Układ firmy Maxim Integrated upraszczający wykorzystanie termopary

Firma Maxim Integrated rozszerzyła swoją ofertę o ciekawy konwerter sygnału z termopary na postać cyfrową. Układ MAX31850/1 integruje wzmacniacz, przetwornik A/C, precyzyjne źródło odniesienia, czujnik temperatury pozwalający realizować kompensację zimnego złącza oraz interfejs komunikacyjny. W efekcie kompletny system może się składać zaledwie z trzech komponentów: termopary, nowego układu Maxim i mikrokontrolera.

Sygnał wyjściowy układu MAX31850/1 jest 14-bitowy, co odpowiada rozdzielczości 0.25oC, a dokładność pomiaru wynosi +/- 2.0oC (8 LSB) w zakresie od -200 do +700oC (nie biorąc pod uwagę nieliniowości czujnika). Bezwzględne granice możliwości pomiarowych wyznaczają natomiast temperatury -270 i +1768oC.

Dwa modele różnią się tylko typami obsługiwanych termopar. MAX31850 jest przeznaczony dla termopar typu  K, J, N, T oraz E, a model MAX31851 dla S i R. Nowy układ firmy Maxim wykrywa zwarcia termopary do masy i zasilania oraz jej rozwarcie, podając stosowny komunikat do mikrokontrolera.

Układ MAX31850/1 do komunikacji wykorzystuje interfejs o nazwie 1-Wire. Jest to autorski interfejs  firmy Maxim, który do poprawnego działania wymaga użycia tylko jednej linii sygnałowej oraz masy. Co więcej, interfejs ten pozwala na większą redukcję połączeń, gdyż służy też do zasilania układu. Interfejs ten pozwala podłączyć dużą liczbę układów do tej samej magistrali – identyfikację zapewnia unikatowy, 64-bitowy numer seryjny. Układ MAX31850/1 ma też cztery piny adresowe, pozwalające np. zidentyfikować położenie do 16 czujników. Pozwala to odczytywać wyniki pomiarów z wielu termopar, także rozmieszczonych na dużym obszarze, za pomocą pojedynczego mikrokontrolera.

Całość zamknięta jest w 10-pinowej obudowie TDFN o wymiarach 3 x 4 x 0.75 mm i może pracować w środowisku o temperaturze otoczenia od -40 do +125oC. Ceny zaczynają się od 3.10 USD przy zamówieniach tysiąca sztuk.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie produktowej.

O autorze