LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
IoT

Wyznaczanie pozycji w Internecie Przedmiotów bez GPS

obrazek

Ośrodek badawczy CSEM zaproponował pierwsze komercyjne rozwiązanie problemu geolokalizacji bez użycia GPS. Jest ono oparte na technologii LoRa+ opracowanej przez Semtech. To nowe rozwiązanie techniczne umożliwia śledzenie węzłów końcowych sieci LoRaWAN bez ponoszenia dodatkowych kosztów elementów elektronicznych i bez poświęcania czasu pracy baterii, co zwiększa szansę na rozwój Internetu Przedmiotów (IoT) w przemyśle.

Wykorzystanie LoRa – energooszczędnej technologii komunikacji radiowej na dużym obszarze, przeznaczonej dla Internetu Przedmiotów –  zdobywa popularność na całym świecie. Stowarzyszenie LoRa Alliance obecnie liczy 330 członków. Firma Semtech, która opracowała standard LoRa, ogłosiła niedawno dodanie funkcji geolokalizacji. Jest ona kompatybilna z węzłami LoRaWAN i bramami sieci drugiej generacji.

Jak podaje badająca rynek firma Machina Research, ponad połowa zastosowań IoT będzie potrzebować geolokalizacji. Przykładowe zastosowania tej technologii to inteligentne miasta, śledzenie towarów i rolnictwo. Jednak jeszcze do niedawna jedyną metodą śledzenie był GPS, który nie pozwala stworzyć tanich sieci urządzeń pracujących przez długi czas na baterii. Takie możliwości mają węzły LoRaWAN.

Aby znaleźć odpowiednie rozwiązanie, szwajcarski ośrodek naukowo-badawczy CSEM nawiązał współpracę z firmą Semtech w celu opracowania rozwiązań dla wdrożenia sieci LoRaWAN w okolicy miasta Neuchatel w Szwajcarii. CSEM należy do stowarzyszenia LoRa Alliance. Ośrodek w ramach współpracy wykorzystał zaawansowane algorytmy statystyczne w połączeniu z metodą Semtech, polegającą na pomiarze różnicy czasu nadejścia pakietu (TDOA). Ta metoda pozwala wyznaczyć lokalizacje węzłów sieci LoRaWAN. To rozwiązanie statystyczne, choć bardziej rozbudowana od innych metod wyznaczania, wykorzystuje też modele ruchu pozwalające na śledzenie przemieszczających się obiektów. Projekt pilotażowy służący rozwojowi i testom tego rozwiązania składał się z 10 bram sieci umieszczonych w okolicach miasta Neuchatel. Dzięki uzyskanym wynikom CSEM może ogłosić, że algorytm lokalizacji oparty na sieci LoRA pozwala na śledzenie każdego węzła LoRaWAN, wykorzystując istniejący sprzęt drugiej generacji.

System geolokalizacji jest dostępny na licencji CSEM. Można go zaadaptować i optymalizować w zależności od szczególnych wymagań klienta i systemu. Dostępność energooszczędnej metody geolokalizacji otwiera nowe możliwości rozwoju Internetu Przedmiotów.

Autor: CSEM