VIGO Photonics liderem projektu „Układy fotoniki scalonej dla systemów komunikacji optycznej w wolnej przestrzeni (FSOC)”
Zarząd VIGO Photonics S.A., producent fotonicznych detektorów i modułów detekcyjnych średniej podczerwieni oraz materiałów półprzewodnikowych, poinformował o umieszczeniu projektu „Układy fotoniki scalonej dla systemów komunikacji optycznej w wolnej przestrzeni (FSOC)” na liście projektów wybranych do dofinansowania w ramach wsparcia dla przedsiębiorców z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027. Projekt realizowany będzie przez konsorcjum naukowo-przemysłowe, którego liderem jest firma VIGO Photonics. Konsorcjantami są Politechnika Warszawska (Instytut Mikroelektroniki i Optoelektroniki, Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT) oraz Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki Sieci Badawczej Łukasiewicz.
Całkowita kwota kosztów kwalifikowanych wynosi ponad 25 mln PLN, zaś wysokość dofinansowania prawie 21,5 mln PLN, co stanowi 85,81 % całkowitych kosztów kwalifikujących się do objęcia wsparciem. Koszty kwalifikowane Emitenta wynoszą 12,5 mln PLN, zaś dofinansowanie dla spółki wynosi 8,95 mln PLN.
Czas trwania projektu i dofinansowania zarazem wynosi 36 miesięcy. Realizacja rozpocznie się 1 stycznia 2025 roku.
Głównym celem jest opracowanie i wszechstronne zbadanie nowych jakościowo rozwiązań dla systemów komunikacji optycznej w wolnej przestrzeni (ang. free space optical communication, FSOC), bazujących na rozwiązaniach fotoniki scalonej. W ramach realizacji badań przemysłowych i prac rozwojowych, zakłada się zaprojektowanie i wytworzenie zintegrowanych, wielokanałowych układów nadawczych i odbiorczych, wyposażonych w układy elektroniki sterującej, układy optyczne do formowania wiązki oraz systemy pozycjonujące.
Opracowane będą demonstratory technologii – systemy komunikacji w wolnej przestrzeni, pracujące w różnych zakresach spektralnych, tj. klasycznym dla telekomunikacji światłowodowej zakresie bliskiej podczerwieni (ang. near-infrared, NIR), odpowiadającym długości fali 1550 nm, oraz w znacznie bardziej atrakcyjnym dla komunikacji w wolnej przestrzeni, zakresie średniej podczerwieni (ang. mid-infrared, MIR), obejmującym dwa podpasma – 4-6 μm i 8-12 μm. Prace będą obejmować zaprojektowanie, wytworzenie i zbadanie zintegrowanych wielokanałowych układów nadawczych i odbiorczych dla systemu FSOC na zakres NIR oraz MIR. Pozwolą na opracowanie kompatybilnych z PIC laserów QCL i detektorów o częstotliwościach pracy na poziomie powyżej 2.5 GHz, a także prototypowych układów laserów ICL, dotychczas nie produkowanych w Polsce.
Mając na uwadze wartość uzyskanego dofinansowania spółka ocenia, iż będzie ono miało istotne znaczenie z punktu widzenia sytuacji finansowej, realizacji strategii na lata 2021– 2026 i perspektyw rozwoju VIGO Photonics.
Spółka, po rekordowym 2Q 2024 odnotowała spadek sprzedaży w 3Q, ale kontrakty z nowymi i dotychczasowymi klientami w każdym z segmentów oraz ich realizacja pozwalają na optymistyczne myślenie o 4Q. W październiku firma pozyskała zamówienia o rekordowej wartości 18 mln PLN, które w większości będą realizowane w 2025 roku.
Źródło: Bankier.pl