LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Artykuły

Prosty projekt w VHDL dla CPLD firmy Xilinx z rodziny CoolRunner

pobrane

Realizacja projektu opisanego w książce „Układy programowalne dla początkujących” w rozdziale zatytułowanym „Pierwszy projekt” może być wykonana zarówno przy użyciu zestawów uruchomieniowych produkowanych przez firmy KAMAMI (ZL14PLD + ZL15PLD) jak i DIGILENT (SK-CRII-L-G), gdyż wymagania sprzętowe tego projektu są spełnione w obu przypadkach. Zadaniem prezentowanego rozwiązania jest odczyt stanu przycisków i prezentacja uzyskanej informacji na wyświetlaczu LED.

 

updpProjekt przedstawiony w artykule bazuje na książce „Układy programowalne dla początkujących„, której autorem jest Andrzej Pawluczuk.

 

01

Rys. 1. Sprzętowe środowisko uruchomieniowe wymagane w projekcie

Chociaż koncepcja rozwiązania w obu przypadkach jest identyczna, ze zrozumiałych względów, wynikających z sposobu sterowania podzespołów funkcjonalnych przyłączonych do układu CPLD, opisy projektu zawierają niewielkie różnice. Dla przypomnienia, do istotnych różnic dotyczących środowiska sprzetowego należą:

  • częstotliwość sygnału zegarowego,
  • sposób sterowania wyświetlaczem.

 

02

Sklep KAMAMI.pl oferuje w promocyjnej cenie zestawy składające się z płytek ZL14PLD i ZL15PLD, ksiązki „Układy programowalne dla początkujących” oraz programatora ISP dla układów CPLD i FPGA firmy Xilinx.

 

Projekt wymaga środowiska sprzętowego pokazanego na rysunku 1. Pokazuje on, że do układu CPLD do poprawnego działania całości konieczne jest przyłączenie:

  • sygnału zegarowego – Clk (taki generator znajduje się w zestawie uruchomieniowym),
  • sygnału z przycisku pełniącego funkcję zerowania – Reset (przycisk, którego naciśnięcie powoduje wystąpienie stanu logicznego zera na odpowiednim wejściu układu CPLD),
  • zestawu przycisków – KeyIn0, KeyIn1, KeyIn2, KeyIn3 (zbioru przycisków, których naciśnięcie generuje stan logicznego zera na odpowiednim wejściu układu CPLD),
  • czterocyfrowego siedmiosegmentowego wyświetlacza LED pracującego w trybie multipleksowanego wyświetlania, który jest sterowany przez wyjścia układu CPLD w zakresie włączania poszczególnych segmentów (SegA, SegB, SegC, SegD, SegE, SegF, SegG, SegK) oraz włączania poszczególnych cyfr wyświetlacza (DSel0, DSel1, DSel2, DSel3).

03

Rys. 2. Schemat blokowy prezentowanego projektu

 

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!