LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
IoT

Transceiver IEEE 802.15.4 firmy Atmel z mechanizmem określania odległości między węzłami sieci

Transceiver IEEE 802.15.4 firmy Atmel z mechanizmem określania odległości między węzłami sieci

Znana w Polsce głównie z 8- i 32-bitowych mikrokontrolerów AVR firma Atmel to również producent układów służących do komunikacji bezprzewodowej w standardzie IEEE 802.15.4 (ZigBee). Jakiś czas temu informowaliśmy o nowym w ofercie producenta nadajniku-odbiorniku AT86RF233 pracującym w paśmie radiowym 2.4 GHz (pisaliśmy o nim tutaj). Firma Atmel właśnie ogłosiła, że układ ten umożliwia określanie odległości pomiędzy węzłami sieci (tak zwany ranging). Zastosowana w układach AT86RF233 technika określania odległości polega na pomiarze przesunięć fazowych pomiędzy sygnałami radiowymi.

Ranging to funkcjonalność, która może okazać się przydatna np. w aplikacjach sieci sensorowych. W przypadku gdy węzły sieci są mobilne, określanie odległości między nimi może służyć do wzajemnego lokalizowania się i śledzenia.

Według firmy Atmel zastosowane w układach AT86RF233 rozwiązanie służące do pomiaru odległości pomiędzy węzłami sieci zapewnia podobną dokładność pomiaru do innych obecnie stosowanych technik takich jak np. nawigacja GPS. Zaletą AT86RF233  w porównaniu do GPS jest jednak znacznie mniejszy pobór energii, możliwość działania wewnątrz budynków oraz niższy koszt implementacji.

Więcej informacji o układach AT86RF233 dostępnych jest na stronie www firmy Atmel.

Aby pomóc projektantom przyspieszyć realizację projektów, firma Atmel oferuje zestaw ewaluacyjny dla układów AT86RF233, o nazwie REB233SMA-EK.