LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Aktualności

Varda Space: Trzecia kapsuła kosmiczna dostarcza przełomowe dane dla technologii hipersonicznych

Varda Space Industries, amerykańska firma zajmująca się produkcją w przestrzeni kosmicznej, pomyślnie odzyskała swoją trzecią kapsułę powrotną, dostarczając nowe dane wspierające badania nad hipersonicznymi technologiami lotu. Misja W-3, finansowana przez Laboratorium Badań Sił Powietrznych USA (AFRL), rozpoczęła się 14 marca 2025 roku, kiedy kapsuła została wyniesiona na orbitę przez satelitę Pioneer firmy Rocket Lab. Po zakończeniu misji, kapsuła wylądowała 13 maja 2025 roku na poligonie Koonibba Test Range w Południowej Australii.

Kapsuła W-3 firmy Varda pomyślnie wylądowała 13 maja na poligonie Koonibba w Australii Południowej. (Varda Space Industries), Źródło: defensenews

Nowe dane dla badań nad technologiami hipersonicznymi

Kapsuła W-3 była wyposażona w jednostkę pomiaru bezwładności (IMU), opracowaną przez firmę Innovative Scientific Solutions Incorporated dla AFRL. IMU została zaprojektowana do umożliwienia systemom nawigacji i manewrowania bez użycia GPS, co jest istotne w kontekście hipersonicznych technologii lotu. Podczas powrotu do atmosfery Ziemi W-3 osiągnęła prędkości przekraczające Mach 25, co stanowi „ekstremalne” warunki, pozwalające na pozyskanie nowych informacji na temat zachowania systemów w takich środowiskach.

Partnerstwo z AFRL i NASA

Varda Space Industries została założona w 2021 roku z zamiarem wysyłania satelitów produkcyjnych na orbitę. Ze względu na to, że kapsuły powrotne firmy przechodzą przez hipersoniczne środowisko atmosferyczne, AFRL i NASA nawiązały współpracę z Vardą, wykorzystując te pojazdy jako wysokoszybkie, wielokrotnego użytku stanowiska testowe. To zastosowanie pomogło firmie uzyskać w 2023 roku dodatkowe finansowanie w wysokości 60 mln USD od AFRL, NASA i kilku inwestorów prywatnych. W listopadzie tego samego roku, AFRL przyznało firmie czteroletni kontrakt o wartości 48 mln USD na kontynuację testów w ramach programu Prometheus.

Rozwój i przyszłość misji

Po dwóch udanych misjach, firma Varda zyskała pewność co do wszechstronności swojej kapsuły W-serii, zdolnej do transportu różnych ładunków. Obecnie firma koncentruje się na zwiększeniu częstotliwości misji, co pozwoli na szybsze dostosowanie się do harmonogramów rozwoju leków, przyspieszenie iteracji testów dla klientów z sektora obronnego oraz skrócenie czasu oczekiwania na dane dla badaczy mikrograwitacji. Czwarta kapsuła firmy jest obecnie w trakcie integracji i testów w Kalifornii, w kompleksie produkcyjnym Rocket Lab.

Dzięki tym postępom, Varda Space Industries zajmuje znaczącą pozycję w dziedzinie produkcji w przestrzeni kosmicznej oraz testowania technologii hipersonicznych, wspierając rozwój nowoczesnych zdolności obronnych i naukowych.

Źródło: informacje prasowe

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!