Układy scalone firmy iC-Haus – przegląd

 

 

Elementem reprezentującym grupę układów przeznaczonych do zarządzania zasilaniem jest iC-WD A/B/C. Jest to przetwornica obniżająca, wytwarzająca dwa napięcia wyjściowe. W zależności od wersji układu są one równe: 5 V/5 V (WD), 3,3 V/3,3 V (WDA), 3,3 V/5 V (WDB), 5 V/3,3 V (WDC). Obciążalność prądowa pierwszego wyjścia jest równa 200 mA, a drugiego 25 mA. Napięcie zasilające powinno mieścić się w przedziale od 8 V do 36 V. Układ do poprawnej pracy wymaga dołączenia zaledwie kilku elementów zewnętrznych: kondensatorów blokujących, cewki 220 µH i rezystora 1Ω ustalającego prąd odcięcia. Przetwornica pracuje ze stałą, ustaloną fabrycznie (bez konieczności stosowania elementów zewnętrznych) częstotliwością równą 100 kHz. Wyjście NER typu Open Collector jest wykorzystywane do sygnalizowania sytuacji awaryjnych, takich jak: zbyt niskie napięcie zasilające lub przeciążenie termiczne. Układ iC-WD jest produkowany w obudowach SO8, SO8 thermal pad i DFN10. Może pracować w temperaturze od -40 °C do +85 °C. Typową aplikację wykorzystującą układ przetwornicy firmy iC-Haus przedstawiono na rys. 4.

 

Rys. 4. Typowa aplikacja układu iC-WD<br />” src=”/wp-content/uploads/artykuly/Uklady_scalone_firmy_iC_Haus_przeglad/icHaus_r4.do_artykulow.jpg”></a></p>
<p style=Rys. 4. Typowa aplikacja układu iC-WD

 

 

Układy iC-OD i iC-ODL reprezentują z kolei grupę czujników optycznych. Są one wykorzystywane w systemach wykrywania ruchu. Zawierają wszystkie bloki funkcjonalne wraz z fotodiodą niezbędne do realizacji kompletnego czujnika ruchu. Wewnętrzny filtr górnoprzepustowy skutecznie eliminuje wpływ zmiennego oświetlenia zewnętrznego na pracę czujnika, natomiast filtr dolnoprzepustowy zabezpiecza go przed ewentualnymi interferencjami. Prąd pochodzący z fotoelementu jest rozdzielany do dwóch wewnętrznych wzmacniaczy w zależności od położenia źródła światła. Obydwa wyjścia są typu prądowego. Efektywna powierzchnia fotoelementu jest równa 2.6 mm × 0.88 mm dla układu iC-OD i 8.4 mm × 0.88 mm dla układu iC-ODL. Przykładową aplikację czujnika z dodatkowym filtrem DC eliminującym szumy przedstawiono na rys. 5.

 

Rys. 5. Typowa aplikacja układu iC-ODL<br />” src=”/wp-content/uploads/artykuly/Uklady_scalone_firmy_iC_Haus_przeglad/icHaus_r5.do_artykulow.jpg”></a></p>
<p style=Rys. 5. Typowa aplikacja układu iC-ODL

 

 

Układ jest produkowany w obudowach OLGA OD4C lub OBGA ODL2C, może pracować w zakresie temperatury od –25 °C do +85 °C. Napięcie zasilające powinno mieścić się w przedziale między 3.9 V i 13.2 V.

Nowość w grupie elementów realizujących funkcje analogowe stanowi iC-BM – 4-kanałowy czteroćwiartkowy układ mnożący, którego schemat blokowy przedstawiono na rys. 6.

 

Rys. 6. Schemat blokowy układu iC-BM<br />” src=”/wp-content/uploads/artykuly/Uklady_scalone_firmy_iC_Haus_przeglad/icHaus_r6.do_artykulow.jpg”></a></p>
<p style=Rys. 6. Schemat blokowy układu iC-BM

 

 

W każdym z czterech niezależnych układów mnożących zaimplementowano komórkę Gilberta realizującą funkcję W=0,4 × X × Y, wzmacniacz buforujący i obwód linearyzujący. Napięcia wejściowe zawierające się w paśmie do 3.5 MHz powinny mieścić się w przedziale napięciowym ±2.5 V. Wszystkie końcówki układu iC-BM mają zabezpieczenie ESD.  Układ jest produkowany w obudowie SO18W, może pracować w zakresie temperatury od –40 °C do +85 °C, napięcie zasilające jest równe ±5 V.

iC-Haus produkuje również czujniki magnetyczne przeznaczone dla enkoderów. Przykładem takiego układu jest ic-MA. Jest to kątowy czujnik Hall’a. Wewnętrzny interpolator zapewnia 256-krokową rozdzielczość pomiaru kąta przy szybkości obrotowej do 60000 rpm. Schemat blokowy układu przedstawiono na rys. 7.

 

Rys. 7. Schemat blokowy układu iC-MA<br />” src=”/wp-content/uploads/artykuly/Uklady_scalone_firmy_iC_Haus_przeglad/icHaus_r7_0.do_artykulow.jpg”></a></p>
<p style=Rys. 7. Schemat blokowy układu iC-MA

 

 

Określenie kąta jest możliwe dzięki zastosowaniu wewnętrznego układu kondycjonowania sygnału wytwarzającego różnicowe przebiegi typu sinus/cosinus. Ich amplituda jest utrzymywana na poziomie 2 Vpp niezależnie od obcych pól magnetycznych. Wyjściowy sygnał cyfrowy jest generowany przez wbudowany 8-bitowy przetwornik sinus/cyfra.
Przykładowe zastosowania tego czujnika to: analogowe i cyfrowe czujniki kąta, kątowe enkodery inkrementalne, bezkontaktowe przełączniki obrotowe, mierniki przepływu itp. Układ jest produkowany w technologii CMOS. Układ jest produkowany w obudowie DFN10 4 mm × 4 mm. Jest zasilany napięciem 5 V, może pracować w temperaturze od -40 °C +125 °C.

Wyroby firmy iC-Haus odznaczają się unikatowymi rozwiązaniami rzadko spotykanymi w produkcji wielkoseryjnej. Łączone w jednym chipie technologie pozwalają uzyskiwać bardzo atrakcyjne dla użytkowników cechy układów.

O autorze