Texas Instruments liderem na rynku układów analogowych

Portal IC Insights przygotował raport dotyczący rynku układów analogowych w 2014 roku. Według tego raportu firma Texas Instruments (TI) po raz kolejny była czołowym dostawcą układów analogowych z łączną wartością sprzedaży 8,1 mld USD. Producent ten zwiększył swój udział w rynku do 18%.

Spośród dziesięciu firm sześć przekroczyło wartość sprzedaży równą 2,0 mld USD, a trzy kolejne przekroczyły miliard. Dziesiątą firmą jest Renesas Electronics, która jako jedyna w tym zestawieniu nie osiągnęła sprzedaży na poziomie miliarda dolarów.

Spośród największych dostawców Skyworks Solutions zwiększyło przychody ze sprzedaży o 42%, NXP o 21%, a Texas Instruments o 13%, podczas gdy dla całego sektora analogowego wskaźnik ten wyniósł 9%.

Sprzedaż układów analogowych stanowi 62% dochodów TI za rok 2014. Od lat dziewięćdziesiątych TI skupia się na zdobywaniu większej części rynku analogowego. W roku 2009 TI nabyło narzędzia do produkcji wafli krzemowych o średnicy 300 mm od rozwiązanej firmy Qimonda i wykorzystało je do tworzenia układów analogowych, tym samym stając się pierwszą firmą produkującą układy analogowe z wafli 300 mm. TI przejęło dwie fabryki wafli obsługiwane przez Spansion w miejscowości Aizu-Wakamatsu w Japonii, a także w pełni wyposażoną fabrykę wafli 200 mm położoną w Chinach w miejscowości Chengdu, należącą do Cension Semiconductor Manufacturing. Obie fabryki natychmiast rozpoczęły produkcję układów analogowych. W kwietniu 2011 TI przejęło National Semiconductor, wiodącego producenta układów analogowych, za sumę 6,5 mld dolarów.

Wartość sprzedaży układów analogowych TI była prawie 3 wyższa, niż drugiego pod tym względem STMicroelectronics (ST), którego sprzedaż wzrosła w roku 2014 o 2%. ST ma 6% udziału w rynku. Infineon Technologies zajmujący 3. pozycję oraz NXP Semiconductors na miejscu 7. były dwiema firmami z siedzibą w Europie, które znalazły się wśród 10 największych dostawców układów analogowych w roku 2014. W sumie wymienieni europejscy dostawcy odpowiadali za 16% wartości runku w ubiegłym roku.

O autorze