LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Zestaw ewaluacyjny radia programowalnego firmy Nuand

Firma Nuand zaprezentowała platformę ewaluacyjną do systemów radia programowalnego. Projekt, nazwany bladeRF, osiągnął sporą popularność i odniósł sukces w postaci udanej akcji zbierania pieniędzy na crowdfundingowym portalu Kickstarter.

bladeRF to zestaw ewaluacyjny mający służyć hobbistom i profesjonalistom do eksperymentowania z systemami Software Defined Radio (SDR). Oprócz sprzętu, jego producent zapewnia też kod źródłowy, szczegółową dokumentację, zestaw tutoriali oraz forum dyskusyjne. Urządzenie do komunikacji z komputerem wykorzystuje interfejs USB 3.0 SuperSpeed, z którego może być też zasilane, a dzięki wstecznej zgodności z USB 2.0, bladeRF można połączyć bezpośrednio z Raspberry Pi lub płytką Beagleboard TI. Płytka współpracuje z systemami Windows, MacOS i Linux oraz obsługuje pakiet GNURadio.

Wykorzystany w bladeRF do realizacji łączności radiowej układ LMS6002D firmy Lime Microsystems jest programowalnym tranceiverem RF, który można skonfigurować do pracy w paśmie dowolnego systemu komunikacji mobilnej (od 300 MHz do 3.8 GHz), pozwalający na pracę w trybie full duplex w maksymalnie 16 kanałach 28 MHz. Jeśli chodzi o możliwości komunikacyjne bladeRF, istnieje też opcja konfiguracji dwóch płytek do pracy w trybie 2×2 MIMO, także z możliwością rozszerzenia do 4×4. 

bladeRF jest wyposażony w dwa 12-bitowe, kwadraturowe układy próbkujące o częstotliwości 40 MS/s, niezależnie dla nadajnika i odbiornika oraz 16-bitowy przetwornik C/A kalibrowany fabrycznie. Sterowanie całością realizuje mikrokontroler z rdzeniem ARM9, wyposażony w 512 kB pamięci SRAM oraz układ FPGA Altera Cyclone 4. Do obu jest dostęp przez porty JTAG. Producent zapewnia, że zestaw jest sprzętowo przygotowany do realizacji funkcji analizatora widma oraz wektorowego analizatora i generatora sygnałów, a dzięki dostępności płytek rozszerzających istnieje możliwość dodania obsługi Ethernetu i sygnału synchronizacyjnego dużej precyzji czy powiększenia liczby pinów GPIO.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie nuand.com.