LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Standard IQRF na Raspberry Pi

Standard IRQF pozwala na stworzenie sieci typu mesh, W dobie internetu rzeczy (ang. Internet Of Things) takie rozwiązania cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem.  Coraz częściej sieci bezprzewodowe tego rodzaju stanowią połączenie pomiędzy komputerami systemów wbudowanych (System-on-Module oraz System-on-Board), a wciąż jednym z najbardziej popularnych i najczęściej spotykanych jest Raspberry PI. Świetnym pomysłem było w tej sytuacji stworzenie uniwersalnego adaptera, o nazwie KON-RASP-01, dedykowanego do serii minikomputerów z maliną w logo.

Moduł montowany jest do 12 wyprowadzeń ogólnego przeznaczenia (ang. GPIO) Raspberry Pi. W związku ze standardową szerokością tych wyprowadzeń moduł będzie pasował do dowolnej wersji minikomputera. Należy po prostu wpiąć adapter w odpowiednie piny tak, aby uzyskać dostęp do interfejsu SPI, który pozwala obsłużyć moduł sieciowy.

Z drugiej strony KON-RASP-01 posiada 8-pinowy interfejs o geometrii złącza identycznej jak w karcie SIM. Taki właśnie jest rozkład wyjść popularnych modułów sieciowych standardu IRQF, np. TR-72 i TR-52D. Moduły te to gotowe, silnie zintegrowane układy nadawczo-odbiorcze z mikrokontrolerem i wgranym systemem operacyjnym, które wystarczy skonfigurować, aby zacząć przesyłać dane w sieci IRQF.

Co istotne, dostępny jest zestaw narzędzi programistycznych oferujących gotową bibliotekę w językach C/C++ i Java, która pozwala od razu obsługiwać układ nadawczo-odbiorczy za pomocą Raspberry Pi. Biblioteka jest na razie dostępna jedynie dla systemów Linux. Dzięki adapterowi KON-RASP-01 możliwe jest uruchomienie programów demonstracyjnych i uzyskanie ruchu w sieci praktycznie bez programowania czy lutowania, bezpośrednio po połączeniu elementów.

Więcej informacji na oficjalnej stronie IRQF.

Dystrybutorem produktów IQRF w Polsce jest firma Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

 

Tagi: IQRF, news, Soyter