Pierwszy na rynku analogowy czujnik kąta pola magnetycznego w technologii AMR ze zintegrowanym wzmacniaczem

 

 

 

Firma NXP Semiconductors wprowadziła do sprzedaży układ KMZ60 – magnetorezystancyjny czujnik kąta pomiędzy wektorami pola magnetycznego z wbudowanym wzmacniaczem. Czujnik firmy NXP wykorzystuje technologię AMR (anisotropic magnetoresistive) i jest zaprojektowany jako tanie i wydajne rozwiązanie do sterowania komutatorem bezszczotkowego silnika prądu stałego (BLDC). Szybki czas reakcji, solidność wykonania oraz wysoka dokładność czujnika KMZ60 czyni go idealnym w środowiskach, gdzie wymagana jest szybkość i precyzja działania. Potencjalne zastosowania tych układów w przemyśle motoryzacyjnym to elektroniczne systemy wspomagania kierownicy (EPS) lub wycieraczek szyb.

Czujnik KMZ60 składa się z dwóch chipów w jednej obudowie SO8 – czujnika, który na wyjściu dostarcza kosinusoidalne i sinusoidalne sygnały związane z kątem wirującego pola magnetycznego w silniku oraz scalonego wzmacniacza wzmacniającego te sygnały. Wbudowany wzmacniacz upraszcza konstrukcję projektowanego rozwiązania, co pozwala zmniejszyć jego koszty produkcji.

KMZ60 może być zasilany napięciem z przedziału 2.7 V – 5.5 V.  Pobór prądu przez układ wynosi typowo około 6 mA. Zaimplementowany spoczynkowy tryb pracy pozwala na ograniczenie zużycia prądu do 16 µA, gdy czujnik nie jest w użyciu. Układ KMZ60 spełnia normy wymagane dla przemysłu motoryzacyjnego oraz został dostosowany do pracy w szerokim zakresie temperatury: od -40 °C do 150 °C.

Czujnik KMZ60 jest już dostępny. Więcej informacji na jego temat można znaleźć na stronie internetowej producenta.

Dystrybutorem NXP w Polsce jest firma Future Electronics, ul. Panieńska 9, 03-704 Warszawa, http://www.futureelectronics.com.

O autorze