.2011 w hotelu Hyatt Regency.

 

O autorze