Podwójny czujnik Halla firmy Infineon

Podwójny czujnik Halla firmy Infineon

Firma Infineon wprowadziła na rynek pierwszy podwójny, scalony czujnik Halla o ustawionych pionowo płaszczyznach detekcji, pozwalający mierzyć nie tylko prędkość obrotu, ale też jego kierunek. Dzięki integracji dwóch czujników w jedynym układzie i zastosowaniu niewielkiej, 6-pinowej obudowy TSOP, czujnik TLE4966V pozwala zaoszczędzić miejsce na płytce PCB, obniżyć koszty i skrócić czas projektowania systemu.

Pomiar kierunku oraz prędkości obrotu wymaga dwóch niezależnych płytek Halla, które dzięki występującej pomiędzy nimi odległości mierzą sygnały przesunięte w fazie. Przy zmianie kierunku obrotu, różnica fazowa zmienia znak. Układ TLE4966V, który dysponuje dwoma czujnikami Halla, detekuje tę zmianę i dostarcza odpowiadający jej sygnał na jedno z wyjść. Prędkość obrotową można natomiast obliczyć bezpośrednio z sygnału wyzwalanego zmianami polaryzacji pola magnetycznego, dostarczanego na drugie wyjście czujnika.

Układ TLE4966V może być zasilany napięciem od 3,2 do 32 V, także ze źródeł niestabilizowanych i jest zabezpieczony przeciwko przekraczaniu napięcia do 42 V, a także przeciw odwracaniu polaryzacji (do –18 V). Wyjście układu jest też zabezpieczone przeciw zwarciom, a całość ma zabezpieczenie termiczne. Czujnik cechuje się niskim zużyciem prądu, wynoszącym od 4 do 7 mA. Układ cechuje się dużą stabilnością progów magnetycznych i ma certyfikację AEC-Q100.

Rodzina czujników TLE4966, do której należy nowy produkt Infineon, została zaprojektowana z myślą o wykonywaniu pomiarów pola magnetycznego w płaszczyźnie płytki PCB, a nie tylko pól prostopadłych, co ma dać inżynierom możliwość realizacji nowych pomysłów i niedostępnych wcześniej rozwiązań mechanicznych, zwłaszcza w systemach ograniczonych ze względu na dostępną przestrzeń.

Próbki nowych czujników Infineon są dostępne już teraz, a masowa produkcja ma się rozpocząć w lipcu 2014.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie producenta.

O autorze