Moduł KAmodTDA2050 z jednokanałowym wzmacniaczem audio TDA2050

Sklep Kamami.pl zaprezentował nowy moduł ze swojej kolekcji produktów KAmod, projektowanych przez polskich specjalistów. Tym razem otrzymaliśmy płytkę KAmodTDA2050 ze wzmacniaczem audio TDA2050 z oferty STMicroelectronics. Moduł znajdzie zastosowanie w prostych aplikacjach audio, który ma prezentować niezłe, ale niekoniecznie najwyższe parametry dźwiękowe.

Wzmacniacz audio TDA2050

TDA2050 to układ jednokanałowego, monolitycznego wzmacniacza audio Hi-Fi, który pracuje w klasie AB. Cechuje się stosunkowo wysoką mocą wyjściową. Jest w stanie oddać 35 W mocy RMS przy niemalże zerowych zakłóceniach (według dokumentacji THD = 0%) dla obciążenia 4 Ω. Przy obciążeniu 8 Ω, maksymalna moc wyjściowa wynosi 32 W, ale już przy znacząco większych zniekształceniach (THD = 10%).

Natomiast przy niższym obciążeniu zniekształcenia są przy obciążeniu 8 Ω są o wiele niższe. Według dokumentacji wzmacniacz dla mocy od 0,1 W do 15 W jest w stanie utrzymywać współczynnik THD na poziomie 0,05% dla częstotliwościach od 100 Hz do 15 kHz. Jest to bardzo dobry wynik jak na jednak dość prosty układ scalony.

Rys. 1. Obudowa Pentawatt V, taka sama w jakiej zamknięto wzmacniacz TDA2050

Wzmacniacz jest dostępny w obudowie Pentawatt V, która dość dobrze rozprasza ciepło. Pozwala to na pracę w temperaturach złącza w zakresie od -40°C do aż 150°C. Oczywiście praca na pełnej mocy układu wymaga instalacji dość dużego radiatora. Mimo to same parametry obudowy wyraźnie pomagają w zapanowaniu nad rozpraszaniem ciepła wzmacniacza.

Układ obsługuje zasilanie napięciem aż do 50 V, zarówno przy zasilaniu jednobiegunowym, jak i symetrycznym (czyli do ±25 V). Wśród dodatkowych funkcji znajdziemy zabezpieczenie przeciwzwarciowe dla wyjścia układu oraz wyłącznik temperaturowy. Układ został zaprojektowany dla stopni audio Hi-Fi oraz Hi-end dla takich urządzeń jak np. telewizory.

Moduł KAmodTDA2050 – wzorcowa aplikacja wzmacniacza TDA2050

Moduł KAmodTDA2050 jest typowym przykładem aplikacji układu wzmacniacza TDA2050. Pozwala w prosty sposób dołączenie modułu ze wzmacniaczem do swojego projektu audio, bez konieczności projektowania i produkcji płytki PCB ze wzmacniaczem.

Rys. 2. Moduł KamodTDA2050 – na zdjęciu widoczne wyjście głośnikowe

Moduł zawiera wejście i wyjście audio oraz wejście zasilania. Wszystkie te trzy porty są wyprowadzone na złącza śrubowe. Moduł jest w stanie obsłużyć zasilanie w zakresie 9 – 30 VDC. Tak jak podano wyżej, wzmacniacz pozwala podłączyć głośnik o impedancji w zakresie 4 – 8 Ω. Moduł zawiera także potencjometr, który umożliwia regulację głośności oraz mocy na wyjściu układu.

Warto zwrócić uwagę, na dość imponujący radiator zainstalowany na płytce. Pozwala to na lepsze rozpraszanie ciepła, a więc stabilną pracę wzmacniacza i zmniejszenie zagrożenia uszkodzenia układu.

Rys. 3. Schemat płytki KAmodTDA2050

Pomimo, że płytka KAmodTDA2050 ma tylko jeden tor audio, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać go w roli komponentu wzmacniacza stereo. Łatwo wyobrazić sobie układ wzmacniacza stereo oparty o dwa moduły oraz odpowiednio zaprojektowany zasilacz. TDA2050 ma wystarczające parametry, aby pokusić się o budowę takiego wzmacniacza, który powinien cechować się przyzwoitymi parametrami. Moduł KAmodTDA2050 przyda się także w projektach, gdzie chcemy mieć niezły tor audio, ale nie chcemy zbytnio inwestować w prace badawcze. Płytka posłuży tu jako tani i dobry wzmacniacz audio, który z pewnością da sobie radę w mniej wymagających aplikacjach.

Moduł KAmodTDA2050 jest dostępny w ofercie sklepu Kamami.pl

O autorze