LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Artykuły

FREEboard: komputer z mikrokontrolerem KINETIS L i MEMS 7DoF

 

W czerwcu 2014 pojawiła się na rynku pierwsza (nie tylko w Polsce!) książka poświęcona mikrokontrolerom KINETIS L, które jako pierwsze wyposażone w rdzeń Cortex-M0+ trafiły do masowej produkcji. Tytuł tej książki to „Mikrokontrolery Kinetis dla (bardzo) początkujących”, jej autorem jest Andrzej Gromczyński, znany jako SunRiver (szczegóły są dostępne pod adresem). Bazą sprzętową dla projektów przedstawionych w książce jest płytka FRDM-KL25Z firmy Freescale, pierwszy tani zestaw startowy dla mikrokontrolerów KINETIS L.

Książkę w promocyjnej ofercie można zamówić wyłącznie w sklepie KAMAMI.pl.

 

 

 

Duże powodzenie książki zachęciło zespół firmy KAMAMI.pl do opracowania alternatywnej dla FRDM-KL25Z platformy sprzętowej – zestawu FREEboard – który charakteryzuje się wyposażeniem bogatszym od pierwowzoru, odpowiada on funkcjonalnie i jest kompatybilny z popularnym zestawem XTRINSIC-SENSORS-EVK. Do tego, dzięki sponsorom zestaw FREEboard był dostępny bezpłatnie dla wszystkich osób, które kupią wspomnianą książkę. Obecnie zestaw jest oferowany w standardowej cenie przez sklep KAMAMI.pl.

Uwaga: zestaw FREEboard jest kompatybilny z FRDM-KL25Z, w związku z czym może być używany jako platforma testowa do projektów opisanych we wspomnianej książce!

 

 

 

FREEboard jest zestawem ewaluacyjnym zgodnym mechanicznie z systemem Arduino R3 i Freescale FREEDOM (FRDM). Budowa i wyposażenie czyni z niego uniwersalny, energooszczędny i przy tym charakteryzujący się dużą mocą obliczeniową komputer wyposażony w sensory MEMS (7 DoF), umożliwiający weryfikację i testowanie różnorodnych aplikacji, w tym przykładów opisanych w książce „Mikrokontrolery Kinetis dla (bardzo) początkujących”.
FREEboard jest dostarczany z zaprogramowanym mikrokontrolerem, który po dołączeniu zasilania steruje pracą LED zainstalowanych na płytce zestawu.
FREEboard jest przystosowany do współpracy z dowolnymi programatorami-debuggerami SWD (J-Link, J-Link EDU, uLink, CrossConnect, I-jet, JTAGjet, OpenSDA, Multilink itp.), które są dołączane do 20-stykowego złącza JTAG/SWD zamontowanego na płytce.

 

Podstawowe cechy zestawu FREEboard:

 • kompatybilny z Arduino R3
 • kompatybilny z zestawami Freescale FREEDOM (FRDM, FRDM-KL25Z)
 • mikrokontroler: MKL25Z128VLK z rodziny Kinetis L (Cortex-M0+ @48 MHz)
 • pamięć Flash/SRAM: 128kB/16kB
 • wbudowane trzy sensory MEMS (płytka 7DoF): kompas cyfrowy MAG3110, ciśnienia MPL3115, akcelerometr 3D MMA8451
 • złącze karty microSD
 • dioda LED RGB
 • 2 diody LED
 • wbudowany mikroswitch
 • dostępne 54 linie GPIO (LV-TTL)
 • interfejs device (host opcjonalnie/OtG) USB 2.0
 • zasilanie z USB lub dowolnego źródła stabilizowanego 3,5…6 VDC
 • złącze JTAG/SWD (UWAGA! Tu przedstawiamy alternatywę dla programatora SWD)
 • złącza I2C i SPI (KAmod)

 

Zestaw FREEboard składa się z dwóch płytek, które mogą być używane razem (dając funkcjonalność zestawu XTRINSIC-SENSORS-EVK) lub niezależnie, dzięki czemu płytka bazowa może być używana jako standardowy komputer zgodny z systemem Arduino. Wygląd obydwu płytek zestawu pokazano na fotografii poniżej (płytka bazowa z lewej strony zdjęcia, płytka 7DoF z prawej).

 

Zestaw FREEboard jest kompatybilny z systemem Arduino, zachowano zarówno format mechaniczny jak i standard elektryczny wyprowadzeń na złączach płytki. Na rysunkach poniżej pokazano sposób przypisania poszczególnych linii mikrokontrolera do styków złącz na płytce bazowej oraz (niżej) na płytce ekspandera 7DoF.

Przypisanie sygnałów GPIO do styków złącz na płytce bazowej FREEboard

 

Na rysunku poniżej pokazano rozmieszczenie sensorów i pozostałych elementów peryferyjnych na płytce ekspandera 7DoF z zestawu FREEboard.

Rozmieszczenie najwazniejszych elementów na płytce ekspandera 7DoF zestawu FREEboard

 

Dodatkowe dokumentacje, schemat elektryczny zestawu FREEboard oraz inne materiały są dostępne do pobrania poniżej.

Czytelników zainteresowanych innymi publikacjami dotyczacymi zestawu FREEboard (w tym także opisem korzystania z bootloadera) zapraszamy tu.