Technologia BigFAT firmy Segger umożliwia obsługę dużych plików na dyskach FAT

Segger opublikował specyfikację BigFAT, która pozwala na przechowywanie plików większych niż 4 GB na standardowych nośnikach FAT. Specyfikacja jest dostępna bezpłatnie i nie jest chroniona patentami, co oznacza, że każdy może jej użyć.

Segger BigFAT

System plików FAT jest standardowo stosowany do formatowania przenośnych nośników danych, tak ja na przykład karty SD lub dyski USB. Prostota i uniwersalność czynią ten system atrakcyjnym, nawet w aplikacjach o dużych ograniczeniach, jak w średniej klasy mikrokontrolerach. To także dobre rozwiązanie także podczas przenoszenia plików pomiędzy urządzeniami.

Główną wadą systemu FAT jest ograniczenie rozmiaru pliku do ok. 4 GB, co ma duże znaczenie przy przechowywaniu plików wideo czy dużych baz danych.

BigFAT jest więc rozszerzeniem systemu FAT umożliwiającym przechowywanie większych plików, nawet do 1 TB. Istotą jest podział dużych plików na mniejsze fragmenty, które mieszczą się w limicie. Z kolei użytkownik widzi tylko całkowity, kompletny plik. Zapewnia to kompatybilność ze standardem FAT.

Segger dostarcza darmowe narzędzie BigFAT Converter, które pracuje na systemach Windows, Linux i macOS. Umożliwia ono tworzenie, odczyt, oraz kopiowanie dużych plików pomiędzy woluminami.

Implementacja BigFAT jest już dostępna w bibliotece emFile PRO.

Segger

O autorze