SpaceForest podpisał kontrakt z ESA na 2,4 mln EUR i skomercjalizuje loty suborbitalne z wykorzystaniem systemu rakietowego Perun
Podpisanie umowy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) stanowi znaczący krok w rozwoju systemu rakietowego Perun i przyspieszeniu komercjalizacji usług lotów suborbitalnych w ramach programu Boost!
Finansowe wsparcie ESA wynosi 2,4 mln EUR. SpaceForest udoskonali komorę spalania, którą zaprojektuje, wyprodukuje i przetestuje w locie. Przeprowadzi loty demonstracyjne na wysokościach 50 km, 80 km, 100 km i 150 km, aby dokładnie zweryfikować system i parametry mikrograwitacji. Opracuje też mobilną stację tankowania, naziemną stację wsparcia oraz systemy śledzenia i komunikacji. Rozwiązania te będą mogły być transportowane przy użyciu standardowych pojazdów na zwykłych drogach, w tym transportu morskiego i lotniczego.
– Nasza rakieta Perun pozwoli na przeprowadzanie eksperymentów w warunkach kosmicznych przez kilka minut. Dzięki swojej konstrukcji i możliwościom będzie w stanie wynieść ładunek o masie do 50 kg na wysokość 150 km. Zapewniona zostanie również komunikacja i kontrola. Została zaprojektowana jako rakieta wielokrotnego użytku, umożliwiająca odzyskanie ładunku użytecznego, części napędowej i całego korpusu. System rakietowy Perun zapewni opłacalną platformę do badań w warunkach pozaziemskich. Perun wykorzystuje paliwo na bazie zmodyfikowanej parafiny, dzięki czemu nasz napęd jest nietoksyczny. Cały system startowy jest mobilny, umożliwiając starty z różnych miejsc, w tym nad wodą. W ubiegłym roku mieliśmy okazję przeprowadzić dwa pełnowymiarowe testy rakiety Perun, która osiągnęła wysokość 22 km i 13 km, startując z Ustki nad Morzem Bałtyckim – czytamy w komunikacie na stronie firmy SpaceForest.
Poprzez program Boost! ESA wspiera firmy świadczące usługi transportowe w kosmos i powroty na Ziemię. Umożliwia również państwom członkowskim osiągnięcie celów, takich jak rozwój portów kosmicznych i obiektów testowych.
– Nasze usługi lotów suborbitalnych kierujemy przede wszystkim do firm, instytucji i uniwersytetów, oferując możliwość prowadzenia badań naukowych, testowania technologii kosmicznych, projektów edukacyjnych, obserwacji Ziemi i kosmosu, rozwoju komercyjnych usług kosmicznych, szybkiego transportu i usług marketingowych. Konkurencyjność systemu Perun opiera się na zapewnieniu przystępnego cenowo dostępu do przestrzeni kosmicznej, co bezpośrednio wpłynie na rozwój sektora i umożliwi szersze wykorzystanie technologii kosmicznych przez firmy, instytucje badawcze i uniwersytety, które wcześniej nie miały takich możliwości.
Źródło tekstu i zdjęć: SpaceForest