LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
IoT

Arduino prezentuje nowe płytki rozwojowe z komunikacją bezprzewodową

Podczas Arduino Day, 12 maja, firma Arduino zaprezentowała dwie nowe płytki rozwojowe z komunikacją bezprzewodową, przystosowane do projektów z dziedziny Internetu Rzeczy (IoT).

Pierwszą zaprezentowaną płytką jest MKR WiFi 1010. Oferuje ona niską konsumpcję mocy, a została zaprojektowana nie tylko do szybkiego i łatwego prototypowania aplikacji IoT wykorzystujących Wi-Fi, ale również do umieszczenia w produkowanym urządzeniu. Sam moduł jest rozwinięciem istniejącego zestawu MKR1000, wyposażonym w układ oparty na ESP32, wyprodukowany przez u-blox. Moduł zapewnia komunikację w paśmie 2,4 GHz – Wi-Fi i Bluetooth. Wykorzystuje otwarty firmware Wi-Fi, co umożliwia łatwe reprogramowanie, np. w celu aktualizacji lub naprawy problemów z bezpieczeństwem. MKR1010 posiada dwa programowalne procesory – jeden z rdzeniem ARM oraz drugi zawierający dwa rdzenie Espresif-IC. Oprócz tego na płytce zamontowano układ identyfikacyjny Microchip ECC508, który umożliwia zabezpieczenie połączeń i komunikacji sieciowej.

Drugą nową płytką jest MKR NB 1500 wyposażona w komunikację w standardzie NB-IoT. W połączeniu z prostotą platformy Arduino, moduł jest znakomitym wyborem dla aplikacji zdalnej kontroli. Komunikacja NB-IoT korzysta z istniejącej infrastruktury LTE i dysponuję większą szybkością niż podobne technologie LoRa i Sigfox przy mniejszym zużyciu energii. Dodatkowo, czas budzenia oraz łączenia z siecią jest znacząco niższy niż dla modułów GSM i 3G, co pozwala również oszczędzić energię.

Obie płytki są w pełni kompatybilne z Arduino Uno, Mega i serią MKR. Footprint jest taki sam w serii MKR, podobnie jak szeroki wybór interfejsów komunikacyjnych, tj. I2S, I2C, UART i SPI. Zestawy pracują pod napięciem 3,3 V i oferują 22 porty I/O – w tym 12 wyjść PWM – oraz 7 wejść analogowych.

Płytki będą dostępne do sprzedaży na stronie store.arduino.cc w czerwcu 2018.