LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Aktualności

Koniec z Multimedialną Edukacją Młodzieży: NCBiR zamyka swój program

Być może poniższy temat nie jest ściśle związany z elektroniką, może jednak budzić emocje związane z edukacją naszych dzieci i młodzieży wchodzącej w wiek decyzyjny. Zamieszczamy go mając również na uwadze niedawne i te dawniejsze afery związane z nieprawidłowym rozdysponowaniem środków przez NCBR. Wstrzymane wypłaty spowodowały przecież brak finansowania i zatrzymanie wielu innowacyjnych projektów, również tych z branży elektronicznej.

Ze względu na brak realizacji zakładanych celów, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w porozumieniu z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwem Edukacji Narodowej, podjęło decyzję o zakończeniu programu Multimedialna Edukacja Młodzieży (MeduM).

NCBR

21,5 mln zł, które wróci do budżetu państwa, zostanie zagospodarowane w efektywny sposób, mogąc tym samym wesprzeć polską naukę w innych przedsięwzięciach.

Przedsięwzięcie Multimedialna Edukacja Młodzieży (MeduM) zostało zlecone Narodowemu Centrum Badań i Rozwoju do realizacji przez ministra właściwego ds. edukacji i nauki 14 marca 2022 r. MeduM miało służyć do stworzenia i upowszechnienia wśród uczniów w wieku 12-18 lat multimedialnych materiałów edukacyjnych oraz dydaktycznych, wspierających proces kształcenia w Polsce oraz umieszczenie ich na utworzonej platformie streamingowej VoD.

Rażące błędy, niedopasowany przekaz, niska wartość

Eksperci oceniający powstałe materiały wskazywali, że te z nich, które uzyskały negatywną ocenę zawierały rażące błędy merytoryczne, językowe, były albo zbyt ubogie w środki wyrazu, albo zbyt „przeładowane informacjami”. Rażącym naruszeniem umowy był również brak innowacyjności oraz niedostosowanie dla młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

W ocenie Ministerstwa Edukacji Narodowej nigdy nie było uzasadnienia utworzenia i rozwoju platformy MeduM. Zwracam uwagę, że już od kilku lat funkcjonuje ogólnokrajowa, centralna „Zintegrowana Platforma Edukacyjna”. Jej zawartość i funkcjonalność są systematycznie wzbogacane i rozwijane. Na ZPE zamieszczono bezpłatne e-materiały do nauki od pierwszej klasy szkoły podstawowej aż do ostatniej klasy szkoły ponadpodstawowej – powiedziała dr Katarzyna Lubnauer, wiceminister Edukacji.

Weryfikacja skuteczności trwa

Od kiedy nadzór nad NCBR powrócił pod Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, weryfikujemy działanie instytucji, skuteczność procedur oraz zasadność prowadzonych programów. Pod naszym nadzorem, NCBR kontynuuje proces wdrażania zmian, aby nikt nie miał wątpliwości co do uczciwego działania instytucji. Przejawem tego jest decyzja o zamknięciu programu MeduM – mówi prof. dr hab. inż. Marek Gzik, wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

NCBR rozwiązuje umowy z dwoma Wykonawcami, którzy mieli przygotować materiały multimedialne na platformę dotyczące obszaru I czyli Historii Polski oraz obszaru II czyli Historii sztuki, muzyki, literatury, teatru, sztuk plastycznych i architektury. Jednocześnie NCBR wzywa obu wykonawców do zwrotu całości przekazanych środków – wskazał prof. dr hab. inż. Jerzy Małachowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Platforma streamingowa VoD powstała, jednak nie mogła być „odebrana” przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ze względu na braki techniczne, na które wskazywali eksperci, wzywając wykonawcę do uzupełnień. Tym samym nie mogła być udostępniona użytkownikom, pomimo jej przedłożenia przez wykonawcę z końcem września 2023 r. Ostateczną decyzję co do wykorzystania platformy oraz materiałów podejmie Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Źródło: informacja prasowa

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!