LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Aktualności

Tarantule zasilą uzbrojenie Wojska Polskiego

Obserwując działania wojenne w Ukrainie widzimy, że każda ze stron sięga zarówno po stare zapasy uzbrojenia, ale wprowadza też nowe rodzaje broni, które nie były jeszcze używane w żadnym konflikcie. Przykładem są chociażby drony. Obie strony prawdopodobnie intensywnie pracują nad nowymi rodzajami uzbrojenia, ale informacje o tym są z oczywistych powodów utajnione. Podobne działania są podejmowane przez państwa, które nie są bezpośrednio zaangażowane w konflikt, ale sytuacja w Ukrainie zmusza je do podejmowania takich kroków. Wojsko polskie sięga na przykład po Tarantule. Nie, nie, nie jest to specjalnie wyhodowana odmiana groźnych pająków, lecz mobilne, samobieżne wozy rozpoznawcze. Jak widać, trend bezzałogowców przenosi się z powietrza również na ziemię.

Tarantula

7 marca br. w Warszawie, w obecności Władysława Kosiniaka – Kamysza, wicepremiera, ministra obrony narodowej oraz Pawła Bejdy i Cezarego Tomczyka, sekretarzy stanu w MON została podpisana umowa na dostawę Mobilnych Bezzałogowych Pojazdów Rozpoznawczych „Tarantula”.

– Dzisiaj kupujemy Tarantule. To są mobilne, samobieżne wozy rozpoznawcze, czyli dron poruszający się na lądzie, mający na celu rozpoznanie terenu, mający dla wojska kluczowe znaczenie w zabezpieczeniu zdolności operacyjnych w terenie. Kupujemy dziś 96 takich pojazdów, ale możliwość zwiększenia tego kontraktu jest do 130 sztuk. Koszt tej inwestycji, bo to jest inwestycja, nie wydatek, to około 50 milionów złotych – powiedział wicepremier podczas podpisania umowy na dostawy sprzętu dla Wojska Polskiego.

Fot. gov.pl

Bardzo się cieszę, że jesteśmy w kluczowym miejscu dla rozwoju polskiej robotyki, że budujemy siłę polskiej armii. To jest kolejny kontrakt, który podpisujemy. To jest kontrakt bardzo ważny, bo spełniający nasze kierunki działania, wypełniający te kierunki, które narzuciliśmy, nałożyliśmy na strategię obrony państwa polskiego. Inwestujemy bardzo mocno w pojazdy bezzałogowe, drony. Polska potrzebuje ogromnych zdolności do produkcji dronów. Dlatego też upatrujemy szanse w funduszach z Unii Europejskiej dla polskich firm, dla innowacyjnych przedsiębiorstw, które mają wspaniałe pomysły, dobre wynalazki, odkrycia. Potrzebujemy siły do rozpędzenia tego przemysłu. Potrzebujemy zdolności do produkcji, potrzebujemy linii produkcyjnych, potrzebujemy przebicia szklanego sufitu dla średnich i małych przedsiębiorstw, które mają pomysł, mają wspaniałe wynalazki, ale nie mają siły finansowej, żeby stworzyć linię produkcyjną. – powiedział wiceprezes Rady Ministrów.

Umowa na pojazdy została zawarta pomiędzy Skarbem Państwa – Agencją Uzbrojenia a Siecią Badawczą Łukasiewicz – Przemysłowym Instytutem Automatyki i Pomiarów – PIAP. Jej przedmiotem jest dostawa w latach 2026-2027 96 sztuk Mobilnych Bezzałogowych Pojazdów Rozpoznawczych za kwotę ok. 50 mln zł brutto.

Wojska bezzałogowe już są. Od 1 stycznia tego roku są wojska bezzałogowe, które będą uczestniczyły we wszystkich pięciu rodzajach sił zbrojnych. Podpisana dzisiaj umowa to jest inwestycja nie tylko w polskie wojska, nie tylko w polski przemysł zbrojeniowy, który napędza całą gospodarkę, ale to jest również inwestycja w bezpieczeństwo żołnierza i w bezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej. (…) Gratuluję podpisanej dziś umowy i myślę, że nie jest to ani pierwsza, ani nie będzie ostatnia – zaznaczył z kolei wiceminister Paweł Bejda, odpowiedzialny w resorcie za modernizację wojska.

Poza robotami Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów – PIAP dostarczy Siłom Zbrojnym RP 10 Zestawów Obsługowo-Naprawczych (ZON) oraz przeprowadzi testy pojazdów, a także szkolenia operatorów. Umowa przewiduje możliwość zwiększenia zamówienia do 130 MBPR.

Chcemy uczestniczyć w wielkim strumieniu pieniędzy płynącym z Unii Europejskiej na obronność i przemysł zbrojeniowy. Chcemy wziąć w tym udział, ponieważ polski przemysł zbrojeniowy jest jednym z najlepszych na świecie. Jest niezwykle konkurencyjny w Europie, na równi z przemysłem francuskim i brytyjskim. Nie mamy się czego wstydzić. Dziś musimy zrobić wszystko, aby Polska mogła w tym uczestniczyć, by zapewnić sobie bezpieczeństwo. Ostatecznie, kiedy mówimy o różnych projektach i wojnach toczących się na świecie, najważniejsze jest to, o czym myślimy każdego dnia w naszych domach – bezpieczeństwo Polski i naszego kraju. Kontrakty, które dziś podpisujemy, dotyczą bezpieczeństwa Polski – są istotą naszych codziennych zobowiązań wobec obrony kraju. To naprawdę ważny krok w dobrym kierunku – w stronę nowoczesności, bo przyszłość zaczyna się teraz – dodał uczestniczący w wydarzeniu sekretarz stanu w MON Cezary Tomczyk.

Co to jest MBPR

Mobilny Bezzałogowy Pojazd Rozpoznawczy (MBPR) powinien zapewniać prowadzenie rozpoznania bez konieczności wprowadzenia własnej siły żywej w bezpośredniej styczności wojsk, penetrację miejsc niedostępnych dla człowieka, przekazywanie danych z sensorów rozpoznawczych poprzez bezprzewodową transmisję danych audio i wideo do konsoli operatora, przemieszczanie się w różnym terenie, po drogach gruntowych, utwardzonych, bezdrożach oraz w terenie otwartym i zurbanizowanym (pokonywanie przeszkód pokroju gruzowisk, progów, schodów, krawężników). Konstrukcja MBPR powinna umożliwiać transport w przedziałach desantowych pojazdów wojskowych oraz przenoszenie przez pojedynczego żołnierza.

Źródło: gov.pl

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!