QNA Technology nawiązała współpracę z amerykańskim liderem technologicznym dla branży wyświetlaczy

Spółka QNA Technology podpisała list intencyjny z klientem z USA, z sektora inżynierii materiałowej, który specjalizuje się m.in. w rozwiązaniach dla branży wyświetlaczy. List określa cele i zakres współpracy na najbliższe 12 miesięcy. Klient potwierdził, że kropki kwantowe QNA dostarczane przez ostatnie ok 1,5 roku spełniły dotychczas stawiane oczekiwania. Do chwili obecnej zrealizowane zostały 4 zamówienia materiałów w postaci niebieskich tuszów kwantowych.

– Porozumienie potwierdza dotychczasowe zadowolenie klienta z jakości naszych materiałów oraz szybkiego postępu, jakiego dokonaliśmy w ich optymalizacji pod jego potrzeby technologiczne. Porozumienie jest także wyrazem pozytywnej oceny zdolności naszej technologii do jej komercjalizacji w celu zaspokojenia produkcyjnych potrzeb naszego klienta w przyszłości. Warto dodać, że przyczynkiem do podpisania tego porozumienia była także wizyta w siedzibie QNA przedstawicieli firmy z USA w drugiej połowie zeszłego roku. Głównym obszarem wykorzystania naszych materiałów po stronie klienta jest opracowanie prototypu wyświetlacza w technologii microLED. Jeśli prototyp spełni oczekiwania technologiczne klienta i potencjalnych nabywców, spodziewane jest podpisanie długoterminowego kontraktu na dostawy naszego materiału. Potencjalna współpraca w takiej formie może istotnie wzmocnić wyniki finansowe w kolejnych kwartałach i umocnić pozycję rynkową spółki w dłuższym terminie powiedział Artur Podhorodecki, prezes zarządu, CEO, założyciel i akcjonariusz QNA Technology S.A.

W liście intencyjnym QNA Technology potwierdza swoje zaangażowanie w budowę potencjału produkcyjnego w celu zabezpieczenia dostaw w przyszłości oraz dalszy rozwój technologiczny produktów opartych na niebieskich kropkach kwantowych.

QNA Technology S.A.
QNA Technology S.A.

Kropki kwantowe są kryształami półprzewodnika o rozmiarach nano. Mogą zamieniać elektryczność na światło, światło określonej barwy na inny kolor, jak również światło na elektryczność. Właściwości te pozwalają wykorzystać kropki w wielu obszarach aplikacyjnych. QNA Technology w pierwszej kolejności celuje w rynek wyświetlaczy. Głównie ze względu na zwiększanie ich powszechności, obecności na nowych rynkach (takich jak m.in. motoryzacja) oraz pojawianie się nowych aplikacji np. wyświetlacze dla AR (rzeczywistość rozszerzona). QNA pracuje przede wszystkim nad technologią do wyświetlaczy elektroluminescencyjnych (QDEL). Ich parametry będą porównywalne do wyświetlaczy microLED (obecnie rozwiązanie typu hi-end na rynku), ale ich cena zbliży się do wyświetlaczy produkowanych w technologii OLED. To jest kluczowy czynnik napędzający dziś rozwój technologiczny w branży.

– Jesteśmy jednym z pionierów technologii syntezy niebieskich kropek kwantowych. W Europie nie ma firmy komercjalizującej niebieskie kropki kwantowe, a na świecie są poza nami jedynie trzy firmy (Nanosys, Samsung i chiński Mesolight) pracujące nad podobnym rozwiązaniem. Widzimy również ogromny potencjał na rynku azjatyckim. W lutym tego roku podpisaliśmy umowę dystrybucyjną z japońską firmą New Metals & Chemicals Corporation Ltd. Za jej pośrednictwem sprzedaliśmy już niebieskie kropki kwantowe w postaci koloidalnego roztworu do jednego z naszych klientów w Japonii oraz dostarczyliśmy materiały do badań dla naszego partnera branżowego. Ponadto na początku czerwca 2024 roku zostało zaakceptowane przez nas kolejne (piąte już dla tego klienta) zamówienie na zakup niebieskich kropek kwantowych, złożone przez lokalnego dystrybutora na rzecz kontrahenta z Japonii – dodał Artur Podhorodecki.

QNA Technology S.A. to firma technologiczna i pionier w syntezie kropek kwantowych, które emitują światło niebieskie i nie zawierają metali ciężkich. Są one innowacyjnym materiałem półprzewodnikowym rozwijanym przez spółkę głównie dla branży wyświetlaczy. QNA opracowała, rozwija i komercjalizuje technologię wytwarzania kropek kwantowych (QNA.dots) oraz tuszów kwantowych (QNA.ink), umożliwiających drukowanie półprzewodników na szerokiej gamie podłoży i przy użyciu różnych technik druku. Półprzewodniki w skali nano wykazują nowe, kwantowe właściwości, które pozwalają na wdrażanie nowych aplikacji wykraczających poza branżę wyświetlaczy. Rozwiązania QNA są zabezpieczane poprzez budowę chmury patentowej – spółka ma już dwa przyznane patenty i złożone cztery kolejne zgłoszenia.

Siedziba i nowoczesne laboratorium spółki znajduje się na terenie Wrocławskiego Parku Technologicznego. Firma zatrudnia obecnie 25 osób, w tym 19 osoby w dziale R&D, spośród których 8 osób ma stopień doktora. Rozwojem biznesu na rynkach zagranicznych zajmują się przedstawiciele spółki, działający na rynkach: Japonii, Tajwanu oraz USA. QNA Technology zadebiutowała 14 grudnia 2023 roku na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie na rynku NewConnect.

Źródło: materiały prasowe

O autorze