CML Microcircuits wchodzi na rynek DMR

DMR (Digital Mobile Radio) to otwarty standard łączności radiowej pozwalający na przesyłanie dwóch wirtualnych kanałów komunikacyjnych w ramach jednego kanału radiowego o szerokości 12,5 kHz. Firma CML właśnie udostępniła układ, który wykorzystując połączenie odbiornika CMX994A i procesora CMX7341 umożliwia szybkie stworzenie aplikacji zgodnej ze standardem DRM.

Konkretnie chodzi o standard ETSI TS 102 361 opracowany przez Europejski Instytut Norm Telekomunikacyjnych (ETSI). Pozwala on na udostępnienie dwóch niezależnych szczelin czasowych w jednym kanale radiowym, co daje lepsze wykorzystanie widma radiowego. Urządzenie zgodne ze standardem wykorzystuje modulację 4FSK, kody korekcyjne i sumy kontrolne dla podniesienia skuteczności przesyłania cyfrowych danych w stratnym ośrodku, a także kodek dźwięku AMBE+2 firmy Digital Voice Systems.

Implementacja standardu proponowana przez firmę CML to twórcze połączenie dwóch znanych już produktów. Do fizycznej transmisji danych wykorzystano układ CMX994A, z wbudowanym demodulatorem I/Q na częstotliwości od 100 MHz do 1000 MHz, który może posłużyć do modulacji różnych rodzajów, w szczególności do ustalonej w standardzie modulacji 4FSK. Układ CMX994 znany jest z energooszczędnej pracy, w szczególności w wersji oznaczonej literą „A”. Dzięki trybowi pracy wyłączającemu wewnętrzny oscylator lub jeden z kanałów demodulatora można osiągnąć wyjątkową oszczędność zużywanego prądu (rzecz jasna – kosztem jakości odbioru).

Odbiornikiem CMX994A steruje dedykowany do zastosowań PMR (Professional Mobile Radio) układ CMX7341. Do tego wszechstronnego procesora sygnałowego można wgrać różne obrazy funkcji (Function Image), definiujące jego zachowanie. Firma CML przygotowała specjalny obraz funkcji implementujący warstwę fizyczną i warstwę łącza danych standardu DMR, co przekształca układ CMX7341 w wydajny procesor sygnałowy, współpracujący z CMX994A.

Połączenie układów CMX994A i CMX7341 daje użytkownikom możliwość błyskawicznego stworzenia aplikacji DRM, bez konieczności dbania o zgodność ze standardem i gwarantując wysoką wydajność i energooszczędność produktu.

Więcej informacji: Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

O autorze