STM32F107 i kolorowy LCD-TFT z rezystancyjnym touch-panelem

 

Fot. 4. Wygląd wyświetlacza PT0282432T

Fot. 4. Wygląd wyświetlacza PT0282432T

 

 

Na module wyświetlacza zwory powinny być ustawione w następujących pozycjach:

  • JP2 – interfejs 8-bitowy,
  • JP1 – komunikacja z przetwornik A/C touch-panela za pomocą interfejsu I2C.

Na płytce STM32Butterfly2 wybrane zwory powinny być ustawione w następujących pozycjach:

  • BOOT0 – 0,
  • BOOT1 – 1.

Program demonstracyjny wyświetla kolorowe logo firmy KAMAMI oraz obsługuje touch-panel. Po dotknięciu wyświetlacza powinien pojawić się mały niebieski kursor podążający za piórkiem dotykającym ekran. Dla prawidłowego działania niezbędna jest kalibracja układu AR1020. Procedura kalibracji jest inicjowana po wykonaniu jakiegokolwiek ruchu joystikiem zamontowanym na płytce STM32Butterfly2. Kalibracja (jej przebieg pokazano na filmie) polega na dotknięciu ekranu w kolejnych czterech punktach wskazywanych przez kursory wyświetlane na LCD. Kalibrację najlepiej przeprowadzić precyzyjnym wskaźnikiem-rysikiem. Jeżeli kalibracja nie zostanie wykonana prawidłowo ruchomy kursor nie pojawi się lub będzie wskazywał niewłaściwe pozycje. W takim przypadku należy powtórzyć kalibrację.
Mikrokontroler STM32F107 zamontowany na płytce motyla przesyła i odbiera dane z wyświetlacza 8-bitową magistralą danych. Magistrala I2C służąca do komunikacji z przetwornikiem AR1020 jest sterowana programowo. Można zmienić wyprowadzenia wszystkich sygnałów poprzez zmianę przypisań portów w pliku definicje_globalne.h.
Procedury korzystają z bibliotek CMSIS dla STM32F. Oprogramowanie zostało napisane z wykorzystaniem kompilatora dostarczanego w pakiecie firmy Keil. Dla wprowadzenia własnych zmian i kompilacji procedur należy pakiet procedur umieścić w podkatalogu STM library/STM lib_3_1/Projekt/Template we własnym podkatalogu np. KAMAMI-DISP. Umieszczenie pakietu w innym podkatalogu wiąże się z koniecznością modyfikacji ścieżek dostępu do procedur biblioteki CMSIS.
Ryszard Szymaniak, Aries RS

 

Do pobrania

O autorze