Energooszczędne 32-bitowe mikrokontrolery ARM od Epsona

 

Firma Seiko Epson opracowała nowy mikrokontroler S1C31W74. To pierwszy model z serii energooszczędnych mikrokontrolerów ze zintegrowaną 32-bitową pamięcią Flash. Epson planuje dostarczać 200.000 sztuk miesięcznie, gdy produkcja masowa ruszy w lipcu 2016 roku. Rozpoczęto  już dystrybucję próbek.

Oryginalne 16-bitowe mikrokontrolery opracowane przez Epson okazały się popularnym wyborem w przypadku urządzeń przenośnych dzięki bardzo niskiemu poborowi mocy. Szybki rozwój na rynku produktów ubieralnych sprawia, że zapewnienie kompromisu między wydajnością a niskim zużyciem mocy jest ważnym problemem.

Aby uzyskać wysoką wydajność i jednocześnie wydłużyć czas pracy na baterii firma Epson stworzyła nową rodzinę mikrokontrolerów S1C31. Są one oparte na rdzeniu ARM Cortex-M0+ a pierwszym modelem należącym do rodziny jest S1C31W74. Połączenie popularnego procesora ARM Cortex-M0+ – najbardziej wydajnego z serii ARM – oraz procesu technologicznego opracowanego przez Epson, zapewniającego małe upływności, pozwoliło na osiągnięcie wysokiej wydajności i umiarkowanego poboru mocy. Przekłada się to na dłuższy czas pracy na baterii.

Układ S1C31W74 pobiera 900 nA w trybie RTC i 150 µA/MHz w trybie pracy. Może tym samym pracować nawet dwukrotnie dłużej, niż oryginalny 32-bitowy model S1C33L27 wykonujący to samo zadanie. Taka wydajność energetyczna stanowi kolejny krok do realizacji inteligentnych zegarków, które nie wymagają ładowania, a także mających zastosowanie do Internetu Przedmiotów (IoT) terminali dla do monitorowania otoczenia, w których pobór mocy jest kluczowym czynnikiem.

S1C31W74 to pojedynczy układ mieszczący się w obudowie VFBGA8HX-181 o wysokości 1 mm. Zintegrowany układ zawiera sterownik LCD obsługujący do 2304 pikseli, kontroler USB 2.0 pełnej szybkości, 512 kilobajtów pamięci Flash i 128 kB RAM. Epson zamierza również oferować S1C31W74 w postaci surowego układu. Bogaty w funkcje model S1C31W74 pozwoli użytkownikom zmniejszyć całkowity koszt urządzenia i zaoszczędzić miejsce na płytce.

Epson dostarczy również opcjonalny zestaw testowy zawierający płytkę ewaluacyjną, sondę i zintegrowane środowisko projektowe (IDE), które jest oparte na IAR Embedded Workbench dla ARM autorstwa IAR Systems.

Epson stawia sobie za cel poprawę wydajności produktów swoich klientów za pomocą technologii wysokiej precyzji umożliwiających tworzenie kompaktowych, energooszczędnych rozwiązań.

 

Najważniejsze cechy produktu:

 • Praca z niskim prądem i niskim napięciem znacząco wydłuża czas działania na baterii:
  • Praca w zakresie napięć 1,8 – 3,6 V
  • Pobór mocy w trybie pracy: 150uA/MHz
 • Interfejsy umożliwiające podłączenie czujników różnych rodzajów
  • Konwerter R/F (rezystancji na częstotliwość) do pomiarów temperatury i wilgotności
  • Interfejsy szeregowe UART, SPI oraz I2C
  • Multipleksery uniwersalnego portu pozwalające na przypisanie funkcji wejścia/wyjścia lub układów peryferyjnych zwiększają swobodę projektowania płytki
 • Wbudowane układy pozwalają klientom zmniejszyć całkowitą liczbę użytych elementów, zaoszczędzić miejsce na płytce i skrócić czas tworzenia oprogramowania:
  • Sterownik LCD – może bezpośrednio kontrolować wyświetlacz zawierający do 2304 pikseli.
  • Oscylator pracujący z następującymi częstotliwościami: 20, 16, 12, 8, 2 lub 1 MHz
  • Układ monitorujący napięcie zasilania (SVD) – nie wymaga użycia zewnętrznych elementów
  • Interfejs QSPI – zapewnia szybką komunikację z zewnętrznymi pamięciami Flash
  • Generator dźwięku – obsługuje trzy oktawy, siedem nut i siedem pauz
  • Kontroler podczerwieni – pozwala na zdalne sterowanie innymi urządzeniami na odległość

ad 1. W tym trybie mikrokontroler jest zatrzymany, pracuje tylko układ czasomierza / kalendarza RTC

Więcej informacji o produktach z tej serii można uzyskać pod adresem

http://global.epson.com/products/semicon/products/mcu/armcore_index.html

 

 

O autorze